U petak 28. veljače s početkom u 20 sati moći ćete uživati u virtualnoj šetnji Dioklecijanovom palačom. Mjesto radnje je Kuća jezika i kulture – Prokultura, Poljana kraljice Jelene 1 na Peristilu.
Riječ je o projektu splitskog maturanta koji će javnosti biti predstavljen u sklopu Noći muzeja. Mladi Petar Alfirević izradio je jedinstven projekt - 3D animaciju Dioklecijanove palače kakva je bila - u doba cara Dioklecijana.
Petar je, kao što smo već rekli, maturant. Pohađa splitsku Graditeljsko geodetsku tehničku školu u Splitu, a sve je sam naučio i izmjerio.
Razgovarali smo s njegovom mentoricom prof. Magdom Maver koja je prije koju godinu dobila priznanje Splitski cvit. I sam Petar prošle je godine bio sudionik manifestacije Splitski pupoljak koja nagrađuje mlade, vrijedne Splićane i Splićanke čije vrijeme tek dolazi.
"Dosad nitko nije predstavio Dioklecijanovu palaču na taj način"
"Dosad nitko nije predstavio Dioklecijanovu palaču na taj način. Prvo će biti održana video projekcija u trajanju od četiri minute. Bit će prikazana 3 D animacija Dioklecijanova palača koju je napravio Petar, a koja je onakva kakva je bila u vrijeme Dioklecijana. To je Petrova vizija palače. Video će biti titlovan, a kako je riječ o videu rađenom za gluhe i nagluhe osobe, paralelno s time ide i prevoditeljica hrvatskog znakovnog pisma. S obzirom da u Splitsko-dalmatinskoj županiji ima 300 gluhih i nagluhih osoba, te da su u medijima vrlo malo zastupljeni, odlučili smo se napraviti priču o palači za njih koja je edukativna, tako da usput nauče o palači više nego što su do sada mogli naučiti", kazala nam je prof. Maver.
Kazala nam je kako je Petar na 3D printeru kojeg škola posjeduje isprintao Kibelin hram, za što je bilo potrebno 70 sati.
"Napravio je i tri plakata. Na jednom je mauzolej, na drugom Peristil, a na trećem je Jupiterov hram. Na svakom se nalazi QR kod, kad ga dekodirate, on vas dovede na točno određenu lokaciju Dioklecijanove palače i tamo vidite informaciju o tom lokalitetu odnosno znamenitosti. Vodili smo računa i o ljudima koji su bolesni ili puno udaljeni od Splita, i njima možemo približiti našu palaču i sve ljepote i znamenitosti našeg grada.
Petar je napravio krasnu 3D sliku Peristila i stavit ćemo je u VR naočale, to su virtual reality naočale, gdje kad stavite tu sliku uz pomoć aplikacije, možete je zakretati za 360 stupnjeva i micati je gore - dolje. Možete je vrtiti lijevo - desno, povećavati i smanjivati, to je jedan poseban doživljaj.
Ovo je baš u skladu s ovogodišnjom noći muzeja koja nosi naziv Između stvarnog i digitalnog. Više smo se bazirali na digitalno, ali o stvarnim ljepotama grada i naše baštine koja je pod zaštitom UNESCO-a", kazala nam je Magda Maver.
Uspješno promovira grad Split
Škola u kojoj ona predaje, a Petar Alfirević je završava, već je nekoliko godina na UNESCO-ovoj ASP mreži škola.
"Dosta uspješno promoviramo grad Split, ali ne samo grad Split. Petar trenutno radi i 3D animaciju šibenske katedrale koja je također pod zaštitom UNESCO-a. Vrlo uspješno je promovirao Split u ERASMUS + projektu klasičnoj gimnaziji i latvijskim učenicima, u Rigi. Latvijski učenici su se zaljubili u Split i planiraju svoj dolazak čim malo popusti ova situacija s covidom. Moram istaknuti to da je Petar predstavljao Hrvatsku na UNESCO-ovom natječaju lani, predstavio je palaču na vrlo profesionalan način iako se radi o samoukom učeniku kojem nitko nije pomagao - sam je odlazio na određene lokacije u palači, sam je mjerio, sam je radio omjere da bi mogao napraviti 3 D animaciju. Pritom se koristio literaturom, gledao je tutoriale na YouTube-u , to su programi kojima se služe profesionalci, a on se s njima prije nije susretao. Kako je dosta strastven prema arhitekturi, potrudio se sve napraviti, a sudjelovali smo na na UNESCO-ovom natječaju koji financira kralj Bahreina", kazala nam je Maver.
Za kraj nam je kazala da je Petar "senzacija noći muzeja jer nijedan grad nema učenika koji će predstaviti kulturnu baštinu svoga grada".