Medijima, uključujući onima u Hrvatskoj, širi se vijest da je strašni vuk, izumrla životinja koja se proslavila u televizijskoj seriji Igra prijestolja, oživljen je nakon više od 10.000 godina. Znanstvenici to oštro opovrgavaju.
Tvrtka Colossal Biosciences tvrdi da su tri nedavno rođena mladunca zapravo strašni vukovi, no riječ je o sivim vukovima s genetskim izmjenama koje ih čine sličnima izumrloj vrsti.
Romul i Rem su genetski modificirani sivi vukovi
Tvrtka Colossal Biosciences izjavila je da je oživjela izumrlu vrstu – strašnog vuka. „1. listopada 2024., po prvi put u ljudskoj povijesti, Colossal je uspješno vratio izumrlu vrstu u život zahvaljujući znanosti o de-izumiranju. Nakon više od 10.000 godina, naš tim s ponosom vraća strašnog vuka na njegovo pravo mjesto u ekosustavu.“ – tako stoji na internetskoj stranici ove američke tvrtke. Newscientist je objavio ono što se do sada zna.
Što se dogodilo?
Tvrtka Colossal tvrdi da su tri genetski modificirana mladunca sivog vuka – dva mužjaka imena Remus i Romul rođena u listopadu te ženka po imenu Khaleesi rođena u siječnju – zapravo strašni vukovi. Ista je tvrtka nedavno objavila i stvaranje vunenih miševa te gotovo potpunog genoma tilacina, odnosno tasmanskog tigra.
Što je to strašni vuk?
Strašni vukovi (Aenocyon dirus) su veliki izumrli kanidi koji su živjeli u Amerikama do prije otprilike 10.000 godina. Izgledali su kao veliki vukovi s bijelim krznom. Postali su poznati zahvaljujući seriji „Igra prijestolja“ – otuda i ime Khaleesi, prema jednom od glavnih likova.
Znači, strašni vuk je izumrla vrsta vuka?
Ne. Iako se nekoć mislilo da su sivi i strašni vukovi blisko povezani zbog sličnosti u izgledu, studija drevne DNK iz 2021. otkrila je da su posljednjeg zajedničkog pretka dijelili prije otprilike 6 milijuna godina. Šakali, afrički divlji psi i dhole (azijski divlji psi) bliži su rođaci sivih vukova (Canis lupus) nego što su to strašni vukovi, unatoč sličnom izgledu.
Znači li to da postoji puno genetskih razlika između sivih i strašnih vukova?
Beth Shapiro iz Colossala kaže da je njezin tim sekvencirao potpuni genom strašnog vuka te da će ga uskoro objaviti javnosti. Nije mogla reći koliko točno razlika ima, ali navodi da dvije vrste dijele 99,5 % DNK. S obzirom na to da genom sivog vuka ima oko 2,4 milijarde baznih parova, to ipak ostavlja prostor za milijune razlika.
A Colossal tvrdi da je od sivih vukova napravio strašne s tek 20 izmjena gena?
Tako tvrde. Zapravo, pet od tih 20 izmjena odnosi se na mutacije za koje se zna da proizvode svijetlo krzno kod sivih vukova, rekla je Shapiro za New Scientist. Samo 15 izmjena temelji se izravno na genomu strašnog vuka i imaju za cilj promijeniti veličinu, mišićavost i oblik ušiju životinja. Trebat će otprilike godinu dana da se vidi hoće li te promjene doista proizvesti željeni učinak na modificirane životinje.
Znači, ti mladunci zapravo uopće nisu strašni vukovi?
Sve ovisi o tome kako definirate pojam „vrsta“, kaže Shapiro. „Pojam vrste je ljudski klasifikacijski sustav, i svatko se može ne slagati, a opet biti u pravu“, navodi. „Možete koristiti filogenetski (evolucijski) koncept vrste kako biste odredili što ćete nazvati vrstom – na što vi ciljate... Mi koristimo morfološki koncept vrste i kažemo: ako izgledaju kao ta životinja, onda to jesu ta životinja.“
Što će biti s tim genetski modificiranim sivim vukovima koji donekle nalikuju strašnim?
Shapiro kaže da se odgajaju u rezervatu od 800 hektara, gdje ih se stalno promatra i brine za njih. „Ne mogu dobiti ni iver bez da to znamo“, kaže. Trenutno ne postoje planovi da ih se pusti da se razmnožavaju.