"Njih truju vagoni, a šta Bor da kaže? Ništa, dobro je dok ima para", napisala je, recimo da se zove Tatjana, na facebook stranici Bor Info .
"Nije stvar u trovanju, nego njih boli sto je ruda iz Srbije. Briga njih isto za njihov narod. Krvati su to, Boga mi i kompleksi ih biju", komentirao je ispod, recimo Jovan.
To dvoje mladih ne žive u Boru. Jovan je iz Bora i živi u Italiji, u Padovi. Reiki praktikant. Tatjana je Pädagogische Fachkraft u Njemačkoj. Oboje na sigurnoj udaljenosti od Bora i Splita i oboje govore o prenesenom članku, nedavnom događaju, sjednici skupštine Splitsko - dalmatinske županije.
Zavarivanje pur-pjenom
- Kao liječnik postavljam pitanje jesmo li sve učinili da pomognemo stanovnicima koji žive u blizini Sjeverne luke ali i svim Splićanima, Solinjanima i Kaštelanima, jer ovo što se tamo događa je opasno onečišćenje po zdravlje svih. Snimka, koju su mi ustupili zabrinuti građani je od 5. lipnja ove godine. Pokazuje željezničke vagone za prijevoz bakrene rude, koja nije dobro uskladištena. Vagoni su 'zavareni' pur-pjenom, no ruda koja je štetna za zdravlje curi na sve strane, a nisu dobro pokriveni ni ostali vagoni, što sve dovodi do onečišćenje zraka arsenom u Sjevernoj luci - pokušao je uzbuniti Roguljić, županijski vijećnik HSP-a.
Kazao je ono što bi već svi trebali znati, da su mjerenja s mjernih postaja koje su u zadnji moment postavljene po nalogu Grada Splita pokazala i 13 puta veće koncentracije arsena u zraku od graničnih vrijednosti.
Euro kompozicija
Manje je to nego u srpskom Boru. Oni imaju stalno 16 puta veću koncentraciju arsena od dozvoljene i životni vijek 10 godina kraći. Može se taj smrtonosni arsen izdvojiti prilično efikasno, ali to košta. Puno je jeftinija pur-pjena i hrvatske institucije. Taj koncentrat bakra s arsenom prošao je iz vanjskog kopa kojim upravljaju Kinezi preko graničnog prijelaza sa Srbijom, Tovarnikom, daklem, preko hrvatske Carine i Sanitarne inspekcije, u kompoziciji HŽ Carga Solin i prosipao otrov i eure duž Hrvatske, kako kome. A onda u kineski brod. Kad nema mjernih postaja.
Drugog objašnjena nema, tvrdi naš izvor iz građanske inicijative ZA ČISTA BRDA, ZA ČISTI SPLIT! Pitao je Roguljić i što je s vodom? Normalno, kad zapuše maestral bit će ga i po Jadru. Inače je bonaca.
No, što tu ima novog? Ima. Velika kiša na području bogatom rudom u Srbiji u Boru.
"Štab za vanredne situacije proglasio je vanrednu situaciju na celoj teritoriji grada Bora. Bujični potoci ugrozili su sela Donja Bela Reka, Krivelj, Slatina, Oštrelj, deo Zlota, Brestovac i Metovnicu. Načinjena je velika materijana šteta. Od ponedeljka biće oformljena komisija koja će sagledati pričinjenu štetu a Grad Bor će iz lokalnog budžeta izdvojiti novčana sredstva kako bi se ugroženim domaćinstvima nadoknadila šteta nastala usled poplava."
Dlake na analizu
U Splitu još nitko nije utvrdio da se dogodila ikakva šteta. Teški metali samo što nisu proglašeni besplatnim vitaminima. Stavile se jesu mjerne postaje pa su se skinule. Državni inspektorat će napisat nekoliko prekršajnih prijava, ne zna se protiv koga. Uzeti su uzorci iz Sjeverne luke, ne zna se gdje.
"ZNA SE i znat će se. Bit će još akcija, a priča se već zakotrljala prema Europskoj komisiji. Dosta je veslanja. Nećemo mirno gledati kako sve više ljudi oboljeva od raka i kako skupljaju novce za kojekakve skupe lijekove i pripravke ne bi li arsen i druge otrove ne samo od bakrenog koncetrata nego i od starog željeznog otpada izbacili iz sebe. Varaju se oni koji misle da se ovo tiče samo Brda. Neka odnesu dlake sa svoje glave na analizu pa će vidit čuda. Sami će pravit transparente. Pozdrav pelegrinki na Manušu", tu je stao. Kaže, neće sve otkrivat jer - "nikome više ne vjerujem."
Nastavak mjerenja po procjeni
Pitali smo županijski Nastavni zavod za javno zdravstvo kada će se opet stavit u funkciju mjerne postaje za kontrolu kvalitete zraka na području Brda. Odgovorio nam je njegov Odjel za kontrolu zraka, tla i buke.
"1. Mjerne postaje za mjerenje UTT postavljene su u ožujku 2023. g., te će kontinuirano sakupljati taložnu tvar do ožujku 2024. Ukoliko se stručno procijeni potreba produženja mjerenja ista će se produžiti kao i u slučaju zahtjeva za produženjem mjerenja od strane Grada Split. Za sada će se mjerenja sigurno provoditi do ožujka 2024.
2. Mjerenje lebdećih čestica PM 2,5 i 10 mikrona, te sastav teških metala do sada je obavljeno u zimskom i proljetnom razdoblju po 15 dana kako je i zahtijevano u rješenju Državnog inspektorata.
U ljetno razdoblje uzorkovanja započeti ćemo mjeriti po procijeni tijekom srpnja, kolovoza ili rujna što će također trajati minimalno po 15 dana. Jesensko razdoblje uzorkovanje ćemo obaviti minimalno po 15 dana tijekom listopada, studenog ili prosinca.
U svakom slučaju javnost će kao i do sada biti upoznata s vremenom uzorkovanja i rezultatima", stoji u odgovoru, a potpisala ge je doc.prim.dr.sc. Željka Karin, dr. med., ravnateljica NZJZ-a.