Jeste li gledali Netflixov dvosatni film pod nazivom "Varalica s Tindera" u kojem su prikazani događaji iz stvarnog života serijskog prevaranta Simona Levieva koji je privlačio žene putem Tindera, popularne aplikacije za upoznavanje?
Za one koji ne znaju, "Varalica s Tindera" je priča o Simonu Levievu, koji se predstavljao kao dobar čovjek, živio je život bogataša, nosio je dizajnersku odjeću, uspio je natjerati žene diljem svijeta da se zaljube u njega, kako bi im na kraju ukrao milijune dolara. Pri tome se koristio klasičnim prevarantskim trikom poznatim kao „Ponzijeva shema“, kontinuirano tražeći nove žrtve među ženama koje bi šarmirao i razrađenom igrom navodio da mu šalju novac s kojim je financirao raskalašen život.
„Strpljivo je gradio moje povjerenje kako bi ga iskoristio za svoj cilj"
Ovakve i slične romantične prevare putem društvenih mreža sve su češće, a vlastito iskustvo varalice s Tindera ispričala nam je i Splićanka K.R. (32) čiji su puni podaci poznati redakciji.
„Nakon prekida dugogodišnje veze te nakon pomnog istraživanja aplikacije Tinder, odlučila sam se prijaviti. Nakon nekoliko 'upada' skoro sam aplikaciju deinstalirala, a onda se pojavio taj muškarac. Fin, pristojan i normalan. Brzo smo si kliknuli, a naša dopisivanja su trajala po cijele dane. Teme su nam bile neiscrpene. Komunikaciju smo prebacili na Whats app. Ništa nije izgledalo sumnjivo, slao mi je svoje fotografije“, započinje naša sugovornica.
Taj muškarac se predstavio kao 42-godišnji Talijan koji radi kao broker.
"Govorio mi je o svom poslu, fascinirao me svojom pažnjom i inteligencijom. Nisam ni slutila da su ti detalji i geste, koje su me osvojile, zapravo trikovi kojima me namamio u prevaru. Strpljivo je gradio moje povjerenje kako bi ga iskoristio za svoj cilj" priznaje.
Naime, Splićanka mu se požalila kako nije u najboljoj financijskoj situacija, baš to se pokazao kao koban potez, jer je prevarant upravo to čekao. Promišljeno, oprezno i empatično, nudio joj je rješenje. Ulaganje u kripto valute.
"Objasnio mi je kako to funkcionira, nije tražio nikakve moje osobne podatke, pa mi ništa nije bilo sumnjivo. Poslao mi je link na stranicu preko koje se ulaže i vodio me kroz proces. Prvi ulog bio je 50 eura, a povrat sam dobila u iznosu od 200 eura. To me ohrabrilo. Zatim je uslijedilo veće nagovaranje, zanijela sam se i uložila 5.000 eura“, priča nam Splićanka te potom opisuje trenutak kada je shvatila da je sve prevara.
„Sumnjičava sam postala kada je rekao da trebam još novca uplatiti kako bi mogla podići iznos. Tada sam krenula malo istraživati i shvatila da se radi o lažnoj stranici te da novac vjerojatno više nikada neću vidjeti. Cijeli slučaj sam prijavila policiji, no nažalost, budući da sam sve sama i dobrovoljno radila, novac ne može biti vraćen, ali upozorili su me na ovakve prevare koje sve više i više haraju stoga i ja želim upozoriti ljude da budu jako oprezni, jer nažalost, ja sam naučila na teži način. Prevaranti su jako uvjerljivi i znaju točno kako zadobiti povjerenje“, poručuje naša čitateljica.
Sve češće romantične prevare
Romantične prevare putem društvenih mreža i aplikacija za upoznavanje sve su češće, a žrtve su često emocionalno i financijski oštećene, kažu nam iz splitske policije.
Tijekom ove godine na području PU splitsko-dalmatinske evidentirana su 244 kaznena djela Računalne prijevare od čega su visoko zastupljene romantične prevare.
„Romantične prijevare zasigurno su visoko zastupljene u ukupnom broju počinjenih prijevara, ali i u ukupnoj tamnoj brojci kaznenih djela. Naime radi se o kaznenim djelima koja se najčešće ne prijavljuju policiji, te policija često posredno doznaje za takva kaznena djela (ne izravno od žrtve nego od njoj bliskih osoba). Prevaranti su vrlo aktivni na društvenim mrežama na kojima traže svoj žrtve, osobe točno određenih profila za koje procjenjuju da će svojim psihološkim trikovima lako zavesti i nagovoriti da im pošalju svoj novac, ili da im čak šalju novac kontinuirano u dužem periodu. Žrtve redovito razviju visoku razinu emocionalne povezanosti s (nepostojećim) virtualnim prijateljem nadajući se nastavku tog intenzivnog odnosa u realnom svijetu, međutim do toga nikada, ali baš nikada ne dolazi. Virtualni prijatelj ne postoji u stvarnom svijetu; iza lažnih romantičnih profila skrivaju se organizirane kriminalne skupine koje imaju za cilj samo ukrasti novac“, kažu nam iz PU splitsko-dalmatinske te savjetuju građane kako da se zaštite.
