Nestabilno proljetno vrijeme nastavilo se i u ponedjeljak. Zanimljiva sinoptička situacija vlada u Europi. Dok je najveći dio Starog kontinenta pod utjecajem anticiklona i prevladava stabilno vrijeme, nad jugoistočnom Europom kruži ciklona koja Balkanu i jugu Italije donosi mjestimične nestabilnosti.
Za razliku od vikenda, u dosadašnjem tijeku ponedjeljka nije bilo puno kiše. Tamo gdje je pala, do 14 sati izmjereno je 1 do 6 litara po kvadratnom metru.
Najniža temperatura zraka u 14 sati u Hrvatskoj izmjerena je na Crometeo mjernoj postaji na Dinari, +1°C, a najviša na zapadnoj obali Istre, 20°C.
Na Jadranu puše bura koja je najjača bila ujutro kada je imala olujne udare ispod Velebita. Bura je postupnom slabljenju.
Prijepodne su se u Dalmaciji mogle vidjeti zanimljive formacije oblaka na nebu. Radi se o izduženim oblacima koji su bili paralelni s obalnim gorjem, odnosno planinskim lancem Dinarida, što i otkriva način njihovog nastanka.
Ovi oblaci u stručnoj literaturi poznatiji su kao altokumulusi lentikularisi.
Što su altocumulus lenticularis oblaci i kako nastaju?
Altocumulus lenticularis specijalan je tip oblaka koji nastaje prilikom strujanja zraka preko okomite planinske prepreke. Javlja se u njezinoj zavjetrini, i leži negdje na visini vrha prepreke ili malo iznad. Proteže se u paralelnom smjeru s planinom i potpuno je nepomičan. Sporo mijenja izgled, čini se kao da satima stoji na istom mjestu u istome obliku…
Lećastog su oblika, a otuda im i latinski naziv lenticularis. Pojavljuju se na brijegu zavjetrinskog vala koji je nastao zbog prelaženja planine.