Trideset šesta Knjiga Mediterana, međunarodna kulturna manifestacija u organizaciji Književnog kruga Split i Zavoda za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Splitu donosi niz vrijednih umjetničkih programa, a sinoć je u Zavodu HAZU predstavljeno jedno uistinu posebno književno izdanje koje se bavi likom i djelom Vesne Parun. U zborniku Vesna Parun, stijena koju ispiru kiše pod uredničkom palicom prof. Krešimira Bagića i izdanjem Književnog kruga Split okupljeni su radovi sa znanstvenog skupa održanog u Splitu u rujnu 2022. godine.
Domaćin i moderator Marko Trogrlić predstavio je izlagače koji su se osvrnuli na strukturu i tematiku zbornika, prof. Krešimira Bagića i prof. Lucijanu Armanda Šundov. Profesor Bagić istaknuo je da poetesa Vesna Parun može mnogo reći o svojoj poeziji, o kompleksnim vremenima u kojima je stvarala, ali i o našim vremenima i nama samima. Apostrofirao je činjenicu da je Paruničin dugogodišnji rad na književnu scenu djelovao poput potresa, ali i da još uvijek postoji dio njezina opusa koji zahtijeva nova čitanja, primjerice dječja poezija i drame. Osvrnuo se na trodijelnu strukturu zbornika – prvi dio tematizira pjesnički glas Vesne Parun, a u njemu su pisali autori Tvrtko Vuković, Branislav Oblučar, Krešimir Bagić, Davor Šalat i Miroslav Mićanović.
Profesorica Lucijana Armanda Šundov govorila je o drugim dvama dijelovima zbornika, koji se tiču biografskog aspekta života Vesne Parun, udjela osobne povijesti u njezinu stvaralaštvu, tema i žanrova njezina opusa koji su u interpretaciji zapostavljeni te kritičkih interpretacija i hermeneutičkih čitanja. Drugi i treći dio zbornika donose radove Mirande Levanat-Peričić, Ivana Boškovića, Andrijane Kos Lajtman, Tina Lemca, Martine Kokolari, Dubravke Zima, Ljubice Josić i Gabrijele Puljić.
Zbornik se može nabaviti preko stranica Književnog kruga Split.