Splitski Institut za oceanografiju i ribarstvo pojasnio je zašto se dogodila tako izraženo dizanje razine mora tijekom utorka.
"Poplavljene rive diljem naše obale rezultat su fenomena koji nazivamo olujni uspor. Na Jadranu taj fenomen nastaje dugotrajnim puhanjem olujnog juga koji uz djelovanje niskog tlaka zraka izaziva povećanje razine mora.
Uz to, već smo danima pod djelovanjem doline planetarnog atmosferskog vala, koji održava visinu razine mora iznad prosjeka", ističu u Institutu.
Navode da su na području sjevernog Jadrana najviše razine mora nastupile u jutarnjim satima te su se poklopile i s najvišom mjesečevom plimom, dok su u srednjem Jadranu maksimalne razine mora zabilježene u popodnevnim satima, također za vrijeme plime, ali one sekundarne koja je bila za 20 cm manja od jutarnje.
"Svakako se radilo o jednom ekstremnom događaju koji možemo uspoređivati s nekim upamćenim datumima. U sjevernom i srednjem Jadranu posebice je važan 12.-13.11.2019. kada je HHI izmjerio rekordnu razinu mora u Splitu. Tada je razina bila 45 cm viša nego jučer, no ta se poplava dogodila tijekom noći pa nije bila toliko primjetna kao jučerašnja", naglašavaju i Institutu.
Komentirali su i poplave u Veneciji.
"Prognoza je za taj grad bila 170 cm iznad razine lokalne mareografske nule. To bi bila treća apsolutna razina mora u Veneciji u povijesti mjerenja, prva je 194 cm - 4. studenoga 1966., a druga je 187 cm - 12. studenoga 2019. Međutim, tijekom noći dignute su brane sustava Mose i spriječena je poplava. Mjerenja od 205 cm ispred Venecije ukazuju da bi poplava u Venecijanskoj laguni možda bila i viša od prognozirane", zaključuju splitski znanstvenici.