Iako smo tek u devetom danu lipnja, odnosno klimatološkog ljeta, u mnogim dijelovima zemlje već su pale značajne količine oborina od početka mjeseca. Primjerice, u Koprivnici je palo 86 litara oborine po metru kvadratnome, a u obližnjoj Subotici Podravskoj čak 113 litara. To je više nego što prosječno padne u cijelom mjesecu. Gračac u Lici je primio 89, Starigrad Paklenica i Nisko kod Muća 79 litara, što je također više od prosjeka za cijeli mjesec. Ipak, oborine su bile neravnomjerno raspoređene pa ima područja gdje nije bilo većih količina.
[Sivo]Oborinski prosjeci za razdoblje 1948.-2022.
ZAGREB
Lipanj 95,4
Srpanj 81,4
Kolovoz 85,5
Ljeto: 262,3
OSIJEK
Lipanj 82,1
Srpanj 61,1
Kolovoz 59,2
Ljeto: 202,4
RIJEKA
Lipanj 99,8
Srpanj 78,1
Kolovoz 95,2
Ljeto: 273,1
SPLIT
Lipanj 49,0
Srpanj 27,1
Kolovoz 39,7
Ljeto: 115,8[KRAJ]
Sudeći prema prognostičkim materijalima, sljedećih desetak dana velik dio Europe imat će vrlo nestabilno vrijeme, osobito njen sjever i zapad. Naime, sjeverozapadna Europa bit će pod čestim naletim atlantskih prodora od koji će pojedini pružati svoje frontalne sustave ili čak producirati sekundarne ciklone nad zapadnim i srednjim Sredozemljem. Ova zračna masa sa sjeverozapada je znatno svježija od one koja struji s jugozapadne strane ovih sustava. Zbog toga će Stari kontinent velikim dijelom sljedećih desetak dana biti izuzet (većih) ljetnih vrućina, a dijelovi sjeverne, zapadne i srednje Europe imat će hladnije vrijeme od prosjeka. U Alpama će biti dovoljno hladno da se snježna granica povremeno spušta čak ispod 1500 metara, što nije posebno česta pojava u lipnju. U isto vrijeme, prave ljetne žege držat će se većinom Grčke i Turske.
Naše područje će danima biti na granici utjecaja svježije i vlažnije zračne mase sa sjeverozapada i one suhe i pregrijane s jugoistoka. Upravo zbog toga što će se nad nama sukobljavati zračne mase vrlo različitih svojstava, povremeno će biti kiše, pljuskova, grmljavine, nažalost, lokalno i snažnog nevremena s tučom. ESTOFEX je izdao treći, najveći stupanj upozorenja za sjevernu Italiju, ali i dijelove Mađarske i Austrije, što se dijelom odnosi i na krajnji sjeverozapad Hrvatske. Naše krajeva posljednjih desetak dana nekoliko puta su "posjećivali" olujni sustavi, a ni sljedećih desetak vjerojatno neće biti iznimka.
Pri tome valja naglasiti da će u novom tjednu nestabilnosti biti pojava diljem zemlje, ali će one će biti češće na zapadu, osobito sjevernom Jadranu, nego drugdje. U srijedu i četvrtak fronta će otpuhati vrućine iz zapada zemlje, a u Gorskom kotaru mnogi će poželjeti vratiti duge rukave. No veći problem od kiše i povremenih osvježenja je mogućnost nevremena s tučom. Tuča je već nanijela štete u dijelu unutrašnjosti zemlje, a novi problemi itekako su na vidiku. U zapadnoj Europi problem sa štetama od nevremena u poljoprivredi riješen je povoljnim osiguranjima. Kod nas se još do nedavno doslovno ispaljivalo milijune eura u nebo, vjerujući da rakete mogu razbiti tučonosne oblake. Činjenica da smo posljednja zemlja koja to prakticira dovoljno govori sama za sebe. Možda je nekome u interesu razbiti i ono malo domaće proizvodnje što je ostalo.
Ovakva prognoza dodatno će podebljati oborine ovog mjeseca koji će, prilično je izvjesno, ovogodišnji lipanj učiti najmanje prosječnim, a ponegdje i natprosječnim po pitanju oborina. Ako se uzme u obzir činjenica da su nam gotovo sve sezonske prognoze davale priličnu vjerojatno ljeta toplijeg i sušnijeg od prosjeka, može se postaviti pitanje je li već sam početak klimatološkog ljeta demantirao takve prognoze.