Kakva životna i nogometna priča našeg današnjeg junaka, gdje ću vam nastojati barem malo pokazati kakav je Blaž Slišković - Baka bio igrač i to u njegovom rodnom Mostaru, gdje je znao sve ulice i svaki kut grada podno Veleža.
Saznat ćete kako je Blaž zavolio nogomet i postao vječni heroj-boem "novog vala" nogometa...
Mahala
Naš današnji junak dobio je ime po svom djedu Blašku, zapravo njegova obitelj je uvijek bila vezana za nogomet. Od djeda, pa do oca Vlade koji je igrao za Velež baš kao što će i njegov sin - koji je pronašao ljubav sporta u plivanju.
Mladi Blaž bio je vrstan plivač, osvajao medalje i uz to sve svirao je vrhunski klavir gdje je imao notu i takt za nešto "van" sporta - samo ne za nogomet, gdje će ostaviti veliki trag. Nogomet se igrao na ulicama Mostara, po mahalama gdje je Blaž i zapažen te na nagovor oca Vlade odlazi "vidjeti" kakav je s loptom.
Odlazi na svoj prvi turnir s ekipom Veleža, kojeg naravno osvaja i uz to osvaja nagradu najboljeg igrača - gdje uprava kluba već "brzo" reagira te kroz proces nogometnog odrastanja, priključuje Sliškovića u prvu momčad "Rođenih" iz Mostara.
Blaž svoj "zanat" stekao igrajući i mali nogomet, za momčad koja je bila doslovno strah i trepet današnjeg futsala, ta ekipa zvana "Mostarske kiše" žarila i palila je turnirima bivše države, uz turnir "Kutiju šibica" koju je igrao također kao član momčadi Veleža, Blažu je ipak bio draži i važniji onaj turnir na Kantarevcu - jer tu se znalo u Mostaru tko je glavni u gradu...
Sladak život
Momčad Veleža bila je obožavana i van Mostara, radi trojca BMV koji je nosio igru "Rođenih" - Dušan Bajević kao Princ s Neretve, Enver Marić kao Leteći Mostarac i Franjo Vladić kao Kulje.
Kostur momčadi uvijek je bio građen na novim mladim nadama s toga imena poput: Vahida Halilhodžića, braće Hadžiabdić, Bore Primorca i drugih ostavljaju veliki trag u tom klubu prije i poslije.
Ipak sada gledamo Velež kao momčad dok je Blaž igrao tamo, kako su prolazili u prvenstvu te u kupu bivše države. Kako je bilo igrati dobro poznati mostarski turnir koji bi svake godine bio centar dobrog nogometa i još boljih nogometnih zvijezda...
Slišković debitira za Velež još godinu dana prije nego što je napunio svoj osamnaesti rođendan - i zapamtite jednu stvar - nikada, baš nikada niste čuli da Blaža treneri nisu voljeli i da mnogo prije još nego što je zaigrao "lopte" za Velež, pokazivao je kakva je "faca" jer je Slišković kao dijete - vozio očev automobil mostarskim ulicama s nepunih četrnaest godina.
Otimanje velikoj četvorki
Mostarski Velež je sezonu 1976./'77. završio na 11. mjestu prvenstva i tada prvi strijelac kluba bio je Bajević koji se pronašao kao osmi strijelac prvenstva s 13 postignutih pogodaka, dok u kupu ispadaju već u 1. kolu od Vardara minimalnim rezultatom od 1-0.
Sada ono što vam želim pokazati je njihovo igranje protiv klubova tadašnje "velike četvorke" - gdje će prvi rezultat biti onaj kod kuće, a drugi na gostovanju.
- -Dinamo Zagreb (0-1, 2-2)
- -Hajduk Split (4-0, 2-1)
- - Crvena Zvezda (0-1, 3-2)
- - Partizan (1-1, 2-0)
Jedinu pobjedu ostvarili su protiv Hajduka s visokih 4-0, dok oba poraza im je zadala momčad Crvene Zvezde.
"Velež krenuo na putovanje, Bake nigdje, svi ga tražili po gradu..."
"Jednom kada je Velež krenuo na putovanje, na aerodromu su dva sata prije bili svi igrači osim Bake. Svi iz ekipe su ga tražili po Mostaru. Velež je otputovao, a Baka se odmah pojavio u gradu." - Enes Vukotić.
Za vrijeme igranja Blaža Sliškovića u Mostaru, momčad Hajduka u pet godina nije pobijedila na gostovanju u Mostaru...
