Marjan, omiljena zelena oaza Splićana, 1964. godine je proglašena park-šumom - posebno zaštićenim područjem prirode za odmor i rekreaciju, u kojem su dopušteni samo oni zahvati i radnje čija je svrha održavanje ili uređenje. No, Marjan u svojoj šumi krije velik broj bespravno sagrađenih nekretnina, rekao je Indexu Marko Pejnović, ravnatelj Javne ustanove za upravljanje Park-šumom Marjan.
Ministarstvo produljuje usvajanje Plana upravljanja Park-šumom na zadovojstvo bespravnih graditelja
Pejnovićev Plan za upravljanje park-šumom nedavno nije dobio suglasnost Ministarstva okoliša, zbog čega su članovi udruge koja okuplja vlasnike zemljišta na Marjanu zadovoljni.
Ministarstvo je navelo da je na njegovu adresu došao velik broj primjedbi vlasnika zemljišta na Marjanu. Pejnović je najavio da će se rušiti bespravno sagrađene nekretnine, a vozilima je zabranio dolazak na građevinska zemljišta.
Uprava za zaštitu prirode nije imala prigovora na Pejnovićev plan, no ističu da su u plan kao šumska zemljišta uključene građevinske zone ili da nisu šumska staništa. Pejnović, koji je na čelo park-šume došao 2022., ispričao nam je što se nalazi u njegovom planu upravljanja te koliki je problem bespravna gradnja u zaštićenom dijelu.
"Nitko se u toj ustanovi nije bavio problemom zaštite Marjana. To im je osnovna djelatnost"
Pejnović je na poziciju ravnatelja došao na natječaju, na kojem je njegov program rada ocijenjen najboljim. Otvoreno kaže da nije stranački čovjek i da je zato mislio da neće proći na natječaju, ali se dogodilo suprotno. Prije dolaska na čelo Marjana radio je u Narodnim novinama, gdje je na kraju postao zviždač.
"Shvatio sam da se, kao i u Narodnim novinama, nalazim u okoštalom sustavu sklonom političkom uhljebljivanju bez konkretne usmjerenosti u stručan rad. Cijela je ustanova bila podijeljena u klanove s vrlo lošom komunikacijom. Primjerice, ostao sam šokiran spoznajom da se nitko ranije u ustanovi nije adekvatno bavio problemom zaštite Marjana, što je njezina osnovna djelatnost.
Tu je bio i problem nelegalne gradnje unutar granica park-šume, ali i neučinkovitost tada zatečenih djelatnika da po bilo kojem pitanju u svojoj nadležnosti išta naprave. Pritom su me dočekala i dva bivša ravnatelja na izmišljenim pozicijama savjetnika i zamjenika ravnatelja koji su bili na plaćama na nivou moje.
Nakon kratkog vremena napravio sam prvu sistematizaciju, čime sam rasteretio ustanovu triju najplaćenijih pozicija i podijelio bodove na ostale radnike", govori Pejnović za Index.
"Moj plan ne odgovara raznoraznim lobijima"
"Moj plan je bio jednostavan - svakom novom sistematizacijom ukidao sam određene nepotrebne i izmišljene pozicije, prebacivao obaveze i bodove ukinutih pozicija na preostale djelatnike s ciljem ukupnog povećanja prosječne plaće, ali i povećanja efikasnosti i produktivnosti svakodnevnog rada. Sve sam radio s ciljem da se ta ustanova napokon bavi onime što joj je u Statutu, u korist Grada Splita i njegovih stanovnika, ali i svih drugih koji žele doći na prekrasni Marjan", kaže naš sugovornik.
"Odlučio sam kako neću dopustiti da silan trud prethodnih generacija Splićana, koji su požrtvovno radili na pošumljavanju Marjana, bude ponovno bačen u vjetar. Naravno da to ne odgovara raznoraznim lobijima, što političkim, što građevinskim, koji Marjan doživljavaju kao neiskorišteni građevinski resurs", govori nam ravnatelj Park-šume Marjan.
"Na Marjanu je 114 bespravno sagrađenih objekata"
Pejnović navodi da je protupravna gradnja jedan od najvećih problema Marjana, odnosno nedjelovanje Državnog inspektorata, točnije građevinske inspekcije. Ustupio je fotografije nekih bespravno sagrađenih objekata koje spominje.
Više pročitajte ovdje.