U Kliničkoj bolnici Dubrava trenutno traje nadzor inspekcije Ministarstva zdravstva, a Danas je u posjedu dokumenta koji je primio ravnatelj KB Dubrava, prof. Ivica Lukšić i naslovljen je kao 'Zdravstveno-inspekcijski nadzor'.
Na početku dokumenta od osam stranica upozorava ih se da će Zdravstvena inspekcija od 6.-8. ožujka obavljati nadzor u njihovoj bolnici i to zbog anonimne prijave u kojoj se navode uvjeti u Klinici za kirurgiju koji bi mogli dovesti do ugrožavanja života i zdravlja medicinskog osoblja i pacijenata, zaprimljenu od Državnog odvjetništva.
Prvenstveno se to odnosi na Kliniku za kirurgiju te se očekuje da će se razgovarati s njihovim predstavnikom. Toni Kolak je pomoćnik ravnatelja i upravo predstavnik spomenute Klinike za kirurgiju.
"Molim da pripremite presliku Statuta, Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta (prvu stranu i Kliniku za kirurgiju), broj i popis sestara (medicinske sestre, prvostupnice, diplomirane), liječnika (po specijalizacijama) za svaki odjel/zavod posebno, ugovor s HZZO-om u dijelu Klinike za kirurgiju, broj ugovorenih kreveta i stvaran broj, liste čekanja za operacije Zavoda za ortopediju i traumatologiju (hitne, planirane). Molimo da nam pripremite očitovanje po točkama", zatražili su zdravstveni inspektori od bolničke uprave uoči višednevnog nadzora.
Mail je Lukšić primio prije tjedan dana, a u njemu je spomenuto 20. točaka za koje kirurzi smatraju da ugrožavaju zdravlje i život medicinskog osoblja i pacijenata.
U prvoj točki kako 'Izvanredno stanje na Kirurškoj klinici KB Dubrava traje od kukavičke smjene dr. Patrlja koji je smijenjen u sapunici koju su vodili dr. Kujundžić, dr. Ajduk i dr. Stipančić'. Nastavljaju da je sve krenulo u doba korone i da je uzrokovalo veliki i nenadoknadiv odljev doktora i sestara.
"Klinika za kirurgiju KBD danas radi s nezakonitim deficitom stručnog kadra što dovodi do učestalih pogrešaka u liječenju pacijenata i visoke smrtnosti. Mnogim kirurzima i medicinskim sestrama je ozbiljno narušeno zdravlje", navodi se u dokumentu.
Kažu da odijeli torakalne i vaskularne kirurgije ne zadovoljavaju standarde niti manjih općih bolnica, a "kamoli jedne velike kliničke bolnice". Navode da je manjak sala, osoblja, da nema dovoljno bolničkih kreveta…
Navode se i konkretne situacije i to da "u hitnoj kirurškoj službi se dežurni kirurzi redovno moraju svađati s radiolozima radi UZV i MSCT pretraga čime se bitno otežava i usporava rad".
Objašnjavaju i da se žale na katastrofalnu situaciju na kirurškoj poliklinici, na neispravni stol u proktološkoj ambulanti, rupe u podovima u ambulanti i drugo.
U dokumentu se navode i detalji vezani za neprimjereno ponašanje te se ozbiljne optužbe stavljaju na teret doktora.