Bura je tijekom srijede uzrokovala savršenu vidljivost, a u suton se s obalnih planina i otoka na horizontu savršeno vidjela Italija, tj. Apenini.
Sa Zvjezdanog sela Mosor, na 700 metara nadmorske visine, obično se vide predjeli iznad 2000 ili više metara, ali danas su uvjeti bili takvi da se vidio čak i Gargano, a njegova najviša planina je Monte Calvo s 1333 metra iznad mora, vrlo slično kao Mosor. To je najistočnija točka Apenina koja se sa spomenute točke može vidjeti, prema zapadu vidi se drugi najviše masiv Apenina, Majella s najvišim vrhom Monte Amereom. Točno ispred ovog masiva vidi se naš otok Sveti Andrija.
Po sredini horizonta je glavni masiv Apenina, Gran Sasso, s najvišim vrhom Corno Grandeom (2912 m). Ispred se vidi Šolta, hrid Jabuka se "zabada" u masiv talijanskog diva. Dalje, iza zapadnog dijela Šolte vidi se Monte Gorzano, a još zapadnije, iza otočića Mačaknara, izvire 2476 metara visok Monte Vettore.
Zadnja točka talijanskog kopna prema zapadu koja se vidi s mosorske zvjezdarnice je 2333 metara visoka i 281 km udaljena Monte Priora.
Upravo će fotografije Italije snimljene iz Hrvatske i fotografije Hrvatske snimljene iz Italije biti tema povratničke novogodišnje izložbe fotografija u Fotoklubu Split. Izložba je rezultat suradnje sa sjajnim talijanskim fotografom Pasqualeom, D'Apolitom koji je snimio predivne prizore naših otoka i planina s poluotoka Gargano.
KAKAV PRIZOR! Ovako izgleda snježno Biokovo snimljeno iz Italije
Skupna izložba hrvatskih i talijanskih fotografa "Ujedinjeni morem: Hrvatska iz Italije, Italija iz Hrvatske" bit će otvorena u novogodišnjoj noći. Sva iznenađenja ove hrvatsko-talijanske večeri i kulturnog događaja još nećemo otkriti, no domaće snage u suradnji s gostima iz Italije garantiraju događaj za pamćenje.
Unutar galerije na portalu se mogu naći i točni prikazi udaljenosti i nadmorske visine apeninskih vrhova koji su snimljeni. Napominjemo da se galerija ne odnosi na fotografije koje će se naći u izložbi.