Slobodan Marendić, načelnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske, dao je ostavku. Opet.
Učinio je to zbog istog razloga kao i prije nekoliko godina - zbog sina. Točnije, bilo je to u listopadu 2018. godine. Marendićev sin, tada 19-godišnjak, skrivio je prometnu nesreću. Srećom, nitko nije ozlijeđen, nastala je tek materijalna šteta. Problem je bio što je uzeo tatino službeno vozilo i sudario se s ogradom, u alkoholiziranom stanju. Stradala je ograda na mostu na Bačvicama, ali i Marendićev posao. Naime, i tada je dao ostavku na mjesto načelnika. Sam je tako odlučio.
19-godišnjaku je izmjereno 1.70 promila alkohola u krvi, a vozilo je uzeo bez očevog znanja.
"Vozilo je u vlasništvu Ministarstva unutarnjih poslova RH, a koristi ga načelnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske. Vozač (1999.) je član njegove obitelji te je, prema prvim informacijama, uzeo vozilo na korištenje bez njegova znanja. Glavni ravnatelj policije uputio je stručni tim Ravnateljstva policije u Policijsku upravu splitsko-dalmatinsku, a kako bi se utvrdile sve okolnosti slučaja i posljedično poduzele zakonom sve predviđene mjere", izjavili su 2018. godine iz MUP-a.
Protiv mladića je zbog vožnje u alkoholiziranom stanju pokrenut prekršajni postupak, a nad njim je provedeno i kriminalističko istraživanje nakon kojeg je protiv njega podnesena kaznena prijava zbog neovlaštene uporabe tuđe pokretne stvari.
Kažnjen je novčanom kaznom u iznosu od 6.500 kuna, a vozačka dozvola mu je oduzeta na šest mjeseci. Kaznena prijava je kasnije odbačena. Naime, određena mu je obveza da se uključi u rad humanitarnih organizacija, a kako je to proveo u cijelosti, kaznena prijava je odbačena.
"Kaznena prijava je odbačena zbog načela svrsishodnosti. To se radi prema maloljetnicima i mlađim punoljetnicima koji nisu otprije osuđivani te ako nisu bili počinitelji kaznenih djela. Nakon što je ispunio obvezu uključivanja u humanitarni rad i u cijelosti je izvršio kazneni postupak je obustavljen", kazala je 2019. za Slobodnu Dalmaciju Rene Laura, glasnogovornica Županijskog državnog odvjetništva u Splitu.
Ovoga puta nije u pitanju krađa očevog vozila. Ovoga puta jedan od načelnikovih sinova, a riječ je o maloljetniku, sudjelovao je u tučnjavi u kojoj je teško ozlijeđen mladić.
"S obzirom na to da je u ozljeđivanju mladića sudjelovao i jedan od mojih sinova, provođenje kriminalističkog istraživanja preuzeli su policijski službenici druge policijske uprave kako bi sve bilo istraženo maksimalno profesionalno, poštujući načelo institucionalne neovisnosti", pojasnio je Slobodan Marendić jutros.
Do sukoba je, neslužbeno doznaje Slobodna Dalmacija, došlo jer je jedan od momaka iz društva u kojem je bila žrtva bio nametljiv i dosadan prema Marendićevoj kćeri koja je, sa bratom i ostalima, bila u klubu. U jednom je trenutku 17-godišnjak skočio u obranu svoje sestre te se sukobio s napasnikom i tom je prilikom udaren. Kad su ih redari izbacili vani, dvije grupe momaka su se žestoko potukle na cesti, a naposljetku je deblji kraj izvukla žrtva koja je ostala ležati bez svijesti razbijene lubanje. Ostali su se razbježali.
Iako ni ovoga puta sam Slobodan Marendić nije učinio ništa krivo u svom poslu, odlučio je dati ostavku. Potez je to koji se rijetko viđa u Hrvata. Obično se oni koji sjede u svojim foteljama grčevito drže za njih i ne prepuštaju je dok im ne dođe voda do grla. Nebrojeno je primjera ljudi na pozicijama koji su koristili kartice i službena vozila i kad treba i kad ne treba ili koji su radili nešto što običnim smrtnicima nije dozvoljeno. U Finskoj, Norveškoj ili nekoj trećoj uređenoj zemlji ministri daju ostavke ako slučajno plate službenom karticom nešto svoje ili ako službeni mobitel koriste dok su na godišnjem. Toga se u Hrvatskoj nismo nagledali.