Raste broj škola koje uvode dodatne provjere znanja za upis u srednju školu, jer je sve veći broj odlikaša s istim brojem bodova.
Odluku koju srednju školu žele upisati već su donijeli. Na vrhu njihove ljestvice gimnazija, i to ona koju ne mogu upisati bez prijemnog ispita, piše Danas.hr.
"S obzirom na to da imam dobre ocjene, gotovo sve petice, mislim da ću na prijemnom dosta dobro proći i osigurati si mjesto u školi koju želim", rekla je Lorena Andrijević, učenica 8. razreda OŠ Trnsko u Zagrebu.
"Nemam baš sve petice, ali tih 10 bodova koliko prijemni nosi mi može dosta pomoći da se upišem u školu u koju želim“, rekao je Petar Uštulica, učenik 8. razreda OŠ Trnsko u Zagrebu.
Prijemni u devet zagrebačkih gimnazija
Zbog velikog broja učenika s istim, maksimalnim brojem bodova, zagrebački MIOC dodatnu provjeru znanja provodi već više od 10 godina. "Ako ne možete odabrati na temelju ocjena i dodatnih bodova one koji će se upisati onda morate upisati sve koji dijele zadnju poziciju, a ta brojka može otići vrlo daleko. Mi smo tako bili u situaciji da umjesto osam moramo upisati devet razreda i to po 36 učenika", objašnjava Nikola Dmitrović, ravnatelj XV. gimnazije u Zagrebu.
Uz ocjene prijemni ispit kao kriterij za upis ove godine imat će devet zagrebačkih gimnazija. Jedna više nego lani. Za to su se prvi put odlučili u IX. gimnaziji i to za prirodoslovno-matematički smjer. "Za 26 slobodnih mjesta smo imali interes od 266 učenika. Mislimo da je dobro pružiti priliku onima koji imaju talent i motivirani su za matematiku, a možda im se u osnovnoj školi potkrala koja četvorka, da se pridruže i upišu", poručila je Sonja Lušić Radošević, ravnateljica IX. gimnazije u Zagrebu.
Svaka petica ne vrijedi isto, a 10 bodova koliko ispit nosi, ravnatelji kažu može napraviti veliku razliku. "Tih 10 bodova može donijeti kompenzaciju poneke četvorke koju ste donijeli iz osnovne škole. Nekad to bude i cijeli razred onih s 5,0 koji se nisu uspjeli upisati i cijeli razred onih koji nisu imali 5,0 ali su se uspjeli upisati“, rekao je Nikola Dmitrović, ravnatelj XV. gimnazije u Zagrebu.
Što kaže Ministarstvo?
Kao i protekle dvije godine, škole će zajednički sastavljati te međusobno priznavati prijemne ispite iz istog predmeta za upis u isti obrazovni program, odnosno ovisno o tome je li riječ o općem, prirodoslovnom ili pravoslovno-matematičkom smjeru. U splitskoj Prirodoslovno-matematičkoj gimnaziji svake godine upisuju šest novih razreda, potrebu za dodatnom provjerom znanju nemaju.
"Takva selekcija ovdje još uvijek nije potrebna. Nisu samo super odlikaši, upisujemo učenike i s manjim brojem bodova. U našoj županiji pritisak na gimnazije nije takvi da u njih idu samo super odlikaši. Mi možemo lijepo napraviti rang listu", rekla je Deana Bokšić, ravnateljica III. gimnazije u Splitu.
Iz Ministarstva obrazovanja poručuju da su ovakve provjere dobro rješenje, a nacionalni ispiti koje pišu svi osmaši neće biti jedan od kriterija za upis u srednju školu. "Kada je riječ o kriterijima za upis u prvi razred srednje škole za sada nema promjena, također promjena nema ni kada je riječ o bodovanju nacionalnih ispita za upis", rekla je Vesna Šerepac, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje.
Datum prijemnog ispita, broj slobodnih mjesta i svi rokovi za upis u prvi razred srednje škole bit će poznati u svibnju.