Jame i špilje su podzemno prirodno bogatstvo u kršu. Obiluju jedinstvenom georaznolikošću s brojnom rijetkom i endemičnom faunom. Tako je i veliki broj hrvatskih endema upravo iz podzemnih staništa, a njih više od 520 otkriveno je upravo u hrvatskom kršu. I od 45 vrsta šišmiša u Europi, čak 34 vrste žive u našem krškom podzemlju. Krško podzemlje čuva i oko 70 posto zaliha pitke vode u Hrvatskoj.
Naš Dalmatinski krš, kao dio Dinarskog krša, predstavlja tipski lokalitet (locus typicus) među svim krškim područjima svijeta.
Upravo zbog toga, na području Splitsko dalmatinske županije, četiri speleološka objekta su zaštićena u kategoriji geomorfološkog spomenika prirode dok je veći broj špilja i jama, kao rijetka i ugrožena staništa, u sastavu ekološke mreže NATURA 2000.
U Hrvatskoj je poznato više od 10.000 speleoloških objekata, a gotovo 10 posto njih su ugrožene negativnim utjecajem djelovanja čovjeka i onečišćene otpadom različitog podrijetla.
Javna ustanova More i krš, koja temeljem Zakona o zaštiti prirode, upravlja speleološkim objektima na području Splitsko-dalmatinske županije već duže vrijeme potiče, organizira i provodi ekološke akcije čišćenja i sanacije onečišćenih speleoloških objekata.
Jedan od takvih speleoloških je i špilja u Brštanovu.
U Suradnji s Općinom Klis, Ustanova je speleološki objekt očistila od otpada i napravila 3D model objekta koji je podloga za daljnja biospeleološka i geomorfološka istraživanja.
Osim u Općini Klis, ustanova More i krš je pokrenula akcije ili surađuje na projektima sanacije speleoloških objekata u općini Dicmo te u desetak objekata na području Imotske krajine i otoka Hvara.
Kroz edukacije i javna predavanja prezentiraju se znanstvene, obrazovne i estetske vrijednosti, ali i ranjivost te osjetljivost speleoloških objekata.
Zaštita i očuvanje krških ekosustava bi trebala biti osnovna zadaća svih, a ova akcija čišćenja poticajan primjer u očuvanju osjetljivog krškog ekosustava na kojem živimo.