Nitko ne smije imati manja prava ili biti diskriminiran zbog svog spola, godina, spolne
orijentacije, invalidnosti, rase, zdravlja ili bilo čega drugoga. Nažalost, mnogi se s tim
problemom svakodnevno suočavaju diljem svijeta. Stoga su Ujedinjeni narodi 1. ožujka
proglasili Danom borbe protiv diskriminacije.
Pridružujući se naporima za postizanje pravednog društva, dr. sc. Joško Markić je u ime
kluba vijećnika SDP-a u Gradskom vijeću grada Splita u proceduru uputio prijedlog da grad
Split potpiše Europsku povelju o ravnopravnosti spolova na lokalnoj razini. Europsku povelju je 2006. godine donijelo Vijeće europskih općina i regija sa željom da aktivno promiče ravnopravnost žena i muškaraca na lokalnoj i regionalnoj razini. Do danas ju je potpisalo 1.692 lokalnih i regionalnih vlasti iz ukupno 35 europskih država. U Republici Hrvatskoj ju je potpisalo 11 županija uključujući Dubrovačko-neretvansku, Šibensko-kninsku i Vukovarsko-srijemsku županiju. Iz Splitsko-dalmatinske županije, jedini potpisnik je grad Solin (2014. godine).
- Unatoč brojnim primjerima službenog priznanja i pomaka u tom području, ravnopravnost
spolova još uvijek nije prisutna u svakidašnjem životu. Društvene, političke, gospodarske i
kulturne nejednakosti i dalje su prisutne – primjer za to su razlike u plaćama i nejednaka
zastupljenost u političkome životu, rad žena u kući i zajednici nije društveno vrednovan,
teško usklađivanje profesionalnog, društvenog i privatnog života kao i pravo na dostojanstvo i sigurnost na radnom mjestu – kazala je dr. sc. Maja Krčum, predsjednica Foruma žena SDP-a Splitsko-dalmatinske županije.
Eleonora Mandić, bivša pripadnica 4. gardijske brigade i predsjednica Savjeta za branitelje SDP Split, ističe kako ravnopravnost žena i muškaraca treba podrazumijevati volju za provedbu aktivnosti kroz uklanjanje izravne neravnopravnosti, iskorjenjivanje neizravne neravnopravnosti i izgradnju političke, pravne i društvene sredine koja će podržavati proaktivni razvitak ravnopravne demokracije. Neravnopravnosti su često plod brojnih stereotipa koji su prisutni u obitelji, obrazovanju, kulturi, medijima, ustroju društva...
- Potrebno je dodatno potaknuti lokalne i regionalne vlasti na implementaciju politike ravnopravnosti spolova u praksi. Budući da one predstavljaju razine vlasti s kojima su građani u najneposrednijem dodiru, najpogodnije su tlo za borbu protiv upornog širenja
neravnopravnosti, kao i za promicanje istinski ravnopravnog društva. One su u položaju da,
kroz nadležnosti i suradnju s najrazličitijim lokalnim sudionicima, poduzmu konkretne korake prema postizanju ravnopravnosti između žena i muškaraca - nadodaje Slavica Bartulović Barač, bivša gradska vijećnica i predsjednica Savjeta za rad s organizacijama civilnog društva SDP-a Split.
Nadamo se da će se i grad Split pridružiti velikoj obitelji potpisnica Europske povelje te da će u roku od dvije godine usvojiti Akcijski plan ravnopravnosti spolova i nadalje ga primjenjivati. Akcijskim planom, usklađenim i s Nacionalnom politikom za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske, treba definirati ciljeve i prioritete te mjere i sredstva za njihovo postizanje. Potrebno je pozitivno utjecati na sve sfere društva od obrazovanja i cjeloživotnog učenja, zdravstva, socijalne zaštite, skrbi za djecu i osobe s invaliditetom, društvene uključenosti, stanovanja, kulture, sporta i rekreacije, sigurnosti i sl. Društvo bez diskriminacije treba biti zajednički cilj!