Udruga Žrvanj iz Žrnovnice sutra polaznike Žrvnjeve škole vodi na Poljičku kosu, gdje će proći greben ovog predivnog poljičkog brda od Tugara do Naklica.
No, protekli vikend polaznici su imali priliku upoznati čarobnu Ilirsku stazu koja prolazi sjevernom stranom kanjona Cetine.
"Četvrti izlet Žrvnjeve škole prvi put je bio u srcu starih Poljica. Krenuli smo iz Zakučca, od svetišta Leopolda Mandića dalje čudesnom Ilirskom stazom koja prolazi sa sjeverne strane kanjona Cetine. Biljni svijet je impresivan, uključujući vrlo vrijedna stabla autohtone dalmatinske šume, a cijeli krajobraz je suvišno opisivati... Nakon Ilirske staze stižemo u Ostrvicu gdje smo se u toplom danu napojili hladne vode s izvora Pokornik, a potom je Nenad Krcatović održao pripovijedanje o antičkoj vili rustici.
https://www.facebook.com/zrvanj/videos/362043265920085
Potom stižemo u Gata gdje nas na kominu ugošćuje prijateljica udruge, Nensi Očašić. Ona nam pokazuje kako se radi pravi poljički soparnik - od početka do kraja. Naravno, na kraju smo ga kušali, a baš svi su se složili da bolji soparnik u životu nisu pojeli. Zadnja točka prelijepog izleta bile su Naklice. Narodni pripovjedač Miljenko Vrkić pokazao nam je iznimno zanimljivo lokalno groblje kakvo se uglavnom ne može pronaći drugdje u Hrvatskoj. a specifično je po tome da su mu sve grobnice jednake. Potom odlazimo u crkvu sv. Ante koja je vjerojatno sagrađena u drugoj polovici VII. stoljeća. Naš fantastični pripovjedač govorio je o povijesti Naklica i Poljica, ali i o običajima kraja. Gospodin Vrkić tijekom svibnja izdaje knjigu o običajima Naklica", opisali su Žrvnjevci ovaj gotovo cjelodnevni izlet kroz drevnu Poljičku knežiju.
Tematska staza Sv. Leopolda Mandića
Na području grada Omiša postoji nekoliko tematskih staza od kojih je najistaknutija „Tematska staza Sv Leopolda Mandića“ otvorena 2009. godine.
Zakučac je selo udaljeno 20 minuta hoda od Omiša, poznato po najvećoj hidroelektrani na Cetini. Znamenitosti ovog mjesta su rodna kuća velikog hrvatskog pjesnika Jure Kaštelana (Zakučac, 1919 – Zagreb, 1990) i svetište Blaženog Leopolda Mandića (Herceg Novi, 1866 – Padova 1942), čija je porodica porijeklom iz Zakučca.
Tematska staza Sv. Leopolda Mandića je prva koja je otvorena za javnost na području grada Omiša. Nastala je radom i suradnjom Turističke zajednice grada Omiša, Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Splitsko-dalmatinske županije i Splitsko-dalmatinske županije. Tematska (poučna) staza je smještena u području značajnog krajobraza „Kanjon Cetine“ i kružnoga je oblika, te su na njoj predstavljena prirodna i kulturna obilježja ovog dijela kanjona. Namijenjena je edukaciji svih posjetitelja grada Omiša i zaštićenog područja „Kanjon Cetine“ te predstavlja dio nekadašnje „žile kucavice“ ovoga kraja – puta preko vrleti Mosora, kojim je stanovništvo Gornjih Poljica bilo povezano sa ostalim naseljima.
Značajke tematske staze su:
Dužina: 2,6 km
Vrijeme obilaska: oko 2,5 sata
Poučne table: 9
Odmorišta: 11
Vidilice: 5
Težina: srednje teška
Potrebna oprema: udobna sportska obuća
Način obilaska: pješačenje
ILIRSKA STAZA
Iz Ostrvice krećemo se spuštamo u kanjon Cetine
10:30 – 11:00 Odmor i marenda na Cetini
Na prostranoj livadi uz Cetinu napravit ćemo malo duži odmor prije nastavka puta.
11:00 – 12:30 Obilazak „Ilirske riječne staze“
Ilirska staza kreće se paralelno s Cetinom, 50-100 metara iznad obale. Godinama je bila zapuštena i potpuno zarasla, ali su je 2014. vrijedni omiški planinari ogromnim trudom očistili, uredili, postavili na njoj info-table i klupe za odmor.
Veći dio staze je u hladovini, pa je pogodna za šetnju čak i ljetnim mjesecima. Vidikovci su napravljeni na nekoliko lokacija, a staza uključuje i uzbrdice i nizbrdice. Završava uzbrdiom prema Ostrvici, odnosno izvoru Pokornik. U blizini je i impresivni vidikovac Peovo. Ta je staza zapravo put kojom su nekada ljudi iz Čišala, Ostrvice i Zvečanja sa svojim mazgama i tovarima dolazili u Omiš.