Kninski muzej u suradnji s Gradom Kninom i digitalnom agencijom L33T predstavio je virtualnu šetnju kninskom tvrđavom.
Radi se o digitalnom vodiču koji kroz jednostavno i organizirano sučelje posjetitelju omogućuje virtualni doživljaj lokacije i informiranje o znamenitostima, povijesti i zanimljivostima kojima tvrđava raspolaže.
Virtualna šetnja izrađena je u najmodernijoj HTML5 tehnologiji i dostupna je na svim platformama.
Snimanje je obuhvatilo kompletnu tvrđavu podijeljenu na nekoliko cjelina (zračni pogledi, put prema tvrđavi, Donji grad, Srednji grad, Kaštel Lab i Kaštel Knin). Ukupno je isproducirano 107 virtualnih panorama u kombinacije zračnih i zemaljskih snimanja.
Zračne panorame se posebno ističu visokom rezolucijom koja broji čak 300 megapiksela i omogućava pregleda svakog detalja kako tvrđave, tako i samog grada. Za potrebe snimanja napravljena je sintetizacije 3879 fotografija produciranih u HDR tehnici koja osigurava visoku razinu detalja. Sučelje broji 539 poveznica (hotspot) i osigurava jednostavnu i preglednu navigaciju uz brojne info točke koje posjetiteljima olakšavaju snalaženje na tvrđavi i interaktivni pregled povijesne i kulturne građe.
Tehnološki gledano radi se o vrlo naprednom višerezolucijskom sučelju koje po principu sekvencijalnog učitavanja posjetitelju omogućava fluidno učitavanje zahtjevnog i rezolucijski bogatog sadržaja.
Za razvoj je bila zadužena digitalna agencija L33T čiji direktor Neven Roginić ima desetogodišnje iskustvo u snimanju i produkciji virtualnih šetnji. Digitalna agencija L33T je do sada u Europi napravila više od 200 virtualnih šetnji uglavnom u hotelskoj industriji. Razvoj svog poslovanja vide u sve većoj potrebi brojnih gradova i općina o ovakvom tipu promocije.
Virtualna šetnja je u potpunosti prilagođena i prikazu na VR naočalama koje dodatno mogu proširiti ovo digitalno iskustvo. Prikaz na VR naočalama je dodatno olakšan izradom posebnog simplificiranog sučelja koje korisniku omogućava još jednostavnije snalaženje u virutalnom prostoru.
Kninska tvrđava ovaj projekt ne smatra završenim, već ga doživljava kao platformu za daljnji razvoj i oplemenjivanje dodatnim sadržajima koji će još detaljnije objasniti njenu povijest, faze razvoja, ali i malo poznatih zanimljivosti i legendi ovog prostora.