Drugi dio priče obuhvaća jedan od najkontroverzniji turnira od samog početka natjecanja - ono u Argentini 1978. godine.
Nizozemska nogometna velesila je prije ovog svjetskog prvenstva nastupila i na Europskom prvenstvu 1976. godine, koje se odigralo u bivšoj Jugoslaviji. Oni su tamo osvojili treće mjesto gdje su slavili rezultatom (3-2) protiv reprezentacije Jugoslavije na Maksimiru, ali njihov put na turnir obilježen "pun politike" i mogućeg namještanja od strane Argentinske vojne vlasti krenuo je bojkotiranjem prvenstva uz druge reprezentacije, ali...
Nizozemski genij Johan Cruyff koji je osvojio Zlatnu loptu, odbio je igrati na prvenstvu 78', iako je igrao kvalifikacije za taj turnir. Ipak od priče da "nije htio" igrati - Cruyff je rekao da je bio žrtva otmice, on i njegova familija u Barceloni gdje mu se prijetilo pištoljem.
No, sada idemo malo na domaćine turnira - Argentinu.
ČAK I ZRAK IDE U KORIST ARGENTINE
Reprezentacija Argentine je "imala" sve u svojim rukama, od igranja u noćnom terminu - za razliku od drugih reprezentacija, gdje bi znali "koliko" im treba i kako "stoje" u grupi.
Sumnje u namještanje utakmica, čak i prije početka prvenstva 78' - izbornik reprezentacije Mađarske ( tada prvi protivnik) domaćina Argentine rekao je: " Sve, čak i zrak ide u korist Argentine". Ostali protivnici Argentini i Mađarskoj bili su : Francuska i Italija, koji su imali "malo veću" ulogu favorita u toj skupini.
Naime jedan od glavnih dužnosnika za prvenstvo, na napomenu Argentinskog igrača Lea Luquea - da je ovo moguća skupina smrti, odgovorio mu je s osmjehom, nedugo nakon toga brat Luqeovog bliskog prijatelja je nestao pod čudnim slučajem. Njegovo tijelo kasnije su pronašli seljaci na obali rijeke Plate, s "betonskim cipelama". Inače u to vrijeme protivnike režima su ponekad bacali iz aviona u more...
Vratimo se samom prvenstvu, prva utakmica to jest otvaranje prvenstva za Argentinu je krenula loše, jer su već Mađari poveli u 9 minuti susreta, da bi već spomenuti Luque i Betroni okrenuli utakmicu u slavlje svoje reprezentacije.
Iduća utakmica Argentine protiv favoriziranih Francuza ostavila je "mrlju" na samu utakmicu, domaćini su imali kriterij sudca (Francuzima nije sviran čisti kazneni udarac) - dok je nakon par godina (radi straha od vlasti) izašlo da su igrači Francuske čuli kako sudac govori Argentinskom igraču Passarelli: "Ne izvodi to više, ili ću morati suditi kazneni udarac drugi put". Taj isti Passarella doveo je Argentinu u vodstvo protiv Francuza iz kaznenog udarca u 45 minuti, dok je Platini vratio utakmicu na (1-1) i Luque je zabio za konačnih (2-1) i drugu pobjedu domaćina Argentinaca.
Finalnu utakmicu skupine Argentina je odigrala protiv Italije, i upisala svoj prvi poraz od (0-1) jer ipak im je to dovoljno bilo za prolazak u drugi dio skupine prvenstva...
TULIPANI
Vratimo se na glavne junake ove priče reprezentaciju Nizozemske.
Kod njih je došlo do promjene trenera, naime Michelsa je zamijenio drugi nogometni genij - Ernst Happel. On se smatra jednim od najboljih trenera svih vremena i on je jedan od pet trenera koji je osvojio Ligu prvaka s dva različita kluba (Ancelotti, Mourinho, Heynckes i Hitzfeld).
Nizozemska se nedostatkom najvećeg dragulja Cruyffa pronašla u skupini D, ali njima koji su bili puni genijalaca ipak nedostatak kapetana "Paklene Naranče" - nije puno odskakao.