Vratio nogomet narodu
Naš današnji junak je jednom izjavio: " Gori je mamurluk nego pijanstvo". Stoga idemo na jednu utakmicu koja je odigrana pred nekih 18.000 gledatelja, gdje je domaći Velež igrao protiv zagrebačkog Dinama, ali prije svega idu sastavi momčadi.
VELEŽ: Marić, Ćutuk, Dž.Hadžiabdić, Vukićević (Jakirović), Matijević, Đurasović, Okuka, Slišković, Slato, Ledić, Skočajić i Kalajdžić.
DINAMO: Stničić (Ivković), Handžić, Tucak, Mustedanagić (Devčić), Kurleta, Bošnjak (Marić), Kranjčar, Bručić, Deverić, Janjanin (Bonić) i Mlinarić.
Voljom ždrijeba je odlučeno da će u polufinalu igrati Velež i Dinamo.
Blaž Slišković i Vladimir Skočajić su odigrali jednu od utakmica za sva vremena. Štef Deverić je izjavio da su igrači Dinama bili malo mamurni - dok je Blaž imao odgovor na to: " A što mislite gdje smo mi bili? U kazalištu?".
Kako zaboraviti i ovu: "ako ste vi sjedili do dva ujutro, nama dodajte još dva sata na to".
Slišković i Skočajić postigli su po četiri gola, Okuka je dodao jedan, dok su strijelci za Dinamo bili Kranjčar i Deverić. Stariji ljubitelji nogometa, naravno oni koji su imali čast gledati ovu utakmicu prepričavaju različite anegdote, čak i one same koje je naš današnji junak potvrdio.
Od famozne Bakine "oklade" sa sucem Maksimovićem kako će zabiti iz prekida (vidno mamuran) - također postoji i ona koja se "čula" u trenutku kada je napravljena izmjena Stinčić - Ivković na vratima Dinama, odgovor je stigao: "ostavi ih obojicu". Ne treba zaboraviti da su dinamovci tada bili jedna od najboljih momčadi u državi.
REZULTAT: Velež - Dinamo 9-2
Strijelci: Slišković (4), Skočajić (4), Okuka - Kranjčar i Deverić.
U sezoni 1977./'78. godine, Velež je završio na 7. mjestu prvenstva, dok u kupu su dogurali do 1/2 finala gdje ih je izbacila momčad Rijeke rezultatom 3-1.
Najbolji strijelac kluba bio je "Vaha" s 18 postignutih pogodaka, gdje je također bio drugi strijelac prvenstva.
- -Dinamo Zagreb (4-2, 0-2)
- -Hajduk Split ( 2-1, 0-0)
- -Crvena Zvezda (2-0, 1-0)
- -Partizan (1-0, 1-0)
Dvije pobjede protiv Dinama, pobjeda i neriješeno protiv Hajduka i pobjeda-poraz protiv dvojca iz Beograda. Partizan nije uspio pobijediti Velež u Mostaru čak 5 godina.
Za vrijeme igranja Blaža Sliškovića u Mostaru, momčad Dinama nije uspjela pobijediti Velež u Mostaru čak četiri godine...
Dva zlata u dvije godine
Blaž Slišković je nastupio na Europskom prvenstvu U21 1978, godine za mladu reprezentaciju bivše države, gdje je osvojio zlatnu medalju igrajući i u finalnom susretu prve utakmice protiv Njemačke - gdje ulazi kao zamjena umjesto Desnice.
Na tom susretu je zaradio i žuti karton, mlada reprezentacija je slavila minimalnim rezultatom od 0-1, dok u uzvratu rezultat je bio visokih 4-4. Nakon toga osvaja još jednu medalju, ali ovaj put na Mediteranskim igrama gdje je postigao i par pogodaka u pobjedama nad: Egiptom (3-0) i Grčkom (5-1).
Velež je u prvenstvu 1978./'79. godine, završio na 5. mjestu prvenstva - dok u su u kupu ispali već u 2. kolu od momčadi Partizana koja je slavila boljim izvođenjem kaznenih udaraca 11-12.
Vaha je opet bio najbolji strijelac kluba sa 16 postignutih pogodaka i opet je zauzeo drugo mjesto za strijelca prvenstva.
- -Dinamo Zagreb (0-0, 3-1)
- -Hajduk Split (1-0, 3-0)
- -Crvena Zvezda (2-1, 1-0)
- -Partizan (4-1, 2-1)
Kod kuće nitko od ova četiri kluba ih nije uspio pobijediti jedino je Dinamo izvukao bod. Momčad Crvene Zvezde nije uspjela najviše dvije godine pobijediti Velež u Mostaru...
