Stručnjaci iz neuroznanosti, psiholozi i medicinari okupili su se na okruglom stolu "Tko vam kontrolira vrijeme?" kako bi raspravljali o utjecaju prekomjernog korištenja ekrana na djecu i mlade, piše HRT.
Prema istraživanjima, više od 40% mladih provodi četiri ili više sati dnevno na društvenim mrežama, a posebno zabrinjava podatak da 89% djece otvara profile na društvenim mrežama prije 13. godine. Prioritet je, ističu stručnjaci, osmisliti strategije za vraćanje kontrole nad vremenom i promicati zdrave navike.
- Sam boravak pred ekranom dva i više sati dnevno nosi čak 23% veći rizik za debljinu, onda je to, da budem malo sebična - iz mog profesionalnog aspekta važna stvar s kojom se moramo uhvatiti u koštac. Međutim, mislim da je to i iz svih drugih aspekata važna stvar, kazala je prof. Sanja Musić Milanović, voditeljica Nacionalnog programa Živjeti zdravo.
- Sve do 18 godine života fizička aktivnost i kretanje su vrlo bitni za razvoj mozga, za učenje i primanje informacija. Što je više moguće treba smanjiti vrijeme provedeno pred ekranima, treba smanjiti njihovo korištenje čak i u obrazovnim ustanovama, jer vrlo često nemaju koristi kod učenja, poručio je doc. Goran Sedmak, pročelnik odsjeka za razvojnu neuroznanost Hrvatskog instituta za istraživanje mozga.