Čuli smo za razna službena i neslužbena natjecanja, kako u sportu, tako i u mnogim drugim vještinama. No, jeste li ikad čuli za natjecanje u gradnji suhozida?
Da, dobro ste čuli. Na Pagu je 6. svibnja održano Državno prvenstvo Hrvatske u izgradnji suhozida gdje je 11 ekipa imalo zadatak suhozidnom tehnikom izgraditi funkcionalne klupice.
Gradnja suhozida, odnosno vještina gradnje zidova od kamena bez vezivnih sredstava, zaštićena je kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske 2017. godine.
Već šest godina za redom, s ciljem očuvanja promocije suhozidne gradnje udruga Dragodid okupila je zaljubljenike skoro tradicijske vještine, ovoga puta u suradnji sa Solanom Pag i Turističkom zajednicom Grada Paga.
Ovom gotovo, pa zamrlom umijeću obradovala se i ministrica kulture i medija, Nina Obuljen Koržinek koja je nositeljima umijeća gradnje suhozida, udrugama Babin Pas Rovinj, Pjover Hvar, Praputnjak kulturni krajolik i Gaius Laberius Gardun. uručila Povelju UNESCO-a.
„Gradnja suhozida doživjela renesansu“
„S posebnim smo veseljem svjedočili velikom entuzijazmu i trudu 11 udruga koje su se natjecale na 6. prvenstvu Hrvatske u gradnji #suhozida - umijeća koje je već bilo gotovo zamrlo, a zahvaljujući kojima doživljava pravu renesansu i prenosi se mlađim generacijama.
Bila je to prilika da nekima od njih kao nositeljima uručimo povelje UNESCO nakon što je umijeće gradnje suhozida na zajedničkoj nominaciji Hrvatske, Cipra, Francuske, Grčke, Italije, Slovenije, Španjolske i Švicarske uvršteno na Reprezentativan popis nematerijalne baštine čovječanstva“, poručila je Obuljen Koržinek putem svojeg Facebooka.
Sve ekipe svoje su klupice gradile istovremeno, jedna do druge, svaka svoj segment zida, a njihovo se umijeće i kvaliteta gradnje vrednovalo po tri kriterija: vremenu, kvaliteti i dimenzijama.
Vlaji odnijeli naslov prvaka
Među 11 ekipa, pobjedu su odnijeli 'Vlaji' iz Cetinske krajine. Zvonimir Malbaša, jedan od članova, u razgovoru za Dalmaciju Danas je otkrio što ih je motiviralo da se prijave na natjecanje te nam je ispričao poneki sočni detalj s Paga.
„Natjecanje se održava već šest godina zaredom, moja ekipa i ja smo dosada sudjelovali tri puta. Svake godine kriteriji za pobjedu i koncept natjecanja su drugačiji. Nekada se vrednovala samo brzina ili kvaliteta, a u posljednjem natjecanju, morali smo paziti na oboje, ali i na zadane dimenzije. I eto uspjeli smo“, priča nam Malbaša.
U vještini gradnje suhozida 'Vlaji' nižu sjajne rezultate. Iako im je ovo prva pobjeda, na prethodnom natjecanju osvojili su treće mjesto.
Ekipa se sastoji od četiri člana, braća blizanci Zvonimir i Mislav Malbaša, Jakov Varenin i Ante Barać.
„Svi smo aktivni članovi udruge Dragodid. Ja sam najduže u udruzi pa sam ostatak ekipe nekako motivirao na natjecanje. Odlučili smo se prijaviti iz zabave i jer želimo podržati nematerijalno kulturno dobro te poticati ovu tradicionalnu vještinu da ne bude zaboravljena“, kazuje nam naš sugovornik.
Udruga Dragodid je osnovana 2007. godine, a počeci djelovanja sežu još u 2002., kad je održana prva međunarodna suhozidna radionica u selu Dragodid kod Komiže na Visu.
Glavne aktivnosti udruge su organizacija i vođenje suhozidnih radionica te provođenje istraživanja suhozidne baštine u suradnji s lokalnim partnerima, izvornim nositeljima umijeća gradnje suhozida i poznavateljima lokalnih tradicija. Njena uloga je promicanje gradnje suhozida, te edukacija i očuvanje te vještine.
„Nije lako trenirati gradnju suhozida“
A nas je zanimalo, kako se vesela ekipa 'Vlaja' pripremala za natjecanje?
„Nije lako trenirati gradnju suhozida, ne bavimo se time profesionalno već s udrugom sudjelujemo na raznim radionicama. To je zapravo najbolja vježba i praksa, a ujedno radimo nešto dobro promidžbu nematerijalne baštine“, navodi Zvonimir.
Iako im gradnja suhozida nije primarno zanimanje, Zvone ne krije ako treba 'uletiti' kao pomoć susjedu ograditi livadu, rado će to učiniti.
„Ovime se bavimo iz hobija jer uz sve obaveze nemamo vremena baviti se ovime na ozbiljnijoj razini, ali tko me zamoli, ja ću pomoći“, govori Malbaša.
Paško janje kao motiv
Kao nagradu za najbolji rezultat na natjecanju, osvojili su ni manje ni više nego – paško janje.
„To nas je isto nekako motiviralo na pobjedu“, uz smijeh kazuje Zvonimir.
Svoje vještine namjeravaju nadograđivati i dalje te su već spremni za ponovnu prijavu na natjecanje sljedeće godine.
„Ovo pobjeda nam je motivacija da se prijavimo i dogodine te obranimo naslov prvaka. A i ako ne budemo prvi, bit ćemo zadovoljno jer je zabavno“, smatra.
Nedvojbeno, Vlaji iz Cetinske krajine su pokazali cijeloj državi da se ne kaže zalud kako su vlaji kršni momci.
„U udruzi su članovi iz cijele Hrvatske, nas iz Zagore su prozvali vlaji, jer smo svi iz Cetinske krajine, pa smo se tako i sami prozvali“, otkriva nam Malbaša.
Njihovi suhozidi koji tvore maleni amfiteatar ostat će na mjestu kao uspomena na ovo natjecanje, ali i podsjetnik da ovu tradicijsku vještinu treba očuvati.