„Građane savjetujemo da prekidaju komunikaciju s virtualnim prijateljima ukoliko dođe do trenutka da se od njih traži slanje bilo kojeg iznosa novca (npr. za oslobađanje vojnika iz zarobljeništva, ratnom pogođenog područja, vraćanje kredita, plaćanje operacije, slanje paketa s osobnim vrijednim stvarima na adresu žrtve i slično) ili se traži slanje kompromitirajućih odnosno eksplicitnih fotografija čijim objavljivanjem se potom prijeti na društvenim mrežama ukoliko se ne pošalje novac (sextortion) te da sumnjive profile prijave administratoru društvene mreže, a eventualne štetne događaje prijave policiji“, upozoravaju.
Prevare s kriptovalutma
Iz policije nam kažu kako su modusi počinjenja različiti, a neke od prijavljenih prevara s kriptovalutama su izdvojili.
*Nepoznate muške osobe predstavljajući se kao brokeri iz Poljske, u periodu od dva mjeseca putem mobitela pozivali su žrtvu (muškarac starosti 70 god. iz Solina) i nagovorili ga da ulaže u kripto valute uz njihovo stručno vodstvo a za što je bilo potrebno da žrtva instalira na svoj mobitel Anydesk aplikaciju. Oštećeni je prihvatio njihove prijedloge i slijedio upute te im tako dozvolio pristup na svoje računalo i mobitel, a sve da bi oni mogli voditi ulaganja u njegovo ime. Međutim nakon nekog vremena uočio da se na njegovo ime otvaraju korisnički računi na raznim internetskim platformama, te vrše „čudne“ transakcije prema računima njemu nepoznatih osoba. Oštećeni je tada shvatio da nema pristup svojoj navodno ostvarenoj dobiti od ulaganja u kripto valute te da je prevaren za uloženi iznos od 19.300,00 eura, a osim toga i da su se prevaranti neovlašteno koristili njegovim osobnim podacima za otvaranje računa preko kojih su prebacivali ilegalno stečen novac.
*Muškarac iz Splita (rođen 1997.) prijavio je da je zaprimio sms-poruku sa broja +919479202259 koja je sadržavala link na stranicu izgleda kao službena stranica „HP-a“, a u poruci ga se pozivalo da pristupi stranici jer je "obustavljena isporuka njegovog paketa pošto nedostaje kućni broj". Oštećeni je na navedenoj stranici upisao broj svoje bankovne kartice, kao i kontrolni broj, nakon čega su bez njegova odobrenja od strane nepoznate osobe izvršene tri transakcije u ukupnom iznosu od 1.505,94 eura, i to na račun u "Dealstore general trad" u Dubaiju i na "Aya pay".
*Oštećeni je preko tvrtke trgovao kripto valutama te je djelatniku navedene tvrtke ustupio svoje osobne podatke (broj bankovne kartice i broj osobne iskaznice) kako bi mu bila isplaćena dobit od trgovanja kripto valutama, nakon čega mu je s tekućeg računa na nepoznati Revolut račun transferirano 11.985,00 eura, koji mu nikad nisu vraćeni.
*U Policijskoj postaji Makarska, ženska osoba (rođena1946) prijavila je da je na svoj mobilni telefon zaprimila poziv osobe koja joj se predstavila kao zastupnica firme koja se bavi trgovanjem kripto valutama te zatražila od oštećene da joj pošalje presliku osobne iskaznice i bankovne kartice kako bi joj se mogao uplatiti njezin zarađeni novac. Nakon što je oštećena poslala tražene preslike dokumenata, istoga dana uvidom u mobilno bankarstvo na svom mobilnom telefonu vidjela je da joj na računu nedostaje sveukupno 20.000,00 eura a što je predignuto u dva navrata.
*Oštećena ženska osoba s područja Kaštela ( rođena 1965) prijavila da je putem društvene mreže kontaktirala osoba koja se predstavila kao djelatnica firme te joj je ponudila pomoć oko povrata novca koji je oštećena izgubila kao žrtva prijašnje internetske prijevare. Tijekom komunikacije u periodu od dva dana, oštećena je istoj poslala svoje osobne podatke, broj svoga računa u banci i omogućila udaljeni pristup svome mobitelu putem aplikacije Supremo Mobile Assist da bi nakon nekoliko dana, pregledavajući aplikaciju mobilnog bankarstva primijetila da joj je sa bankovnog računa nedostaje 99.000,00 €.
Dugogodišnji trend
Iz splitske policije napominju da navedeni primjeri ne iscrpljuju sve modalitete počinjenja ovog kaznenog djela te da takvih primjera ima još, ali opisani primjeri su se najčešće pojavljivali u istraživanjima ove vrste kaznenih djela.
„Porast počinjenja broja računalnih prijevara evidentan je iz godine u godinu, radi se o dugogodišnjem trendu, radi čega je potrebno educirati građane i informirati javnost o važnost osobnih i financijskih podataka kao instrumenata načina prijenosa novca putem interneta. Policijska uprava splitsko-dalmatinska kontinuirano radi na informiranju građana o internetskim prijevarama i uputama za ponašanje u sumnjivim situacijama kao i znakovima koji upućuju na moguću internetsku prijevaru što je dostupno na službenim web stranicama“, zaključuju iz PU splitsko-dalmatinske.
U cilju informiranja građana, a u suradnji s udrugom DUNP kreirana je i aplikacija SafetyNet-Bitka za sigurnost na kojoj je građanima dostupan veliki broj informacija i savjeta, a postavljanje ove teme u javni prostor svakako može doprinijeti boljoj informiranosti građana o načinim samozaštite.