Santiago de Compostela dugogodišnje je odredište hodočasnika raznih profila, kultura i vjere, ali jedno im je zajedničko. Kako kaže Marija Pražen iz Bratovštine sv. Jakova iz Splita svi oni osjete poziv Camina i moraju poći tim putem.
Bratovština sv. Jakova Hrvatska je pod Nadbratovštinom sv. Jakova u Santiagu i za cilj ima razvoj, promociju i održavanje mreže puteva Camino Hrvatska koji vode od Hrvatske prema svetištu u Santiago de Composteli. Cilj je očuvati i kulturno-religijsko hrvatsko nasljeđe povezano sa svetištem i putevima koji vode prema njemu u Santiago de Composteli.
Kroz povijest Camino de Santiago ili put sv. Jakova bio je jedan od tri najznačajnija hodočasnička putovanja uz Rim i Svetu zemlju.
Iako je duboko ukorijenjen u kršćansku tradiciju put sv. Jakova bio je i pothvat raznih pustolova i umjetnika među kojima je i Stipe Božić i proslavljeni autor Paolo Coelho koji je napisao i knjigu o tome.
"Krenuli su mnogi pustolovi, alpinisti kao naš gospodin Stipe Božić i svi su dobili točno ono što su trebali! To vam se ne može opisati osim da se posložite onako da budete mirni, radosni i zahvalni. Upravo zato nema posebnog recepta već samo uputa da se prepuste Camino doživljaju, uživaju u plodovima koje dobiju i naravno ne dopuste da im propadnu nego da nastave djelovati po njima pa i vraćati se Caminu ako treba", kazala je Marija Pražen.
Priča o sv. Jakovu i postanku mjesta Santiago de Compostela
Sveti Jakov poznat i kao apostol Jakov Veliki/Stariji, brat svetog Ivana evanđelista, bio je jedan od dvanaestorice Isusovih apostola.
Nakon Isusovog uzašašća na Pedesetnicu, svakom je apostolu dodijeljena zemlja u koju će ići propovijedati Isusov nauk. Jakov Stariji dobio je zadatak da ide 'na kraj svijeta' čime se tad smatrao Pirenejski poluotok.
Nakon boravka u Španjolskoj vratio se kući gdje mu je Herod Agripa odrubio glavu te je umro mučeničkom smrću otprilike u 43. ili 44. godini nove ere.
Nakon njegove smrti, tijelo mu je vraćeno u Španjolsku gdje je nakon oslobođenja od Maura sagrađena crkva i samostan. Oko njega je kroz vrijeme niknuo grad Santiago de Compostela, što u prijevodu otprilike znači Sveti Jakov na zvjezdanom polju.
Legenda kaže da su tijelo apostola i njegovi relikvijari pronađeni u devetom stoljeću što je potaknulo hodočašće prema tom mjestu postavši jednim od najpoznatijih hodočasničkih putovanja u kršćanskom svijetu.
Sveti Jakov se prikazuje kao hodočasnik sa Svetim pismom, ogrtačem na kojem je Galicijski križ ili Jakobova školjka, te šeširom i štapom.
Svetog Jakova Katolička crkva slavi 25. srpnja i smatra se zaštitnikom hodočasnika i farmaceuta.
Kako je staza sv. Jakova došla u Hrvatsku?
Camino nije samo jedna staza već cijela mreža europskih puteva koji vode prema istom mjestu, grobu sv. Jakova u Santiago de Composteli.
U Hrvatskoj tradicija puta sv. Jakova seže još u 13. stoljeće, a možda i prije. Svemu tome svjedoče zapisi tadašnjih hrvatskih hodočasnika.
Danas postoji mreža hrvatskih puteva pod nazivom Camino Croatia. Ideja je povezati sve te staze međusobno, a potom sa krajnjim ciljem kako bi hodočasnici u jednom trenutku mogli krenuti iz Hrvatske prema Santiagu de Composteli. Na tome radi Bratovština sv. Jakova Hrvatska.
Najpoznatija ruta je najvjerojatnije francuski put koji kreće iz gradića Saint Jean Pied de Port koji je sada već poznat kao polazna točka. Iz tog mjesta put je dugačak oko 800 kilometara što se prijeđe u otprilike 30ak dana zavisi o tempu hodočasnika.
Motivacije odlaska na ovaj dugačak i zahtjevan put su razne, ali bez obzira koji bili motivi po riječima Marije Pražen svi dobiju ono što im je potrebno bez obzira što su tražili na početku puta.
