Posjetitelji željni autentične dalmatinske tradicije imaju priliku 25. i 26. listopada, od 18 sati, uroniti u živu povijest i upoznati drevne zanate Cetinske krajine kroz vlastite ruke. U Palacini, nekadašnjem kulturnom središtu Sinja, a danas ugodnom ambijentu Muzeja Cetinske krajine, počelo je dvodnevno putovanje koje spaja povijest i tradiciju s modernim doživljajem.
Prvi dan ovog događaja, posvećen tradicijskom lončarstvu, nematerijalnom kulturnom dobru Republike Hrvatske, okupio je posjetitelje oko umjetnosti oblikovanja gline. Iskusni majstor Ivan Knezović, jedan od posljednjih stručnjaka za lončarstvo na ručnom kolu, vodio je radionicu, uvodeći sudionike u tajne plemenitog zanata. Svi prisutni imali su priliku osjetiti glinu pod svojim prstima, oblikujući je i stvarajući predmete koji pričaju priču o životu i kulturi Dalmatinske zagore.
Uz lončarstvo, posjetitelji su uživali i u "Wine and Art" radionici pod vodstvom Ane Poljak, gdje su u opuštenoj atmosferi, uz čašu vina, stvarali vlastita umjetnička djela koja će ponijeti kući kao uspomenu na ovu posebnu večer.
Današnja radionica, posvećena obradi vune, tkanju te izradi tradicionalnih krtola od šiblja i opanaka, nastavlja živopisnu priču o drevnim zanatima. Sudionici će uz članice KUD Cetina te majstorice Ljilju Vojković i Ivanku Munivranu imati priliku naučiti kako se od prirodnih materijala stvaraju funkcionalni i umjetnički oblikovani predmeti, spajajući se s običajima koji su živjeli stoljećima prije.
Radionice također nude jedinstvenu priliku za upoznavanje s nematerijalnom kulturnom baštinom uz predavanja stručnjaka iz Muzeja Cetinske krajine. Kustosi i muzealci dijele bogato znanje kroz priče i video projekcije koje oživljavaju povijest peke, Sinja i života u Cetinskoj krajini. Prikaz nagrađivanog promotivnog videa "Sinj – grad viteštva i tradicije" dodatno nas podsjeća na važnost očuvanja kulturnog identiteta.
U nastavku pogledajte fotogaleriju koju je snimio Roko Pavlinušić.