Je li vam poznato da više od polovice ukupne proizvodnje jagoda u Hrvatskoj dolazi iz Vrgorca? Brojne obitelji bave se proizvodnjom ovog mnogima omiljenog voća koje će uskoro iz Vrgorca krenuti put brojnih hrvatskih tržnica. Naći će se na stolovima mnogih, od krajnjeg sjevera do krajnjeg juga zemlje.
Prve jagode u Vrgorcu posađene su prije više od 50 godina, tamo negdje 1970. godine, a kao što smo već rekli – iz Vrgorca stiže više od polovice ukupne proizvodnje jagoda u Hrvatskoj. Berba kreće uskoro, a traje tijekom travnja, svibnja i lipnja.
Ukusni plodovi jagoda prvo su voće u proljeće čiji nas okus i miris razveseli nakon duge zime. Predivnog su mirisa i okusa, privlačne crvene boje, i vjerojatno nema osobe koja ih ne voli. Ono što je zanimljivo jest činjenica da jagode dolaze iz porodice ruža. Da, dobro ste pročitali. Jagoda je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice ruža (Rosaceae), a u plodu je oko 60 posto vode. Šećera može biti do 12 posto, a obiluje i vitaminom C.
Sezona je uranila
Za uzgoj jagoda su najpovoljniji položaji koji nisu izloženi vjetru i hladnom zraku. Za one rane sorte najbolji su južni položaji, oni na kojima nema kasnih proljetnih mrazova i na kojima je omogućeno ranije sazrijevanje ploda, za oko deset dana u odnosu na one sjevernije.
Iako po trgovačkim centrima već možemo naići na jagode, riječ je o onim uvoznima. Vrgoračke ćete prepoznati, osim po okusu i mirisu, i po natpisu Vrgoračke jagode.
„Sezona je malo uranila. Pretoplo je vrijeme i krenulo je uobičajeno rano, ranije nego inače. Počeci berbe u plastenicima bi trebali biti oko 10. travnja. Što se tiče cijene, skupo će biti sigurno, ali mislim da će ostati na razinama od lani. Prevelik je pritisak uvozne jagode koja je drastično jeftinija negoli domaće jagode tako da ne možemo očekivati da će cijena biti visoka. Za naš standard je to visoka cijena, ali vrtjet će se za proizvođača oko 5-6 eura, a na placu će za koji eur ići gore“, kaže nam Milan Franić, predsjednik Udruge Vrgoračke jagode.
Kao što smo već spomenuli, jagoda po trgovinama već ima. Riječ je o uvoznim jagodama koje su i puno jeftinije od domaćih. Dok jedni čekaju vrgoračke jagode, drugi će rado posegnuti za ovim jeftinijima.
„Sve je odlika kupovne moći. Ne možemo mi natjerati nekog umirovljenika koji ima 300 eura mirovinu da kupi jagodu koja košta 6-7 eura, on će kupiti onu od 1.5-2 eura u Lidlu ili Kauflandu. Nažalost, to su strani centri koji imaju svoje interese da prodaju tuđu robu.
Svi bi mi voljeli da možemo kupovati skupe stvari, ali ne možemo. Ovo je voće koje prvo dolazi, za očekivat je da je najskuplje. Svoju klijentelu kupaca ima“, kaže nam sugovornik.
Manji urod
Uroda će ove godine biti manje negoli lani.
„Ove godine je smanjena proizvodnja za 30-ak posto tako da ne očekujem više od nekih 400-450 tona. Ovi vremenski uvjeti nam također ne idu na ruku jer ranija berba automatski znači i manji prinos. Mi ipak nemamo klimu kao što je na jugu Španjolske. Imamo plastenike koji se griju tako da smo u startu hendikepirani po tom pitanju. Manji će biti urod jer se i manje sadilo, a uzrok manjoj sadnji je skupa proizvodnja i nesigurno tržište. Nema tko, mladih nema. Otišli su tražiti svoju sreću negdje drugdje, a proizvodnja jagoda nije baš jeftin sport. Jako skupo je bavit se s tim i bojim se da će u neko dogledno vrijeme biti samo nekoliko entuzijasta koji će se nastaviti baviti“, kaže nam Franić.
Problem bi mogao biti i sa beračima. Domaće radne snage baš i nema.
„Ne možemo dovesti Nepalce jer su potrebni samo mjesec i pol dana. Preskupi su, a domaće radne snage nema. Radnici u berbi potrebni su mjesec i pol dana, za to vrijeme je bolje ići raditi u turizam jer će raditi 4-5 mjeseci ili više. Uvozna radna snaga jagode ovakve kvalitete i ovakvog tipa uzgoja nije nikada vidjela, možda čak ni probala, a kamoli brala, odnosno stručno brala – da je ne gnječi. No, unatoč tome, jagoda će i ove godine biti obrana, kao i do sada“, kaže nam za kraj Milan Franić.