Sezona berbe maslinovog ulja na Jadranu još traje, mada su mnogi iskoristili neobično stabilno vrijeme zadnjih tjedana i obrali što su imali od aktualnog pogoršanja vremena. Cijene ekstradjevičanskog ulja od Istre variraju većinom od 12 do 20 eura. U anketi Dalmacije Danas u kojoj je glasalo preko 1,800 čitatelja, od četiri cjenovna ranga, uvjerljivo najviše čitatelja smatra da je realna cijena ekstra djevičanskog maslinovog ulja od 10 do 15 eura.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, prosječna veleprodajna cijena ekstra djevičanskog maslinovog ulja u Hrvatskoj u rujnu 2024. iznosila je 11,77 eura po litri, što predstavlja pad od 12,42% u odnosu na prethodni mjesec.
Drastično poskupljenje u Hrvatskoj zadnjih godina
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), cijene maslinovog ulja u Hrvatskoj posljednjih godina bilježe strelovit rast. Samo je lani zabilježen porast cijena od preko 10 posto, a kada se cijene usporede s onima prije pandemije koronavirusa, u nekim dijelovima zemlje poskupljenje je oko nevjerojatnih 90 posto.
Deoleo, najveći svjetski proizvođač maslinovog ulja sa sjedištem u Španjolskoj, navodi da bi cijene "tekućeg zlata" mogle gotovo prepoloviti tijekom nadolazećih mjeseci, nakon što su dosegnule rekordne razine. Ovo bi moglo označiti kraj jednog od najizazovnijih razdoblja u povijesti maslinarskog sektora.
Proteklih godina, ekstremne vremenske prilike i dugotrajne suše uzrokovane klimatskim promjenama ozbiljno su utjecale na berbu maslina diljem južne Europe. Posljedično, cijene maslinovog ulja skočile su do nezapamćenih visina, šokirale industriju i uzrokovale zabrinutost među potrošačima. Nestašica ovog esencijalnog sastojka mediteranske prehrane izazvala je strahove od nesigurnosti opskrbe hranom i čak potaknula porast kriminala u španjolskim trgovinama.
Međutim, unatoč opreznim optimističnim prognozama, stručnjaci naglašavaju da kriza još nije u potpunosti iza nas. Očekuje se da će se berba maslina značajno poboljšati u sezoni 2024.-2025., a najveći napredak očekuje se u ključnim zemljama proizvođačima, poput Španjolske, Grčke i Tunisa.
Miguel Ángel Guzmán, glavni direktor prodaje u Deoleu, upozorava da tržište i dalje osjeća napetosti, posebno za ekstra djevičansko ulje, zbog neizvjesnosti prije početka nove berbe. Iako su cijene počele padati, on ističe da će biti potrebno još neko vrijeme za potpuno stabiliziranje tržišta, navodi CNBC.
Cijene u Španjolskoj pale za više od trećine od siječnja
Trenutačno, prema podacima analitičke tvrtke Expana, cijene ekstra djevičanskog maslinovog ulja u Andaluziji pale su za čak 35% u odnosu na rekordne razine u siječnju ove godine. Unatoč tome, cijene su i dalje visoke, a oporavak tržišta ovisit će o vremenskim prilikama i stabilnoj proizvodnji u nadolazećim tjednima.
Guzmán dodaje kako se očekuje da će se cijene maslinovog ulja smanjiti na oko 5 eura po litri, pod uvjetom da se povoljni vremenski uvjeti nastave i da se berba uspješno odvija. To bi moglo omogućiti postupno normaliziranje cijena nakon razdoblja izrazite volatilnosti.
Osim Španjolske, očekuje se i izvrsna berba maslina u Grčkoj, Tunisu i Turskoj, a kvaliteta maslina zasad izgleda obećavajuće. Holland ističe da je malo vjerojatno da će cijene ponovno porasti s obzirom na količinu dostupne ponude, pod uvjetom da vremenski uvjeti ostanu povoljni.
S obzirom na sve izazove, maslinarski sektor ulaže u nove tehnologije i otpornije sorte maslina kako bi se prilagodio klimatskim promjenama. Guzmán naglašava da su ti koraci ključni za dugoročno preživljavanje industrije suočene s neizvjesnom klimatskom budućnošću.