Novi kapetan bio je Ruud Krol, dok "mašina" golova je postao već spomenuti "čovjek-zmija" Rensenbrnik.
Nizozemska je svoje otvaranje prvenstva imala protiv reprezentacije Irana - koju je Resenbrink "sam" pobijedio s postignutim hattrickom na utakmici (3-0).
Drugo kolo su odigrali (0-0) protiv reprezentacije Perua ( njih dobro zapamtite), dok su finalno kolo upisali poraz protiv jednih od glavnih favorita turnira Škotske (3-2) koji nisu uspjeli proći skupinu, jer Nizozemska je prošla skupinu iza Perua uz bolju gol razliku od reprezentacije Škotske.
DRUGI KRUG KONTROVERZE
Naši današnji junaci - i junaci naših očeva, djedova i svih pravih istinskih nogometnih romantika reprezentacija Nizozemske, drugi krug natjecanja započela je u skupini "A". Tadašnji sustav igranja te druge grupne faze sačinjavao je, 1/4 finale i 1/2 finale prvenstva te pobjednici skupina igraju finale. Nizozemci su prvu utakmicu deklasirali reprezentaciju Austrije (1-5) , već do 40 minute susreta imali su vodstvo od 0-3, zabijali su Brandts (6), Rensenbrink (35) i Rep (36) , poslije je Rep zabio još jednog u 53 minuti , dok su Austrijanci postigli počasni pogodak u 80 minuti i za konačnu "peticu" pobrinu se jedan od braće blizanaca Willy Van der Kerkhoff.
Drugu utakmicu su odigrali "revanš" protiv Zapadne Njemačke, ali i ovaj put nisu ih savladali, rezultat utakmice ostao je (2-2) i za samo finale potrebna im je bila pobjeda - koju su ostvarili protiv reprezentacije Italije. Protiv Italije nije krenulo dobro već su se u 19 minuti autogolom pronašli u zaostatku od (1-0). Brandts je trebao biti "tragičar", ali pronašao je iskupljenje u 49 minuti za poravnanje i pred sami kraj utakmice Hann zabija za odlazak u finale prvenstva.
Sada ide "onaj" dio pun kontroverze, ali od strane domaćina već gore sam napisao zapravo kako su "manipulirali" turnirom i kako su zapravo imali tu veliku "ulogu" domaćina.
PAPELITOSI ILI PREVARA
Skupina "B" - u njoj su se našli domaćini Argentinci uz reprezentacije Brazila, Perua i Poljske. Sada ipak malo više pozornosti treba, jer tako ovaj dio teksta zahtjeva - zbog naravno "muljaže".
Prvo kolo odigrano između reprezentacija Perua i Brazila , završilo je rezultatom (0-3) za Brazil, dok su domaćini Argentinci slavili protiv Poljske (2-0). Drugo kolo odigrano je između Perua i Poljske (0-1) - gdje je reprezentacija Perua koja je priredila "iznenađenja" turnira ostala kratka za prolazak dalje.
Argentina je odigrala "nulu" protiv najvećih rivala Brazila, i sada dolazi finalni dio to jest treće kolo - koje odlučuje tko ide u finale.
Već sam spomenuo kako su domaćini igrali najkasniji termin prvenstva, da bi vidjeli "koliko" im treba za prolazak - i tako cijelo prvenstvo.
Brazil je slavio protiv Poljske s (3-1) i "zabilježio" kartu za finale jer su imali gol razliku od (6-1) , dok Argentinci su imali (2-0) što znači da im je bila potrebna pobjeda protiv Perua od 4 ili više gola razlike za samo finale.
Na stadionu u Gigante de Arroyito u Rosariu , pred 37,000 gledatelja Argentina je izašla u najjačem sastavu - dok kod strane protivnika jedina prepreka bio je Teo Cubillas.
