Usmena je književnost od pamtivijeka, čak i kad čitateljska pismenost nije postajala ni kao pojam, revna čuvarica sjećanja. U vrijeme romantizma, kad su likovi izdvojenih pojedinaca i nadnaravnih bića došli u središte pozornosti, kolale su brojne priče o vilama, čarobnjacima, vješticama, patuljcima… Svaka je nacionalna književnost skupljala svoje specifične likove, često slušajući bakine ili djedove priče uz ognjišta, krateći zimske noći potpirivanjem mašte.
Hrvatska je književnost knjigom „Čarobno kolo“ autorice Adriane Borić i fotografkinje Ive Lulić (uz uredništvo Tene Jurišić Karačić i Elizabete Vrbančić za nakladu Iris Illyrica) dobilo autentičan umjetnički proizvod koji spaja elemente tradicijskih priča i ljepotu suvremene umjetničke fotografije. Adriana Borić u deset je priča inspiriranih slavenskom mitologijom i narodnom predajom objedinila mnoge bajkovite likove kao što su vila, vještica, Vodenjak, Grabancijaš Dijak, ved, Mora, a još više od bića s nadnaravnim moćima oduševljava autoričin stil pisanja. Slikovitost njezinih rečenica, zaokružena pametno doziranim arhaizmima specifičnima za bajke, najmlađe će čitatelje uvelike podsjetiti na Ivanu Brlić Mažuranić ili kvalitetne prijevode Perraulta, braće Grimm i Andersena.
Posebnost je svake priče univerzalna pouka o životu. Tako se, primjerice, iz priče „Mali s crvenom kapicom“ dā iščitati da je velikodušnost, pogotovo onih siromašnih, vrlina koja će pokrenuti val dobrote, „Urokljivo oko“ dokazuje da će se zle namjere obiti o glavu vlastitom kovaču, a „Zelena priča“ na granici sna i jave ukazuje na važnost poštivanja prirode. Na kraju krajeva, mnogim će najmlađim čitateljima ovo biti prvi put da se susreću s nadnaravnim bićima i silama koji su specifikum naših prostora, kao što su ved, Grabancijaš Dijak ili Mora. Adriana Borić vješto je „upakirala“ narodne elemente u svoj dotjeran i maštovit izričaj te time vrlo uspješno zakoračila u svijet kratkih priča.
Fotografkinja Iva Lulić spojila je ljubav prema etnologiji i umjetničkom izražavanju kroz izbor autentičnih lokacija diljem Hrvatske, modele koji utjelovljuju magična bića, ali i nenametljivu igru svjetla i sjene koja ne podliježe kompjuterskim manipulacijama. Time se u knjizi zadržao duh „starinskih“ prostora, a bajkovitost proizlazi iz likova koji se svojim posebnostima izdvajaju iz šuma, voda i starinskih kućica koje kriju nevjerojatne priče.
Suradnja dviju mladih autorica rezultirala je knjigom koja će oduševiti mnoge generacije, koja će i rafiniranom riječju i divnom fotografijom evocirati uspomene, golicati maštu i poticati na očuvanje tradicije. „Čarobno kolo“ knjiga je u koju će se na prvu zaljubiti svaki ljubitelj bajki.