Do mnogih Splićanki i Splićana u proteklim danima stigle su informacije da se na brojnim raskrižjima postavljene nove kamere koje će nadzirati kretanje i ponašanje vozača. Neslužbene i neprovjerene informacije kažu da će se prometne kamere postaviti na čak devet splitskih raskrižja, a brojni su na društvenim mrežama otkrili da su iste već postavljene na svima poznatim prometnim lokacijama (raskrižjima) u podmarjanskom gradu.
Priča se da će se provjeravati i kažnjavati apsolutno sve: od svjetala na vozilima, brzine, prolaska automobila kroz crveno svjetlo na semaforu, a neki pak tvrde da će ove nove kamere imati 'moć' kažnjavanja i pojasom nevezanih vozača.
Spominjala se brojna raskrižja
Osim toga, spominjao se datum i vrijeme kada bi kamere trebale početi snimati vozače, odnosno vozila na raskrižjima. Kako se navodilo, pretpostavlja se da bi trebale biti postavljene na devet lokacija.
Od mikrolokacija spominju su sljedeća križanja: Ulica Domovinskog rata - Ulica Slobode, Domovinskog rata - Dubrovačka, Dubrovačka - Velebitska, Ulica Slobode - Velebitska, Hrvatske mornarice - Zrinsko-frankopanska, Domovinskog rata - Solinska, Solinska - Velebitska, Bušićeva - Velebitska, Hrvatske mornarice - Put Glavičina.
Odnosno, neslužbeno se saznaje da je riječ o lokacijama koje su označene po brojevima: 4, 8, 9, 22, 27, 30, 35, 37 i 50.
Kako bi provjerili relevantnost ove informacije, Dalmacija Danas se obratila Policijskoj upravi splitsko-dalmatinskoj. Splitska policija kaže da je riječ o 'sustavu pametnog upravljanja prometom', a kako naglašavaju, svi detalji leže u splitskoj gradskoj upravi.
"Radi se o kamerama koje postavlja Grad Split u sklopu 'sustava pametnog upravljanja prometom' na gradskim križanjima. Za sve informacije obratite se Gradu Splitu", kratko su Dalmaciji Danas odgovorili iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske.
84 raskrižja na kojima je planirana implementacija video nadzora
Poslali smo upit i Gradu Splitu i oni su nam otkrili puno više informacija. Iako ne možemo sa sigurnošću potvrditi sve tvrdnje s početka članka, sasvim sigurno je da se u podmarjanskom gradu radi na projektu 'Uvođenja Inteligentnih transportnih sustava na funkcionalnom prometnom području grada Splita'.
"Služba za razvoj grada u suradnji s Upravnim odjelom za komunalne poslove Grada Splita provodi projekt 'Uvođenje Inteligentnih transportnih sustava na funkcionalnom prometnom području grada Splita' (skraćeno: ITS) u sklopu kojeg implementira i sustav video nadzora prometnog sustava", naveli su u početku iz Grada Splita.
Nadalje, kažu da je planirano opremanje 84 raskrižja na kojima je planirana implementacija video nadzora prometnog sustava.
"Ukupnim projektom je planirano opremanje 84 raskrižja na kojima je planirana implementacija video nadzora prometnog sustava koji će uključivati postavljanje: PTZ kamera za opći i sigurnosni nadzor, fiksna kamera za opći i sigurnosni nadzor (panoramska), fiksna kamera za detekciju incidentnih prometnih događaja, fiksna kamera za detekciju vozila te fiksna kamera za prometnu analizu", ističu su iz splitske Banovine za Dalmaciju Danas.
Projekt vrijedi više od 12 milijuna eura
Otkrivaju da će se spomenuti video nadzor koristit za detekciju i analizu prometnih tokova te za podizanje razine sigurnosti i omogućavanje uvida operatora u najkritičnije lokacije cestovne infrastrukture.
"Riječ je o sustavu koji je prvenstveno usmjeren na povećanje protočnosti i učinkovitosti prometnog sustava kroz znatno smanjenje zagušenja, vremena čekanja, prometnih nesreća i neučinkovitosti prijevoza. Implementacija navedenog podsustava predviđena je do trećeg kvartala 2025. godine, a odvija se prema projektnom planu i dinamici izvođenja radova. Sankcioniranje vozača u kretnji je u isključivoj domeni djelovanja Ministarstva unutarnjih poslova te će im biti omogućeno korištenje navedenog sustava za potrebe podizanja sigurnosti prometa u Gradu Splitu te će odluka o korištenju istog biti u njihovoj nadležnosti", pojašnjavaju.
Napomenimo na kraju da je prema informacijama iz Grada Splita ukupna vrijednost projekta 12.757.241,01 eura, dok bespovratna sredstva iznose 10.843.654,85 eura, a osigurana su iz Kohezijskog fonda, u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.