Nastavljen je pred splitskim Županijskim sudom postupak protiv Branimira Čalete (36), optuženog da je 2013. godine u Ukrajini na brutalan način ubio bivšu djevojku, u to vrijeme u osmom mjesecu trudnoće. Istragu su tada provele ukrajinske vlasti, a kako je Čaleta naš državljanin, Hrvatska je preuzela kazneni progon – uhićen je prošlog ljeta na Rabu. Za teško ubojstvo Gianne Kitaeve, sedam godina starije od Čalete, optuženi može dobiti do 40 godina zatvora!
Na glavnu raspravu su danas pozvani vještaci medicinske struke. Ipak, suđenje je nakratko odgođeno jer Čaleta nije doveden iz zatvora na Bilicama. Iako je poziv uredno poslan sa suda, došli su uostalom branitelj i tužiteljica te publika, jedino je nedostajao optuženi... U prvi mah su neupućeni pomislili da je ponovno pobjegao, no situacija je brzo razjašnjena pa je u roku od pola sata stigao iz zatvora. Ovaj put s lisicama na rukama i nogama. Jer je nakon prošlog ročišta početkom rujna, dok su ga vodili do pravosudnog kombija, dao petama vjetra te pobjegao svojim čuvarima! Potraga je trajala nekoliko sati, na koncu je pronađen kod Turske kule. Navodno mu se “skupilo”, jer je na tom ročištu vidio roditelje pa je spontano krenuo trčati prema slobodi...
DRAMA U CENTRU SPLITA Optuženik za ubojstvo pobjegao pravosudnim policajcima, čula se i pucnjava
Odbijeni argumenti branitelja
Još kraće je trajala odgoda zbog neobičnog zahtjeva njegovog branitelja. Odvjetnik Hrvoje Krišto je naime zatražio da se izuzme javnost. Smatra kako bi to bilo u interesu “očuvanja javnog reda i mira”. Od te rasprave početkom rujna starica je ubijena na stotinjak metara od zgrade suda, ranjen je pripadnik MUP-a na Markovom trgu, došlo je do galopirajuće pandemije koronavirusa te nezaposlenosti koju Vlada RH pokušava spriječiti poticajima... To su naime bili argumenti branitelja, koji su na koncu odbijeni.
Pa su se ispitali liječnici, prvo Davor Mayer, vještak za sudsku medicinu. Ostao je pri svom ranijem nalazu, u kojem je konstatirana jedna “obrambena” ozljeda na ruci Gianne Kitaeve te dvije skupine ozljeda – lica te glave. Nesretna žena je naime doslovno zatučena do smrti. Vještak nije mogao precizirati kada je izgubila svijest tijekom tih udaraca, no smatra kako je događaj trajao oko minute, moguće i nešto kraće, iako ne isključuje mogućnost i da je trajao dulje... Na licu žrtve je uočio ozljede čiji je izgled doveo u vezu s prstenom koji je vidljiv na ruci optuženog Čalete na fotografijama koje su vještaku bile dostupne. Procijenio je vještak kako su udarci “tupo-tvrdim” predmetom, kojim je doslovno smrskana lubanja ženi, moguće bili zadani metalnim predmetom. Psihijatrica Dolores Britvić je pak ustvrdila kako je “ubrojivost optuženog tempore criminis bila očuvana”.
Sve je počelo u Primoštenu
Optužnicom se Čaleta tereti da je 15. rujna 2013. godine u hostelu “Minora” u Dnjepropetrovsku, negdje između 14:15 sati te 20 sati navečer, usmrtio Giannu Kitaevu u sobi broj 102 koju je ona unajmila i platila kada je došao u posjet. Ubio je s najmanje deset udaraca po glavi zbog ljubomore, kako bi je spriječio da rodi dijete drugog muškarca te nastavi vezu s njim. Njegovo ponašanje nakon zločina je bilo prilično proračunato – skinuo je odjeću te s mobitelom bacio na smetlište uz cestu daleko od hostela, dok je tijelo zamotao u plahtu i gurnuo ispod kreveta. Tako je kupio vrijeme za neopaženi bijeg iz Ukrajine, a ubijenu ženu su pronašli njeni roditelji kada su zabrinuti krenuli u potragu. U prostoru između stropa i spuštenog stropa su istražitelji pronašli jastuke i plahte s tragovima krvi. Potrajalo je neko vrijeme dok Hrvatska nije preuzela progon, tako da je Branimir Čaleta uhićen prošlog ljeta na Rabu. S Giannom Kitaevom se upoznao u ljeto 2012. godine kada je došla u Primošten na ljetovanje, gdje je radio kao konobar. Bili su u vezi, posjećivao je u Ukrajini te ona dolazila u Hrvatsku, no onda je upoznala drugog muškarca.
Na početku suđenja je priznao zločin, konstatirao je i kako mu je žao zbog svega, ali da nije počinio nedjelo onako kako mu se stavlja na teret optužnicom. Za teško ubojstvo može dobiti do 40 godina zatvora.