Kraj "Neretve Rođeni"
Veležov najveći uspjeh došao je u sezoni 1980./'81. godine, gdje rezultat je bio sljedeći: osvojen Balkanski kup preko AEK Atene, Flamurtaria i Trakie Plodiv koju su u finalu savladali ukupnim rezultatom od 12-7 i naravno prvim važnim trofejem onim Kupa bivše države.
Sezonu prije završili su na 8. mjestu prvenstva, gdje je ovaj put Okuka bio prvi strijelac kluba s 12 postignutih pogodaka i peti strijelac prvenstva, dok u kupu ispadaju već u prvom kolu od Crvene Zvezde rezultatom od 2-0.
- -Dinamo Zagreb (1-1, 2-1)
- -Hajduk Split (2-1, 2-0)
- -Crvena Zvezda (0-2, 0-3)
- -Partizan (0-0, 0-1)
Velež je ovu sezonu slavio dva puta u Beogradu, dok kod kuće osigurali bod protiv Dinama i pobijedili Hajduka 2-1.
Vukašin Višnjevac nije više bio trener "Rođenih" umjesto njega na klupu došao je Miloš Milutinović poznatiji kao "Plava Čigra"...
Velež je do finala prvo prošao Borac (BL) rezultatom 3-2, nakon toga prolaze Sutjesku bez borbe 3-0, nakon toga pobjeda od 2-0 nad Bregalnicom i onda u 1/2 finalu protiv Budućnosti 2-1, za finale protiv momčadi "Švabe" Osima i njegovog Željezničara.
Miloš Milutinović za finalnu utakmicu izveo je sljedeći sastav: Enver Marić, Avdo Kalajdžić, Aleksandar Mičić, Dubravko Ledić, Vladimir Matijević, Veselin Đurasović, Dragan Okuka, Blaž Slišković, Vahid Halilhodžić, Adnan Međedović i Vladimir Skočajić.
Pregovori sa stricem
Toliko navijača Veleža u Beogradu ostaje kao veliki mit, jer pola stadiona bilo je obojeno u crveno. Željezničar dolazi do vodstva iz kaznenog udarca koji je zabio Mehmed Baždarević, te se s tim rezultatom otišlo na odmor.
Nastavak utakmice golovima je otvorio Vaha, koji je za tri minute donio rezultat od 2-1, radost je ipak kratko trajala jer je dosuđen još jedan penal za "Želju" kojeg opet zabija Baždarević.
Deset minuta pred kraj utakmice za veliku pobjedu i prvi trofej Veleža zabija Dragan Okuka, sada vam moram reći da su dva od tri pogotka Veleža imala potpis nadahnutog Blaža Sliškovića - koji je ovu utakmicu vrijednog trofeja odigrao pod ozljedom.
Utakmica ostaje uz sve ovo kao i oproštajna od Vahe koji je ostvario transfer u francuski Nantes.
Velež je sezonu 1980./'81. godine, završio na 9. mjestu prvenstva bivše države - dok najbolji strijelac kluba opet je Vaha s postignutih 11 pogodaka.
- -Dinamo Zagreb (4-2, 5-2)
- -Hajduk Split (1-0, 1-0)
- -Crvena Zvezda (0-0, 3-0)
- -Partizan (2-1, 0-0)
Još jedna sezona gdje kod kuće nitko od ova četiri kluba nije uspio pobijediti Velež u Mostaru.
Tomislav Ivić je krenuo u pregovore s Blažom Sliškovićem - točnije s njegovim stricem koji je studirao zajedno s Ivićem, Blaž je htio ostati u Mostaru jer to je njegov grad, nije ga zanimala atraktivna velika ponuda Crvene Zvezde, niti Partizana, bome ni Dinama koji je nudio isto tako dosta za ovog Mostarca.
Blaža je skupština kluba prekrižila zbog ozljede, ali on je odabrao grad sličan njegovom rodnom, uostalom bio mu je jako blizu.
Slišković je došao u Split, gdje će igrati za Hajduk i tamo ga je dočekao sljedeći naslov u novinama: "DOBILI STE VELIKOG IGRAČA, I JOŠ VEĆI BELAJ"...
Za Velež je sakupio 123 nastupa i zabio 25 pogodaka.
NASTAVLJA SE
Do idućeg čitanja, za kraj bih citirao Vedrana Očašića: "Svima vama koji ste bolesni, želim da što prije ozdravite, posebice maloj djeci".
Za neke moje starije priče vi koji ste voljni pogledati zapratite nas na Instagramu.