Hakeri su navodno ilegalno došli do golemih količina informacija kojima su ucjenjivali političare i druge utjecajne osobe, prodavali njihove podatke i utjecali na sudske i druge procese, prenosi N1.
Italiju je potresao veliki hakerski skandal nakon što su tužitelji u Milanu nedavno otkrili mrežu za krađu, iskorištavanje i prodaju povjerljivih podataka.
U sklopu istrage o nezakonitom pristupu ključnim zaštićenim bazama podataka milanska policija odredila je kućni pritvor za šest osoba, a u vezi s tim slučajem istražuje se ukupno više od 60 osoba, pišu briselski medij Politico i talijanska novinska agencija Izvještaj Anse.
Hakere predvodio bivši policajac
Među onima čije su povjerljive informacije navodno ukradene su, između ostalih, predsjednik države Sergio Mattarella, predsjednik Senata Ignazio La Russa, bivši premijer Matteo Renzi i bivša gradonačelnica Milana Letizia Moratti, kao i nekoliko utjecajnih gospodarstvenici, poduzetnici i medijske osobe. Talijanski tužitelj za borbu protiv mafije, Giovanni Melillo, rekao je u subotu da je istraga otkrila “divovsko tržište povjerljivih podataka”.
Hakere su navodno predvodili bivši policajac Carmine Gallo i utjecajni biznismen Enrico Pazzali. Između 2019. i ožujka ove godine skupina je navodno prikupila golemu količinu povjerljivih podataka i informacija koje je prodavala bogatim klijentima ili koristila za ucjenjivanje utjecajnih talijanskih poduzetnika i političara.
Milanski tužitelj Francesco De Tommasi rekao je u nedjelju da je kriminalna skupina nezakonito dolazila do podataka iz različitih baza podataka, a zatim je širenjem osjetljivih povjerljivih informacija “držala građane i institucije u svojim rukama te utjecala na poslovne i druge procese, uključujući i pravosudne”.
Diskreditacija cijele Italije
Prema riječima tužiteljice, osumnjičena skupina bi trebala uživati ”visoku podršku” u raznim sredinama, a osumnjičenici su se “često hvalili kako lako interveniraju u istragama i suđenjima”. Skupina je navodno održavala i kontakte s talijanskom mafijom i stranim tajnim službama. Prema istražiteljima, kriminalna skupina upravljala je s oko 15 terabajta podataka, navodi Ansa. Jedan od glavnih hakera rekao je u tajno snimljenoj izjavi policiji, da bi ih mogli iskoristiti za diskreditaciju cijele Italije.
Zamjenik premijera i ministar vanjskih poslova Antonio Tajani smatra da skupina predstavlja “neprihvatljivu prijetnju demokraciji”. Ministar pravosuđa Carlo Nordio, međutim, rekao je da su hakeri stalno korak ispred policije, pa je potrebno ažurirati zakonodavstvo kako bi se učinkovitije borili protiv njih.