Kasna jesen, hladnije vrijeme, kraći dan i pomicanje sata utječe mnogima na san. Takvo je doba godine i ne trebate si zamjerati ako patite od toga.
Dok nekima prilagodba prođe bez ikakvih problema, drugima traje neko vrijeme i narušava kvalitetu sna. Srećom, postoje rješenja kako to “okrenuti”.
Britanska terapeutkinja za spavanje Heather Darwall-Smith objasnila je zašto promjena utječe na san i kako se prilagoditi kako biste osigurali kvalitetan san tijekom cijele zime. Nudi šest savjeta, prenosi N1.
PRILAGODITE BUĐENJE
Buđenje u dosljedno vrijeme omogućava optimalno funkcioniranje, hormonski i biološki, za dobru probavu, energiju, budnost i kvalitetu života općenito.
Ako niste umorni, ne morate odlaziti ranije na spavanje. Prestrogo pridržavanje rutine spavanja može povećati probleme sa snom pa idite na spavanje ranije samo ako osjećate pospanost.
MANJE VREMENA UZ EKRAN
Kao što ste vjerojatno čuli već toliko puta. Prije spavanja je štetno provoditi vrijeme uz ekran jer zbog toga je teže zaspati i duže traje osjećaj zavaravanja – da mislite kako niste umorni, a zapravo jeste.
UZIMAJTE VITAMIN D
Preporuča ga se redovito uzimati od rujna do travnja jer je manje sunčeve svjetlosti. A i kad ga ne manjka u tijelu, bolje se spava.
PROVODITE VRIJEME NA OTVORENOM
Što više prirodne svjetlosti tijekom dana ključ je za dobar san. Napunit ćete se energijom, svježim zrakom i lakše navečer zaspati.
JEDITE PROTEINE
Uključite više proteina u prehranu za bolji san zimi. Naime, loš san često se krivi za pad energije tijekom dana kada bi uzrok zapravo mogao biti razina šećera u krvi. Redoviti obroci su važni pa pokušajte ne jesti previše rano ili prekasno navečer.
Ako jedete jaja, maslac od kikirikija na tostu ili zobenu kašu, ne možete pogriješiti.
NE STRESIRAJTE SE OKO SNA
Budite strpljivi, s vremenom će se situacija uravnotežiti i normalnije ćete spavati, posebno ako se držite ovih savjeta. Moguće je nekoliko dana osjećati se umorno. Ali ako se brinete, samo ćete pogoršati utjecaj.