U Alkarskim dvorima u petak, 2. ožujka održana je uvodna konferencija o projektu ‘Ruke pomoći u Cetinskoj krajini’ koji se financira iz Europskog socijalnog fonda, piše Ferata.
Korisnik projekta Centar za ruralni razvoj CERURA HR zajedno je s svojim partnerima Hrvatski zavod za zapošljavanje Regionalni ured Split, Centar za socijalnu skrb Sinj, UHBL PTSP SDŽ, LAG Cetinska krajina i UOTIS predstavio projekt. Projekt je odobrilo Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, a provedbeno tijelo razine 2 je Hrvatski zavod za zapošljavanje. Razdoblje provedbe projekta je od 25. siječnja 2018. godine do 24. srpnja 2020.godine.
Projekt doprinosi zapošljavanju dugotrajno nezaposlenih žena s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ispostave Sinj i Trilj s naglaskom na starije od 50 godina, žene s invaliditetom, žrtve nasilja i beskućnice. One će, poslije osposobljavanja za njegovateljice, dvije godine pružati usluge korisnicima – osobama starije životne dobi, osobama u nepovoljnom položaju ili osobama s invaliditetom s naglaskom na hrvatske branitelje.
Pokazatelji odnosno rezultati projekta su 34 pripadnice ciljanih skupina su osposobljene za zanimanje ‘njegovateljica’, zapošljavaju se i 24 mjeseca pružaju usluge krajnjim korisnicima (osobama starije životne dobi, osobama u nepovoljnom položaju ili osobama s invaliditetom s naglaskom na hrvatske branitelje) na području Cetinske krajine čime se smanjuje njihov rizik od siromaštva, povećava se razina kvalitete života krajnjih korisnika (minimalno 136), a ujedno se smanjuje socijalna isključenost obje kategorije, javlja Ferata.
Na uvodnoj konferenciji o projektu predstavljen je projektni tim koji vodi projekt, partnerske organizacije te aktivnosti u projektu. Osim toga, postavljana su pitanja tko ispunjava uvjete za njegovateljicu ili krajnjeg korisnika, odnosno način prijave što su članovi projektnog tima objašnjavali. Na konferenciji je sudjelovalo pedesetak osoba među kojima su bile i za nezaposlene žene, potencijalni korisnici usluga, predstavnici SDŽ i JLS-a i udruga.