"Izgradnja Centra za gospodarenje otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji i stavljanje u funkciju je strateški važan projekt za našu županiju i stoga nema alternativu. Naime, izgradnjom i stavljanjem u punu funkciju centra je rješenje postojećih problema vezanih uz gospodarenje otpadom odnosno kompletnu sanaciju Karepovca. Stoga je potreban je dodatan napor svih dionika projekta, a posebice stanovnika naše županije u pogledu podizanja primarne selekcija otpada na kućnom pragu. Nužno je da se početak rada CGO-a planira i ostvari u 2026.g. s ciljem maksimalne zaštite okoliša i uz otvaranje novih zelenih radnih mjesta. Upravo iz tog razloga donijeta je važna odluka da se uz financijsko faziranje projekta, koje je uvjetovano završetkom operativnog razdoblja EU od 2014-2020, izvrši i projektno faziranje, što je uspješno realizirano te se trenutno izvode radovi 1. faze realizacije koji su kompatibilni sa tehnologijom odnosno planiranim radovima u 2. fazi. Raspisivanje javne nabave za 2. fazu očekuje se u drugoj polovici slijedeće godine", otkrili su nakon današnjih medijskih navoda iz Centra za gospodarenje otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
U nastavku su nadodali i ovo:
"Budući se projekt realizira na platformi i unutar specifičnog regulatornog okvira koji čine propisi RH ali i specifični zahtjevi Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, nastavno na dosad provedene aktivnosti i u skladu sa spomenutom regulativom, REGIONALNI CENTAR ČISTOG OKOLIŠA d.o.o. je 30. studenog 2023.g. predao zahtjev za pokretanje postupka Procjene utjecaja zahvata na okoliš u nadležno ministarstvo. Studija utjecaja na okoliš izrađena je u skladu sa aktualnim propisima za gospodarenje otpadom i direktivama EU, pa posljedično i sva projektna dokumentacija mora biti u skladu sa time. Kao baza za novu Studiju utjecaja na okoliš izrađeno je i od strane nadležnih tijela usvojeno novo Idejno rješenje Centra za gospodarenje otpadom koje uvažava sve aktualne važeće propise EU i RH kao i načela BAT-a (Best Available Technology). Sve aktivnosti su usmjerene na provođenje procedure koja će se zahtijevati od strane tijela EU kako bi se ostvarilo sufinanciranje za novo proračunsko razdoblje EU od 2021-2027. Kako je projekt zbog općepoznatih okolnosti na tržištu postao veliki projekt prema pravilima EU sufinanciranja, sukladno zahtjevima EU potrebno je provesti PUO (Procjenu utjecaja zahvata na okoliš), navedeno nije nikakav novi zahtjev niti iznenađenje već se radi o preporuci JASPERS-a i Europske komisije još 2018.g. kada je potpisan tkz. Completion note kojim se odobravaju bespovratna EU sredstva. Osim CGO-a u Lećevici i ostala tri centra se financijski faziraju se na isti način (CGO Lučino razdolje, CGO Piškornica i CGO Babina gora). Stoga su trenutno sva četiri centra u fazi izrade potrebne dokumentacije za odobrenje i provedbu financijskog faziranja u sklopu operativnog programa 2021-2027.g. Ključna aktivnost kod izgradnje svih CGO-a je revidiranje postojećih Studija izvedivosti kojima će se definirati procjene investicijskih i operativnih troškova, te hodogrami svih potrebnih aktivnosti", ističu te nadodaju:
"Dodatno napominjemo da prema aktualnim smjernicama JASPERS-a, je spomenutim studijama i novom projektnom dokumentacijom predviđena izgradnja mehaničko-biološkog postrojenja koje je u potpunosti sukladno svim zadnjim direktivama EU-a, te je u novoj studiji za okoliš kroz različite mjere stavljen dodatan naglasak na sigurnost zaštite okoliša, mjere zaštite od buke, zaštite voda i sl. Na samoj lokaciji CGO-a nema ispuštanja nikakve vode koja je došla u kontakt s otpadom, već se ona obrađuje u uređaju za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV). Sva obrada miješanog komunalnog otpada provodi se u zatvorenom prostoru, prolazi kroz vrećasti filter, a nakon toga se pod tlakom zrak odvodi na vodeni pročišćivač i biofilter. Trenutno na lokaciji CGO SDŽ traju završni radovi na 1 fazi realizacije i to na upravno servisnoj zoni te odlagališnim plohama na kojima se uz folije kojima se sprječava procurijevanje u okolno tlo, ugrađuje i dodatni sloj mineralnog glinenog pokrova debljine 50cm, a uz sve to dodatno se od eventualnog proboja geosintetika i procurijevanja osigurava sa ugradnjom senzora za detekciju curenja", naglašavaju.
"Sve ove aktivnosti su usmjerene ka završetku izgradnje CGO-a u SDŽ, nema propasti projekta, već upravo suprotno tome u tijeku su 4 aktivna gradilišta i to u Lećevici, Zagvozdu, Sinju i Braču. Procedure su dugotrajne i komplicirane, ali zahtijevaju provedbu. Svi dionici ulažu maksimalne napore da se ovaj Projekt uspješno izgradi i stavi u funkciju i tako će vjerujemo biti do završetka izgradnje i stavljanja u funkciju, a i nakon toga u operativnoj fazi", zaključili su.