U sklopu Splitskog ljeta ovog će se četvrtka, 3. kolovoza 2023., s početkom u 20.00 sati u poetsko-glazbenom odjelu Dalmatina Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu, na adresi Zagrebačka 4, održati još jedan međunarodni književni razgovor Disku(r)sija, u kojem će sudjelovati ovomjesečna rezidencijalna gošća, makedonska autorica SNEZHANA MLADENOVSKA ANGJELKOV i predstavnica hrvatske književne scene LUIZA BOUHARAOUA. Voditeljica Disku(r)sije književna je prevoditeljica i promotorica Patricija Horvat.
Splitska udruga KURS već petnaestak godina organizira program „Writers in Residence Marko Marulić”, u sklopu kojeg omogućuje inozemnim umjetnicima – prije svega piscima, ali i prevoditeljima i vizualnim umjetnicima – jednomjesečni rezidencijalni boravak u Splitu. Pritom se svaka rezidencijalna gošća odnosno gost predstave lokalnoj publici u tradicionalnom programu književnih tribina, u kojem se osim inozemnih predstavljaju i domaći autori i autorice, kao vid međunarodnog kulturnog povezivanja.
Gošće tribine predstavit će publici svoj spisateljski rad, čitati ulomke iz pripovijedaka, razgovarati o pisanju kratkih i dugih književnih forma, pisanju za kazalište i film, kulturnom aktivizmu i suradnji, regionalnoj književnoj sceni, zajedničkom ili rascjepkanom tržištu, prevođenju i (ne)razumijevanju srodnih jezika te drugim povezanim temama.
SNEZHANA MLADENOVSKA ANGJELKOV makedonska je autorica romana i kratkih priča te scenaristica i redateljica dokumentarnih filmova. Objavila je tri romana: Jedanaest žena (2011.), koji je dobio nagradu Utrinskog vesnika za roman godine; Šuti otvorenih usta (2019.), koji je bio finalist za roman godine Zaklade Slavko Janevski; i Ljudi, a ne grad (2022.). Priče su joj objavljivane u zbirkama i antologija te prevođene na engleski jezik.
LUIZA BOUHARAOUA aktivna je kao spisateljica, prevoditeljica i kulturna radnica. Kratke priče objavljivane su joj u hrvatskim i regionalnim zbornicima, antologijama i na književnim portalima te su izvođene na Trećem programu hrvatskog radija. Za zbirku priča Jesmo li to bili mi (2019.) dobila je nacionalne nagrade “Prozak” i “Slavić” te regionalnu nagradu “Edo Budiša”. Osvojila je i nagradu „Mali Marulić“ za dramski tekst za djecu. Uredila je kolaborativnu zbirku priča zatvorenica Ženske kaznionice u Požegi i suvremenih spisateljica Nastavi priču.
Disku(r)siju podržavaju Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Split, Splitsko-dalmatinska županija i međunarodna mreža Traduki.