Na prepunoj Matejušci službeno je otkriven spomenik novinarskom bardu i najvećem kroničaru svih naših malih dalmatinskih mista i Velog mista, Miljenku Smoji.
POVIJESNI TRENUTAK U SPLITU Uz lipu rič i pismu, otvoren Smojin spomenik
Svečanost je bila ispunjena mnogim aktivnostima koje su vjerno dočarale splitsku ljubav prema poznatom kroničaru. Emocije su bile vidljive na licima svih građana, a gradonačelnik Ivica Puljak današnju je proslavu istaknuo slijedećim riječima:
"Ja sam danas izuzetno ponosan i siguran da dijelim ponos svih svojih sugrađana jer smo danas, otkrivanjem spomenika Miljenku Smoji ispravili jedan dio nepravde koja mu je nanijeta tijekom proteklih desetljeća".
Osvrnuo se i na organizatore koji su nakon 14 godina od pokretanja ovog hvale vrijednog projekta u konačnici projekt i realizirali.
"Svi smo danas ponosni i svi se radujemo, a ja najviše čestitam onim ljudima koji su iznijeli cijeli ovaj projekt na sebi, a i Gradskom vijeću koje je donijelo tu odluku i u konačnici svim našim građanima koji su ga podržali", kazao je prvi čovjek Splita.
Autorsko djelo akademskih kipara Aleksandra i Ante Guberine
Podsjetimo, natječaj za izradu spomenika davne 2009.godine je osvojio Ale Guberina, a kip je izradio njegov sin, Ante Guberina. Ovo autorsko djelo postavljeno je na sjevernoj strani Matejuške odakle će Smoje zauvijek gledati na svoj Veli Varoš, Prokurative i Marjan.
"Ja sam napravio ovaj spomenik, napravio sam ga po skici od oca, odnosno predlošku koji je prije 15 godina osvojio na natječaju prvu nagradu, međutim, došlo je vrijeme da ga se napravi i postavi", kazao je Ante Guberina.
Kip je posvetio svome ocu koji je umro prije godinu dana, održavajući tako dogovor da će ga izraditi u čast njemu. Radi se o brončanom kipu prosječne visine oko 145cm, u sjedećem položaju.
"Nadam se da će nakon nekog vremena dobit i zelenkastu patinu, pa će dobit još ljepši štih", dodao je.
"Smoje je sija na svoje misto"
Ova godina je proglašena godinom Miljenka Smoje u Splitu na čast 100 godina od njegovog rođenja, a cijeli jednogodišnji spomen na preminulog autora kulminirao je otvaranjem brončanog kipa na Matejušci.
Koordinatorica organizacije Smojinih sto, Herci Ganza, ovaj velik trenutak je ovjekovječila riječima:
"Smoje je sija na svoje misto. Tamo di je sidija i odakle je gleda Split. Pogled će mu ić upravo prema Belleveu, gdje je najčešće ispija jutarnje kave. Di je đirava cili život na ovom putu, od velog Varoša prema Rivi. Pogled mu ide na Prokurative i ja mislin da je bilo krajnje vrime da se kroničaru najvećem ovog grada digne spomenik".
Važnost ovog spomenika u Splitu i značaj Miljenka Smoje za cijeli grad kao i ideju da se Smoje vrati na Matejušku ističe i Feđa Klarić prema čijoj fotografiji je i Smoje prikazan u sjedećem položaju, s pogledom uprtim prema Splitu. Originalna fotografija je snimljena na mulu Matejuške, legendarnoj lučici kojoj je pripadala i Smojina obitelj.
"Smoje je čitav život na Matejušci, nije se ni makao, on je ovdje rođen, ovdje mu je brod imao ribarski i otac i dida i pradida. Logično je i evo ga zahvaljujući dvojici gradonačelnika. Inicirao je Zvonimir Puljić, a ovo je realizira prof. Puljak", naglasio je Klarić.
Ovaj povijesni događaj za cijeli grad Split, ali i dalmatinska mista koje je Smoje spominjao u svojim djelima, Feđa je završio riječima samoga Miljenka Smoje:
"Prkos moćnome, zaštita slabome".