U prostorijama splitskog SDP-a je danas održana konferencija za medije na kojoj su gradski vijećnici Aida Batarelo, Joško Markić i Goran Kotur komentirali prijedlog proračuna za 2017. godinu, te prve poteze gradske vlasti nakon izbora.
Prema njihovim riječima proračun nije zasnovan na dugoročnim aktivnostima, već iskjučivo na novim nametima, što je nedopustivo i neodrživo.
- Ozbiljnih zahvata u ovom proračunu nema, ali zato ima ozbiljnih namjera da se zahvati građanima u džep s novim nametima. Nikakvi pomaci oko smanjenja troškova ili reorganizacije gradske uprave u ovom proračunu ne postoje. SDP neće prihvatiti ovakav proračun jer ne želimo nove poreze za građane. - rekla je Batarelo. Napomenula je kako su ljudi već potpuno iscrpljeni raznoraznim troškovima poput povećanja cijena struje i vode, najave poreza na nekretnine i slično.
Osvrnula se i na novi prijedlog gradske vlasti, da se umirovljenicima s primanjima od 1.500,01 do 2.000 kuna, ukine naknada od sto kuna.
- To je gotovo nevjerojatno. Nisam mogla vjerovati kad sam vidjela da je to jedan od planova. Zna li upće gradonačelnik koliko naših građana noću hoda, od srama, vadeći plastične boce iz smeća? - rekla je Batarelo.
U nedostatku ideja, dodatno opterećuju građane
- 20 milijuna kuna koje Grad namjerava utržiti od povećanja prireza je dokaz da nema nikakve ideje za povećanje gospodarskih aktivnosti, ni dugoročnih kroz tri godine ni u bližoj najavi. To je znak da je u predizborno vrijeme slao isključivo nerealna obećanja na što smo mi više puta upozoravali. Rezultat svega toga su danas novi nameti. - kaže Batarelo.
Komentirala je i nedavne napise o nenaplaćenim potraživanjima Grada u iznosu od 580 milijuna kuna.
- Taj problem je ono pravo financijsko smeće, a to smeće je rezultat HDZ-ovih politika, jer datira iz njihovog vremena. Gospodin Brtan bi trebao biti dobro upozat s time jer je došao iz Konstruktora, kojem je jedan veliki dio tog duga otpisan. - rekla je Batarelo.
Joško Markić je komentirao povećanje prireza, te najavu besplatnih udžbenika za osnovnoškolce od 1. do 4. razreda.
- Žalosti nas da je prvi značajniji potez nove vlasti upravo povećanje prireza. Svjedočimo još jednom, što postaje uobičajeno u našem političkom životu, da je najlakše kad vam nedostaje novca i ideja kako novac bolje namaknuti ili sačuvati, podignuti poreze, u ovom slučaju prirez. Istodobno, kako bi se ublažio taj učinak, najavljuju se besplatni udžbenici za učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole. Ako napravimo jedan jednostavan matematički izračun, vidjet ćemo da će jedna prosječna obitelj kroz povećan prirez godišnje izgubi oko 800 - 900 kuna, a prosječni učenički komplet za osnovnu školu do 4. razreda dođe 750 - 800 kuna. Znači, ne samo da će građani dobiti udžbenike nego će ih sami i platiti. - rekao je Markić.
"Nitko ne priča o propustima"
Naglasio je da bi on volio kad bi se sveobuhvatnom analizom istražila ona područja na koja se troše milijuni kuna, te da se pokuša naplatiti potraživanja i smanjiti troškove.
- Ono što žalosti je da imamo nenaplaćena milijunska potraživanja, kao na primjer za kafiće na Žnjanu, a nitko o tome ne priča, a kada pofali sredstava opet je najlakše zagrabiti u džep običnog puka koji privređuje za svoj život, a takozvane elite pustiti da nastave djelovati u istom smjeru. - zaključio je Markić.
Vijećnik Goran Kotur je gradskoj vlasti predbacio propuštenu priliku, koja je, da se realizirala, za grad Split mogla puno značiti.
- Proračun se može održivo povećati jedino povećanjem aktivnosti u Gradu, gospodarskih i drugih. Mene je ražalostilo da je nakon toliko najava da će Split biti glavni učinjen još jedan propust, da se Split nije kandidirao za novo sjedište Europske agencije za lijekove. Iako je imao sasvim pristojne šanse - rekao je i uputio pitanje Krstuloviću Opari.
- Gradonačelniče, ako je Split glavni, zašto ga niste prijavili kao hrvatskog kandidata za Europske agencije za lijekove? - pitao je, dodajući kako bi to donijelo nova radna mjesta i poslalo poruku da Split nije samo grad u kojem će se živjeti od turizma.