Na otvorenju izložbe Ante Kaštelančića, u povodu 110. godišnjice rođenja sinoć su u Kući jezika i kulture Peristil, u Prokulturi, opservatoriju kulturnih politika Split, govorili gospođa dr. sc. Nansi Ivanišević, gospođa Silvija Bareša iz OTP banke d. d., koja daje podršku kulturnim programima Prokulture, gospodin Josip Botteri Dini, slikar, koji je i otvorio izložbu i Sabina Kaštelančić, kći umjetnika, u ime obitelji.
Izložba ostaje otvorena do 29. srpnja 2021., a možete je razgledati na adresi Poljana kraljice Jelene 1. svakog dana od 10 - 13 sati i od 18 - 21 sat.
Izbor umjetnikovih radova pripremio je Ivo Kaštelančić, voditelj Arhive Kaštelančić. Suradnice na izložbi: Nansi Ivanišević, Vesna Bulić Baketić, Mira Ursić.
- Slikarsko djelo Ante Kaštelančića jedan je od stupova koji snagom vlastitosti likovnog izraza ekspresivnim izrazom doživljavanja svijeta oblika i boja nezamjenjivo nosi svoju dionicu modernosti hrvatskog slikarstva dvadesetoga stoljeća.
Utemeljen u europsku kulturu širokih likovnih vidika, Kaštelanćić je slijedio koloristički zov vlastitih doživljaja, istodobno prihvaćajući srodne likovnosti hrvatskih i svjetskih majstora boje. Preplieuć1 kulturna iskustva i spoznaje, slikar neprekidno stvara novu sliku svojeg niza likovnih bljeskova, koji će trajno izražavati plamenost slikareve ćudi i zanesenost umjetnikova duha.
U Kući jezika i kulture Peristil, kao u zamišljenu luku, uplovilo je brodovlje razapetih jedara. Brodovi su napučili mnoge slike, a da slikar nije istodobno sadržajem ograničio svoje slikarstvo ni u jednom pogledu. S ovih slika glazba boja dopire do otuđenog suvremenika bombardira sivilo našeg svakodnevlja, koje nam prijeći duboku povezanost s čudesnom prirodom izvan nas i onom koja nam je vlastita, a koju ne poznajemo. Ovo djelo, unutar hrvatske likovne baštine, ostaje kao znak izvornosti i samosvojnosti, u kojem umjetnik nije Pao ni pod kakav utjecaj pomodnih valova koji su pod zamamnom krinkom trendova pustošili i hrvatskom kulturom, posebno druge polovine prošlog stoljeća- kazao je Josip Botteri.
- Prokultura- Split i slikar Ante Kaštelančić susreću se nakon pet godina. Ovaj put u Kući jezika i kulture Peristil, povodom sto desete godišnjice rođenja. Nakon Hommagea koji je slikaru priređen u Omišu, u Kući jezika i kulture Onaion prije pet godina povodom tridesete godišnjice smrti, ovaj put Ante Kaštelančić se vraća u Split, grad koji je bitno utjecao na formiranje ovog velikana hrvatskog slikarstava. Njegovo predstavljanje u srcu Dioklecijanove palače, u Kući jezika i kulture Peristil, kao i ono omiško, nastoji podsjetiti prije svega splitsku, a potom i hrvatsku javnost na slikara koji nas je zadužio, a koji je svojom samozatajnom i strastvenom posvećenošću umjetnosti ostao nedovoljno valoriziran. Sreća koju je imao i koju imaju oni najbogatiji jest u obitelji. Kćerka Sabina i obitelj nećaka Ive Kaštelančića, kojoj zahvaljujemo na posudbi predstavljenih umjetnina, sačuvali su taj cjeloviti, fascinantni opus Jedinstvena djela, koja nas obvezuju i koja desetljećima čekaju svoj stalni postav u zasluženoj galeriji nekom njemu posvećenom odjelu, još uvijek nisu dostupna javnosti osim u ovim pojedinačnim i nadasve poželjnim prigodama. Ovom izložbom, Antu Kaštelančića ponovno ponosno predstavljamo prije svega Splitu i Dalmaciji, ali i gostima sa željom da ga otkriju i što bolje upoznaju. Sa Splitom i sugrađanima vežu ga neraskidive spone - odrastanje, učenje od najboljih u najboljoj školi tog vremena. Kako njegov životopis ističe počeo je učiti slikarstvo kod Emanuela Vidovića, u Obrtno- tehničkoj školi. Nakon studija u svijetu, vratio se u zavičaj, tu ostao i stvarao do konca bogatog stvaralačkog života. Njegov odnos sa zavičajem je slojevit, trajno i čvrsto određen: bilo da slika Split, Podstranu, Brač Pelješac, njegovi odrazi dalmatinskog podneblja izražavaju neraskidive spone s koloritom i očaravajućim prizorima okruženja, međusobno se određujući i nadopunjujući. S jedne strane jedinstveni mediteranski kolorit, s druge velikani koji su ga inspirirali, stvorili su novu vrijednost, autentičnu, samo Kaštelančićevu. Jednakim intenzitetom i iskrenošću kojima je slikao, prenosio je svoj zanos svoje znanje kroz svoj pedagoški rad, novim slikarskim naraštajima. Premda je bio jedna od najmarkantnijih intelektualnih i umjetničkih osobnosti, okruženje mu nije bilo osobito sklono. Ovom izložbom pitamo se nije li došlo vrijeme da ugradimo Antu Ka.štelančića u memoriju i identitet našeg Grada, Domovine i zavičaja koje je višestruko obogatio - kazala je Nansi Ivanišević.