U prosincu prošle godine Grad Sinj donio je novi Program poticaja u poljoprivredi za koji su, u odnosu na dosadašnja, osigurana znatna novčana sredstva, piše Ferata.hr.
Nakon što je gradonačelnica Kristina Križanac, prilikom usvajanja Proračuna za 2018. godinu prihvatila amandman Mosta kojim se sredstva za potpore u poljoprivredi s planiranih 120 tisuća kuna povećavaju na 700 tisuća kuna, sinjski gradski vijećnici su, na prijedlog Mostovog vijećnika Joška Kontića, predsjednika Gradskoga vijeća, jednoglasno prihvatili prijedlog Programa potpora u poljoprivredi na području Grada Sinja.
Nakon toga Grad Sinj je od Ministarstva poljoprivrede zatražio mišljenje i suglasnost za provedbu Programa, a nakon što je iz Ministarstva stiglo zeleno svjetlo, Grad Sinj je objavio Javni poziv za provedbu mjera potpore iz Programa potpora poljoprivredi na području Grada Sinja (2018. – 2020.) u 2018. godini, koji je otvoren do utroška sredstava, a najkasnije do 1. prosinca 2018. godine. Cilj Programa je povećanje primarne poljoprivredne proizvodnje i podizanje stupnja prerade poljoprivrednih proizvoda kroz proizvodnju hrane na području Grada Sinja.
Prošle godine poljoprivrednici su iskoristili ukupno 75 tisuća kuna bespovratnih sredstava koja im je za poticaje u poljoprivredi osigurao Grad Sinj. Obzirom da je novim Programom poticanja obuhvaćeno nekoliko novih mjera, očekuje se kako će već ove godine ta sredstva biti iskorištena u puno većem iznosu.
Tako od ove godine sinjski poljoprivrednici mogu dobiti potpore za ulaganje u izgradnju, rekonstrukciju i opremanje objekata za držanje muznih krava, mliječnih ovaca i koza, objekata za preradu mlijeka i proizvodnju mliječnih proizvoda, objekata za skladištenje voća i povrća te nabavu opreme za berbu, sortiranje, pakiranje i skladištenje voća i povrća, plastenika i staklenika minimalne površine 150 m2, za proizvodnju voća, povrća, cvijeća i sl.; izgradnju, rekonstrukciju i opremanje pogona za preradu voća i povrća te proizvodnju sokova, džemova i voćnih vina; izgradnju sustava za navodnjavanje (spremnici, pumpe, filteri, raspršivači, bunari…); nabavu novih poljoprivrednih strojeva i opreme; podizanje ili obnovu trajnih nasada voća; podizanje trajnih nasada ljekovitog i aromatičnog bilja (lavande, smilja i sl.); kupnju prehrane za pčele; osiguranje poljoprivredne proizvodnje od elementarnih nepogoda (25% iznosa premije osiguranja); stručno osposobljavanje i usavršavanje poljoprivrednika; pripremu dokumentacije za prijavu projekata koji se financiraju iz nacionalnih i EU fondova; organizaciju sajmova i sličnih manifestacija; sudjelovanje na sajmovima i prodaju vlastitih proizvoda na tržnicama.
Poljoprivrednici koji se namjeravaju javiti na natječaj trebaju osigurati polovinu sredstava, dok bi druga polovina bila bespovratno osigurana iz gradskog proračuna. Maksimalni iznos potpore po jednoj aktivnosti iznosi 25 tisuća kuna godišnje, a ukupni maksimalni iznos potpore za jednog korisnika je 50 tisuća kuna godišnje, piše Ferata.hr.