Po prvi put u jedinstvenom i prekrasnom ambijentu podno južnih zidina tvrđave Grad, mogli smo svjedočiti pravom ambijentalnom i akustičnom spektaklu pod zvjezdanim nebom, virtuoznom nastupu istinskih čuvara hrvatske tradicijske glazbe - Dunje Knebl sa sastavom Kololira, te sastava Veja.
Dunja Knebl počela je javno nastupati 1993. s repertoarom malo poznatih hrvatskih narodnih pjesama. Pjesme obrađuje u suradnji sa svojim pratećim sastavom Kololira. Nastupala je u brojnim televizijskim i radijskim emisijama, uživo ili putem snimljenih spotova, uvijek promovirajući slabo poznatu ili zaboravljenu hrvatsku glazbenu baštinu. Više puta je nastupila u okviru Međunarodne smotre folklora u Zagrebu, te na smotri tradicionalnih međimurskih pjesama u Nedelišću – Međimurske popevke, na festivalu Kaštela 2002, te na međunarodnom festivalu etno-glazbe Ethnoambient u Solinu 2005., 2007., 2013., 2015. i 2016. godine. Osim u Hrvatskoj imala je nastupe u Irskoj, Nizozemskoj, SAD-u, Slovačkoj, Švedskoj, Mađarskoj (na festivalu PEPSI SZIGET), Bugarskoj (na EBU festivalu u Varni), u Sloveniji (festival TRNFEST), Italiji (festival CIRCOM), Makedoniji, Švicarskoj, Njemačkoj i Južnoafričkoj Republici.
Dunja Knebl dosad je snimila 14 samostalnih albuma i sudjelovala na brojnim kompilacijama. Londonsko izdanje WORLD MUSIC TheRough Guide (VOLUME I) iz 1999., preporučuje upravo Dunjin album za upoznavanje s etno-glazbom Hrvatske.
Uspjeh Dunje Knebls grupom Kololira u nekoliko proteklih godina najviše je afirmirao ono što radi gotovo četvrt stoljeća, a to su pučke popijevke iz hrvatske tradicijske baštine. Nastupili su na brojnim festivalima i pobrali samo pohvale, a album Tamo doli dospio je na kompilaciju londonskog časopisa fRoots. Osim toga, uvršten je na top-listu 20 najboljih etno-albuma (srpanj i kolovoz 2014.) renomiranog WMCE (World MusicCharts Europe), a u prosincu 2014. pohvaljen je i od Kim Burton, cijenjene spisateljice, novinarke i etnologinje, suradnice londonskog worldmusic časopisa Songlines.
Ideju o osnivanu sastava Veja pokrenuo je Goran Farkaš još 2007., kada je započeo istraživati istarsku tradicijsku glazbu. Sastav je tada počeo svirati na lokalnim manifestacijama, a ovisno o mogućnostima, izmjenjivali su se njegovi članovi.
Etno skupina Veja dolazi iz Pazina i bavi se istraživanjem istarske narodne tradicijske glazbe te izvođenjem iste u modernijim aranžmanima koristeći razne tradicijske instrumente iz cijeloga svijeta. Tako u svojim izvedbama koriste mih, gajde, kaval, violinu, harmoniku, gitaru, bas-gitaru i cajon, u raznim kombinacijama. Inspiraciju i motivaciju crpe iz glazbe koja je ispunjavala živote njihovih predaka dajući joj novu energiju.Do sada su se često predstavljali domaćoj i stranoj publici. Nastupili su na Ethnoambientfestivalu u Solinu, TradInEtnofestivalu u Pazinu, FolkHistriafestivalu u Kopru (Slovenija), te ViljandiFolk Festivalu u Viljandiju (Estonija). Tijekom svoje turneje po Francuskoj, 2012., nastupili su u jednom od najpoznatijih pariških jazz klubova "New morning", gdje su bili odlično prihvaćeni od publike i pohvaljeni od strane medija i struke. Godine 2013. sudjeluju na Archeo.S projektu u sklopu kojeg nastupaju u Hrvatskoj, Grčkoj, Albaniji i Italiji. Etno skupini Veja ovo nije bio prvi nastup u Sinju.Naime, gostovali u sklopu manifestacije Dani Istre u listopadu 2016.godine. "Dolina mlinova" debitantski je album grupe Veja, izdan 2014. godine. Na njemu se nalazi 10 skladbi od kojih su dvije autorske, a preostalih osam tradicijske s izmijenjenim aranžmanima.
Brojna domaća i strana publika mogla je uživati u jednom uistinu jedinstvenom glazbenom spektaklu podno zidina Sinjske tvrđave, uz još jednu nesvakidašnju predstavu koja se odvijala na istoj lokaciji u organizaciji KUS – Sinj, „Alka – ples slobode“ u izvedbi Marije Šćekić, Histerie Nova i HGSS.