Grad Knin, u suradnji s Gradom Vrgorcem te općinama Pirovac, Biskupija, Tribunj i Kijevo, provodi projekt „Eko regija (K-V-P-B-T-K): Provedba izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na području Knina, Vrgorca, Pirovca, Biskupije, Tribunja i Kijeva“. O cilju ovoga hvalevrijednoga projekta i njegovu tijeku razgovarali smo s voditeljicom projekta i zamjenicom gradonačelnika Grada Knina, Kristinom Perić.
Koji je cilj projekta Eko regija?
Projekt EKO Regija nastoji informirati građane o održivom gospodarenju otpadom te specifičnim ciljevima Programa izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom:
- sprječavanje nastanka otpada;
- odvojeno prikupljanje otpada;
- kućno kompostiranje;
- ponovna uporaba predmeta.
S obzirom na to da je do 2022. potrebno odvajati 60% komunalnog otpada, a stope odvajanja komunalnog otpada su izrazito niske, u iduće dvije godine potrebno je drastično povećati stope odvajanja komunalnog otpada u Kninu, Vrgorcu, Tribunju, Pirovcu, Biskupiji i Kijevu. Projektom Eko regija želi se postići upravo to – viša razina osviještenosti o gospodarenju otpadom svih dobnih skupina kako bi se smanjila količina otpada po glavi stanovnika te kako bi se zacrtani cilj 1.2. PGO RH 2017.-2022. godine uistinu i ostvario.
U trenutku pisanja prijave projekta, dobili smo podatak da je u čak četiri od šest područja (Knin, Pirovac, Biskupija, Kijevo) zabilježen trend povećanja količine otpada po glavi stanovnika. Kako je istaknuto u Programu informativno-izobraznih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom, stanovnicima i dalje nedostaju osnovne informacije o gospodarenju otpadom i „pri tom imaju nejasnu sliku o svojoj ulozi u cjelovitom sustavu gospodarenju otpadom“. Zato su kao dio projekta Eko regija osmišljene informativno-izobrazne aktivnosti koje će građane senzibilizirati i motivirati ih na održivo gospodarenje otpadom.
Uzevši u obzir prethodno spominjane trendove povećanja količine otpada u jedinicama lokalne samouprave, zabilježene prije početka provedbe izobrazno-informativnih aktivnosti, nadamo se da će rezultati provedbe ovog projekta pokazati promjenu na bolje.
Koliko je aktivnosti do sada realizirano projektom?
Uskoro očekujemo podjelu zadnje vrste letaka čime završavamo aktivnost izrade informativno-edukativnih letaka za sve ciljne skupine. Izrađeni su plakati koje ćemo pozicionirati na frekventne lokacije na području koje projekt obuhvaća, podijeljeni su letci i brošure za slijepe, održane su javne tribine, dječje predstave u vrtićima, kao i događanja za djecu povodom ekološki relevantnih datuma. U tijeku je medijska kampanja, a pred nama su i eko radionice za djecu u vrtićima i školama na kojima će se podijeliti vodiči, edukativni materijali i bojanke, a vrtićima će biti isporučene i didaktičke igračke s ekološkim temama.
Spomenuli ste medijsku kampanju. Koji je njezin cilj?
Medijska kampanja usmjerena je na podizanje osviještenosti stanovnika Knina, Vrgorca, Pirovca, Biskupije, Tribunja i Kijeva o važnosti odvajanja otpada. Stanovnicima Eko regije nastoji se skrenuti pozornost na web stranicu projekta www.ekoregija.hr kao izvora informacija za sve ono što ih zanima o gospodarenju otpadom na području njihove jedinice lokalne samouprave. Stanovništvu su na web stranici www.ekoregija.hr za pregled i preuzimanje dostupne sve izdane publikacije, što uključuje i letke koji su već otisnuti i podijeljeni kućanstvima na području Eko regije. Letci sadržavaju podatke o odvajanju, kompostiranju i sprječavanju nastanka otpada za svaku jedinicu lokalne samouprave. Mogu se pronaći i letci za turiste kojima ćemo uskoro pridružiti i letak o ponovnom korištenju predmeta i savjetima za smanjenje količine otpada.
Kakve su reakcije građana na projekt? Jeste li zadovoljni tijekom projekta, odnosno do sad polučenim rezultatima?
Reakcije su većinom pozitivne, a građani se velikodušno odazivaju na događaje, pogotovo one sa sadržajima za djecu. Odrasli su iskazali želju za češćim održavanjem zabavno-edukativnih aktivnosti, dok su djeca pokazala poseban entuzijazam za izradu novih predmeta i rekvizita za igru od otpada. Također, pojedine jedinice lokalne samouprave primijetile su porast broja poziva za odvoz glomaznog otpada.
Kakve rezultate očekujete do kraja provedbe projekta?
Do kraja provedbe projekta očekujemo jaču suradnju s gradovima partnerima, realizaciju svih 15 izobrazno-informativnih aktivnosti projekta, ali i informiranost svih građana na području Knina, Vrgorca, Pirovca, Biskupije, Tribunja i Kijeva o održivom gospodarenju otpadom. Nadamo se da će ove aktivnosti udariti temelje daljnjem razvoju ekološke svijesti stanovnika Eko regije te da će se uspješna provedba svih informativno-izobraznih aktivnosti preslikati i na statistike o količini otpada po glavi stanovnika unutar područja zahvaćenog projektom.
O projektu Eko regija
Projekt se financira sredstvima Europske unije iz Kohezijskog fonda, i to kroz Program izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., a završetak provedbe svih projektnih aktivnosti predviđen je za 31. siječanj 2020.
Ukupna vrijednost projekta EKO Regija iznosi 487.808,50 kuna, dok bespovratna sredstva Europske unije čine 84,9999969% ukupno prihvatljivih troškova projekta, odnosno 414.637,21 kuna.
Sadržaj ovog članka isključiva je odgovornost Grada Knina.