Dinara je najviša planina u Hrvatskoj i jedna od najslikovitijih u Dalmaciji i dalmatinskom zaleđu. Sam vrh sastoji se od nekoliko kamenih vršaka obraslih klekovinom. Na jednom vršku orijentiranom prema Perućkom jezeru stoji geodetski stup, a na drugome križ.
S vrha Dinare pruža se vidik na gotovo sve planine Dalmacije i Bosne, a posebno pogled privlači Perućko jezero u dubini.
Dok je najviši vrh Dinare Troglav, koji se nalazi u Bosni i Hercegovini, visok 1913 metara, Sinjal ili Dinara je najviši vrh Hrvatske i visok je 1831 metar.
Velik dan za našu najvišu planinu bio je 6. veljače ove godine kada je Dinara postala 12. parkom prirode u Hrvatskoj. Dok traju politička i prigodničarsko-predizborna prepucavanja bi li sjedište parka prirode trebalo biti u Sinju ili Kninu, doznajemo da je proteklog vikenda na planini boravio rekordan broj posjetitelja.
Naime, savršene vremenske prilike oba dana vikenda i gotovo idealan dio godine za posjetiti ovu planinu privukli su stotine izletnika i planinara iz svih krajeva Dalmacije, pa čak i susjedne BiH. Zanimljiv je to razvoj događaja uzme li se u obzir da je još prije desetak godina Dinara bila gotovo "mrtva" planina, prije nego su planinarska udruga Dinaridi, JU More i Krš, HGSS i nekoliko lokalnih planinarskih društava počeli s obnavljanjem planinarskih staza, te građenjem planinarskih skloništa i domova. Dinara je danas neprepoznatljiva u pozitivnom smislu kada se sagleda kakve uvjete pruža planinarima i izletnicima u odnosu na poslijeratne godine.
"Nikada nisam doživjela toliko planinara na Dinari. Ljudi je bilo doslovno na svakom "kantunu". Popularizacija je očito uzela maha", kazala nam je planinarka iz Splita koja je jučer boravila na Dinari.
Donosimo tri fotogalerije, sa Sinjala, Badnja i Velike Duvjakuše / Puma.