"Koji god bili motivi polaska ispunjenje o kojem svi caminerosi na kraju svjedoče je sigurno plod Camina i na njemu svatko dobije ono što treba bez obzira na to što je tražio na početku Puta. Uvijek to bude daleko više od naših želja i ciljeva", kazala je.
Kako se pripremiti za put?
Kroz svoj dugogodišnji rad Marija je naučila što je potrebno na putu te kako je to uvijek različito za svaku osobu. Za početak je naglasila udobnu obuću kao prioritet, po mogućnosti trekking cipele koje su savitljive i prozračne. Za dijelove Camina na plaži preporuča da idete bosi i uživate!
"Svakako gdje imate more, potok, rijeku pri nozi preporučam osvježenje u vidu toćanja nogu jer vas to preporodi.
Rusak nikad teži od 10 posto vaše tjelesne mase, po mogućnosti što lakši i to uključuje i nošenje vreće za spavanje. Šator baš i ne preporučam jer na većini mjesta nije dozvoljeno kampiranje pa riskirate visoke kazne iako često policija i redari puste hodočasnike u šatorima jer ne remete mir što im je najvažnije", kazala je Marija.
Odjeća može biti sportska, zavisi sve do osobe te što joj odgovara. Marija preporuča lagane materijale kao lan i pamuk jer neće izazavati osip ni peckanje zbog sintetičkog trenja.
U naprtnjači je najvažnije imati dovoljno tekućine i nešto hrane zbog zahtjevnosti ovoga puta. Hrana se može kupiti i tijekom puta jer postoje i mjesta za opskrbu pa se hodočasnici ne moraju pretrpavati ruksake.
"U ruksaku vam je najvažnije imati dovoljno tekućine i naravno nešto hrane da vam ne padne cukar kako se u nas kaže. Ako idete dionicom koja prolazi kroz više opskrbljenih mjesta hranu možete kupiti i tamo, a ne nositi više od energetske pločice, banane ili čokoladice", kazala je.
Što se tiče higijenskih potrepština svatko nosi ono što mu je potrebno, ali je naglasila da je dobro imati i paracetamol i ibuprofen u slučaju da zatreba, Andol i magnezij zbog oporavka mišića.
"Od higijenskih potrepština nosite ono što vam je bitno. Preporučam da uvijek nosite i ne zaboravite ponijeti svoju terapiju ako ju pijete i uvijek je dobro imati tablu paracetamola i ibuprofena jer ako ne zatreba vama možda će dobro doći nekome do vas da mu snizi temperaturu ili ublaži bol.
Svakako nije na odmet imati i jedan Andol od 100mg te ga popiti svaki dan kao i magnezij navečer da ne dobijete grčeve u nogama. Dobro je imati uza se Diurerbe Forte ili Rehidromiks kao i crni ugljen.
Naravno, ne trebate nositi cijele kutije. Toga barem ima svugdje na Putu za kupiti. U Španjolskoj čak postoje automati s farmaceutskim dodacima prehrani i zavojnim materijalom. Alergičari neka ne kreću na put bez loratadinuma ipak je Camino Put koji je više u prirodi, a manje na cesti", zaključila je o pripremama za put.
Što se tiče fizičke spreme budući polaznici se pripremaju tako da prije puta svaki dan šetaju, jedan tjedan 5 kilometara dnevno pa dalje povećavaju kilometražu kako bi se adekvatno pripremili na izazove dugog šetanja.
Svi koji želite ići na Camino
Za kraj je naglasila da je Camino prisutan i u Hrvatskoj. Staze su dostupne na web stranici Camino Croatia, a pravo vrijeme za krenuti je upravo sada.
"Ako želite učiniti nešto prekrasno za sebe, za svoju duhovnost i želite imati mir u sebi i ne robovati stvarima Camino je za vas!
Odagnajte strahove. Odvažite se i krenite!
Nadam se da će Split i naša županija uskoro imati svoju cijelu Camino stazu i da ćemo moći iz svojih domova krenuti na put.
Ako želite testirati sebe i vježbati za Camino koji završava u Santiagu imate Camino staze diljem Hrvatske. Pođite i hodajte samostalno ili u grupi koje organizira Bratovština svetog Jakova Hrvatska koje sve možete pogledati i proučiti na www.caminocroatia.com.
Naravno ne preporučam vam da se zamarate s vodičima, priručnicima ili kako je nekom bilo..
Svatko hoda svoj Camino i dobije od njega što je najbolje za njega. Ustanite i krenite!", veselo je zaključila Marija Pražen.