Cubillas je zapravo bio "stara desetka" - i zapravo jedini "iza" Nizozemskog Cruyffa koji je imao nešto posebno.
Cubillas se već nazabijao na prvenstvima i također je predvodio Peru osvajanjem Copa Americe 1975 godine, ali ovaj put nešto drugačije se odigralo.
Mario Kempes je doveo Argentinu u vodstvo u (21) minuti susreta, Tarantini je zabio za (2-0) u 43 minuti i s tim rezultatom se otišlo na predah.
Drugo poluvrijeme "neka" drugačija Argentina ili slabiji Peru, jer su domaćini u minuti preko Kempes - Luque dua zabili dva pogotka i imali (4-0) u 50 minuti - dovoljno za prolazak. No, utakmica se nastavlja niti tih (4-0) nije bio konačan rezultat već Houseman i Luque zabijaju za (6-0).
E sada idemo na "rekla-kazala" teorije , mada nema to nikakve veze s prvenstvom i utjecajem Argentinskih vojnih snaga na sami utjecaj prvenstva.
Britanski mediji prijavili su glasinu nedugo nakon kraja utakmice da je velika količina hrane i žita otišla iz Argentine u Peru, Brazilski mediji su "podivljali" kako rođeni Argentinac može braniti za Peru ( misleći na vratara Perua Ramona Quirogu koji je branio za Peru u svome Rosariu). Opet Argentina je pokazala da je velika nogometna velesila u nastajanju i tako ostavila najveće rivale Brazil iza sebe i direktno plasiranje u domaće finale protiv - Nizozemske.
Izbornik Argentine Cesar Luis "Mršavi" Menotti, našao se također na udaru, ali zbog drugog razloga. Razlog udara na "Mršavog" bio je zbog ne pozivanja mladog talentiranog 17godišnjeg Diega Maradone - razlog je bio jer je smatrao da mladi Diego "ne može" podnijeti pritisak...
ARGRESIVNO FINALE
Samo finale odigrano je u Buenos Airesu pred 72,000 ljudi. Zrak i samo nebo odisalo je domaćim papelitosima koji su pretrpali cijeli teren. No, Nizozemci su optužili već Argentince zbog odugovlačenja za izlazak zbog - krađe taktike koju su im priredili.
Pet minuta nakon što je trebalo započet prvenstvo izlaze domaćini i tada domaći Osvaldo Ardiles , prigovara svome kapetanu Passarelli da Rene Van der Kerkhof ima bandažu od gipsa - mada je Rene igrao tako cijelo prvenstvo, gdje su Nizozemci zaprijetili da neće uopće igrati finalni susret. Nakon toga glavni sudac jer "našao rješenje" i podebljao bandažu Van der Kerkhofu.
Susret je bio prepun grubih prekršaja, ali Argentinci su pronašli vodstvo preko Kempesa u 38 minuti, i rezultat je bio (1-0) sve dok Nanninga nije zabio u 82 minuti za (1-1) , pred sami kraj utakmice "čovjek-zmija" Rensenbrnik imao je vratnicu, ali Argentinci su imali sreće. U produžetku Nizozemska pada od strane Kempesa i Bertonia koji zabijaju za konačnih (3-1).
I eto dan danas mnogi se pitaju "što bi bilo - kad bi bilo" da je Cruyff igrao ili da je Brazil bio u finalu protiv Nizozemske, ipak nikad se to nije odvilo već ovako.
Sada to ostaje Argentincima "kao" ukradeni naslov, ali imat će oni u Mexicu opet govora , kao i "oni" bez pritiska Maradona.
Svakako reprezentacija Nizozemske - kraljevi totalnog nogometa , toliko su dali nogometu, ali nogomet njima nije "dao" ono najvažnije naslov Svjetskog prvaka...
Do idućeg čitanja, za kraj bih citirao Vedrana Očašića: "Svima vama koji ste bolesni, želim da što prije ozdravite, posebice maloj djeci".
Za neke moje starije priče vi koji ste voljni pogledati zapratite nas na Instagramu.