Medicinski fakultet u Splitu i projektni tim Zavoda za biologiju i humanu genetiku predstavit će projekt InnoThyroGen, vrijedan 5 miljuna eura, u kojeg će se moći uključiti i naši sugrađani s bolestima štitnjače.
Cilj događanja je predstaviti projekt InnoThyroGen široj stručnoj i općoj javnosti, uključujući kliničare, istraživače, pacijente i sve zainteresirane dionike. Poseban naglasak bit će na važnosti razvoja personalizirane medicine u području bolesti štitne žlijezde te mogućnostima uključivanja u projekt kroz istraživačke aktivnosti i suradnju.
U ponedjeljak, 14. travnja od 16:30-17:30 projekt će biti predstavljen i svim zainteresiranim građanima koje imaju dijagnosticiranu jednu od navedenih bolesti štitnjače: hipotireoza, hipertireoza, Hashimotov tireoiditis, Gravesova bolest, karcinom štitnjače. Tom prigodom moći će dobiti informacije kako se mogu prijaviti za sudjelovanje u projektu. Naime, građani koji se uključe kao ispitanici u istraživanju imat će pravo na:
- Besplatnu analizu hormona i protutijela štitne žlijezde
- Ultrazvuk štitnjače
- Detaljan klinički pregled specijalista
Projekt traje 4 godine (do 31.12.2028.), a plan je da se pacijenti pregledaju i uzorci skupe kroz prve dvije godine provedbe projekta.
Projekt InnoThyroGen teži razvoju inovativnih rješenja za poboljšanje dijagnostike i terapije bolesti štitne žlijezde. Napredak u području genomike, poput sekvenciranja nove generacije i poligenskih rizika, u kombinaciji s elektroničkim zdravstvenim zapisima i podacima o načinu života, otvara nove mogućnosti za predikciju i prevenciju bolesti. Tehnologije temeljene na umjetnoj inteligenciji te farmakogenomika omogućuju personalizirani pristup liječenju, čime se stvara temelj za učinkovitiju i pristupačniju preciznu medicinu u području bolesti štitne žlijezde.
Konzorcij projekta InnoThyroGen okuplja 13 partnera, a projekt koordinira Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu. Uz Medicinski fakultet, partneri na projektu su vodeće zdravstvene i znanstvene institucije, javne ustanove, udruge pacijenata te poduzeća specijalizirana za laboratorijsku dijagnostiku i razvoj softverskih rješenja u zdravstvu.
Svi projekti ovakvog značaja uvelike pridonose jačanju ugleda ne samo Medicinskog fakulteta i partnerskih institucija, već i hrvatske znanstveno-akademske zajednice u europskom i globalnom kontekstu.
Ovaj projekt financira Europska unija kroz program za istraživanje i inovacije Horizon Europe u okviru poziva „Widening participation and spreading excellence“. Ukupan iznos bespovratnih sredstava dodijeljenih projektu InnoThyroGen (Grant Agreement No. 101187880) iznosi 4.937.275,00 €. Projekt će trajati od siječnja 2025. do prosinca 2028. godine.