Mali ulagači i štediše gotovo svaku recesiju dočekaju nespremni i u njoj gube novac.
Inflacija koja nastavlja smanjivati kupovnu moć građana, sve nestabilnije svjetske burze, vrlo izgledna mogućnost novih ratova, političke napetosti unutar zapadnih država – to su samo neki od faktora zbog kojih mnogi analitičari očekuju pojavu nove globalne recesije u bližoj budućnosti.
Strah od nove recesije od koje se očekuje da će znatno unazaditi svjetsko gospodarstvo, a s time i negativno utjecati na financijsku situaciju svakog pojedinca, najviše se osjeti u najjačem svjetskom gospodarstvu, onom američkom. To potvrđuju i trendovi pretraživanja riječi “recesija” na Googleu koji nam pokazuju da je javnost u ovoj mjeri očekivala recesiju samo neslavne 2008. godine, za vrijeme pandemije COVID-a te nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Što se sada sprema?
“Savršena oluja” mogla bi okrenuti svijet naglavačke!
Recesije u globalnoj ekonomiji nisu nepoznanica. Ekonomisti računaju na periode u kojima gospodarstvo usporava, tako da nije pitanje hoće li doći do recesije, nego kada i koliko će duboka biti. Inflacija, ratovi i političke nestabilnosti svojevrsna su “savršena oluja” koja bi već ove jeseni mogla okrenuti svjetsko gospodarstvo na put prema dolje, a nedavno smo svjedočili velikom padu burze i nestabilnostima na američkom tržištu rada, što su mnogi analitičari protumačili kao početak te oluje.
Recesiju većina ulagača smatra negativnom pojavom za njihovu imovinu, no oni pravi i pametni ulagači već su se počeli pripremati za nju kako bi izvukli maksimalan profit. Drugim riječima, dok će velika večina izgubiti znatnu količinu svojega novca u obliku mirovina, štednje ili vrijednosti dionica, pojedinci će, kao i svaki puta do sada, ulaganjem u imovinske klase koje baš u nestabilnim vremenima donose visok prinos, značajnije povećati svoje bogatstvo.
Najpopularnije takvo ulaganje je investicijsko zlato. Sami podatak da središnje banke diljem svijeta gomilaju zlatne rezerve najbržim tempom u povijesti pokazuje da se i one spremaju za recesiju kupnjom zlatnih poluga, a analitičari Morgan Stanleyja očekuju rast cijene zlata i do 2650 dolara po unci već ove godine.
U zadnjih 20 godina, cijena zlata narasla je više od 601%!
Povijesno gledano, ulagači u zlatne poluge i zlatnike dobro su prolazili u vrijeme recesija. Za vrijeme Velike recesije, cijena zlata u dolarima narasla je za više od 200% u svega par godina, a samo u zadnjih 12 mjeseci cijena je narasla za više od 25%!. Čak i kada nema recesije, cijena zlata u prosjeku raste 8.5% godišnje, što je u prijevodu nešto više od 601% u zadnjih dvadeset godina.
To je poprilično visok rast, pogotovo kad se usporedi s drugim oblicima ulaganja, kao što su dionice ili nekretnine, koji u doba recesije postaju posebno rizični za ulagače.
Osim visokog prinosa, ulagači vole posjedovati fizičko zlato i zato što je ono na neki način osiguranje imovine u slučaju kataklizmičkih događaja poput kolapsa valute ili bankarskog sustava. Zlato čak i u takvim scenarijima drži svoju vrijednost pa je dobro barem dio imovine držati u obliku zlatnih poluga i zlatnika.
S obzirom da zlatnici i poluge dolaze u raznim veličinama – od jednog grama do jednog kilograma – moguće je u asortimanu pronaći ponešto za svačiji džep, tako da ulaganje u zlato nije rezervirano samo za najbogatiji sloj građana.
Hrvati poludjeli za zlatom – prošle godine kupljeno više od 300 milijuna eura!
Investicijsko zlato u fizičkom obliku poluga i zlatnika jedan je od rijetkih oblika ulaganja koji je u potpunosti oslobođen apsolutno svih poreza, tako da sva zarada od ulaganja ostaje pojedincu, bez ikakvih obveza prema državi.
Zlato je i vrlo likvidno, što znači da ga je jednostavno zamijeniti za gotovinu bilo gdje u svijetu po aktualnom tečaju kroz otkup zlata. Na fizičko zlato u obliku poluga i zlatnika je stoga najbolje gledati kao na valutu koja je priznata u cijelome svijetu.
Kupnja zlata uvijek je mudra odluka, ali to je posebno istinito u periodima koji prethode velikim krizama i recesijama. Mnogi analitičari smatraju kako se u jednom takvom periodu nalazimo upravo sada, zbog čega se na tržištu i bilježi veliki porast potražnje za zlatnicima i polugama, pokazuju podaci Centra Zlata prema kojima su Hrvati prošle godine kupili više od 300 milijuna eura zlata!
Centar Zlata – centralno mjesto za kupnju i prodaju zlata
Ulaganje u zlato danas je jednostavnije nego ikad prije. Kupnju i prodaju zlatnih poluga i zlatnika moguće je odraditi kod ovlaštenih trgovaca kao što je Centar Zlata – vodeći hrvatski distributer i otkupljivač investicijskog zlata s preko 1500 pozitivnih recenzija zadovoljnih kupaca.
Centar Zlata svoje poslovnice ima u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, gdje je moguće kupiti odmah dostupne proizvode te na taj način započeti s ulaganjem. Kupljeno zlato možete preuzeti i pohraniti u vlastitom aranžmanu, a postoji i opcija pohrane u sefovima Centra Zlata koja je potpuno besplatna prvih godinu dana za sve klijente.
Prednosti kupnje zlata u Centru Zlata:
- Svi proizvodi dostupni odmah
- 100% osigurana dostava u roku dva dana
- Mogućnost besplatne pohrane u sefovima Centra Zlata
- Garancija najbolje cijene na tržištu
- Širok asortiman proizvoda – od jednog grama do kilograma
Osim poslovnica, kupnja investicijskog zlata moguća je i preko webshopa uz 100% osiguranu dostavu na kućnu adresu u roku samo dva radna dana. U asortimanu Centra Zlata je moguće pronaći proizvode vodećih europskih talionica kao što je švicarski Argor Heraeus ili njemački Heimerle+Meule, a vrijednost vlastitih proizvoda od zlata i srebra moguće je pratiti u realnom vremenu korištenjem mobilne aplikacije “Centar Zlata”.
Najbolju ponudu zlatnika i poluga na tržištu pronađite klikom na poveznicu: INVESTICIJSKO ZLATO
Djelatnike Centra Zlata za besplatne konzultacije o kupnji ili prodaji zlata možete dobiti pozivom na broj 01 3000 783 ili na e-mail info@centarzlata.com.