Drugi put ove godine zabilježena je iznimno snažna geomagnetska oluja, klasificirana intenzitetom 8 od mogućih 9. Područje Hrvatske gotovo cijele noći dominantno je bilo prekriveno oblacima, pa većina ljudi nije vidjela prekrasnu auroru borealis poznatiju kod nas kao polarna svjetlost.
Ne samo da je bila vidljiva na umjerenim zemljopisnim širinama poput naše, nego i znatno južnije. Tako se aurora vidjela s juga Španjolske ili Grčke, a postoje dojave da se javila svega 20 stupnjeva sjeverno od ekvatora.
Sjeverna i srednja Europa imale su spektakularne prizore različitih boja aurore, a Hrvatska je bila među zemljama koje nisu imale sreće s vremenom. Prolazak fronta donio je oblačnu večer i noć na subotu, no sjeverni Jadran je "uhvatio" najbolje protekle noći, a aurora se mogla vidjeti na istoku Slavonije, te tek u manjem dijelu Dalmacije.
Među sretnicima koji su obavili sjajan posao oko fotografiranja ovog fenomena je talentirani mladi fotograf Danijel Palčić. On je snimio fotografiju sa središnjim motivom Paškog mosta te aurore borealis na nebu iznad Velebita, a na lijevoj strani se vidi i Mliječna staza. Odraz aurore jasno se vidi na moru.
Senzacionalan foto ulov imao je poznati lovac na oluje, Sandro Puncet. On je s Lošinja snimio sjajne fotografije aurore borealis, uključujući pilare koji su bili vidljivi oko 1:30. No nije ni sanjao da će na istoj fotografiji na kojoj je snimio auroru zabilježiti jedan drugi fenomen koji je vrlo teško fotografirati, a to su vatrenjaci. Naime, u vrijeme fotografiranja atmosfera je još bila nestabilna pa su nastajali kumulonimbusi, a jedan od njih je producirao vatrenjake.
[Crveno]Vatrenjaci (eng. red sprites) električni su izboji u visokoj atmosferi. Pojavljuju se u obliku crvenih ili narančastih bljeskova, često u skupinama. Teško ih je zapaziti golim okom, obično se fotografiraju iznad udaljenih oluja budući da se nalaze na visinama od otprilike 50 do 90 kilometara, u mezosferi. Sastoje se od plazme, ali nisu vrući poput munja. Povezani su sa snažnim pozitivnim munjama koje u vrhu oblaka ostavljaju jak negativan naboj, uslijed čega se iznad oblaka stvara jako električno polje. Crvena boja dolazi od pobuđenih atoma dušika.[KRAJ]
"Oko 19:30 sam izašao vani, pratio sam satelit i aplikacije za praćenje KP Indexa. U Lošinju je tada još padala kiša, no bilo je vidljivo da će se uskoro razvedriti pa sam se uputio prema višim dijelovima otoka, sjeverno od Cresa. Dok sam vozio vidio sam "bliceve" iz oblaka prema Istri. Na prvom probnom fotografiranju odmah sam vidio crvenilo. Premjestio sam se radi boljeg pogleda, no stalno su mi smetali oblaci i brdo.
Snimao sam auroru i vidio bljeskove iz kumulonimbusa, no općenito kadar nije bio onakav kakav sam zamišljao. Bez obzira na to, bio sam sretan jer sam zabilježio auroru. Tek prilikom prebacivanja fotografija na PC primijetio sam da se na fotografiji vide vatrenjaci.
Krenuo sam tada prema Lošinju, bio mi je plan jedna crkvica. Tu sam došao i nebo je tada bilo posebno lijepo. Prvo se razvedrilo, a drugo došlo je do intenziviranje aurore pa su se pojavili i pilari. No oko mene je bilo jelenova i divljih svinja i nije mi bilo baš ugodno. Oko 1:15 nebo je doslovno zabljesnulo kako je aurora bila posebna. Tada od adrenalina nisam ni primijetio da mi vlaga pada po opremi. Iako sam radio timelapse, on će biti kratak.
Sinoćnji događaj možda nije bio tako svibanjski jer u svibnju nije bilo Mjeseca i bilo je puno vedrije, ali mislim da je to bila vrlo lijepa noć. Sunčeva aktivnost je na vrhunca pa mislim da ovo nije zadnja aurora ove godine koja će se moći sniti i iz naših krajeva", opisao nam je u dahu viđeno Puncet.
[Sivo]Hoće li se aurora vidjeti i večeras? Geomagnetska oluja još uvijek traje, Kp indeks tijekom dana kreće se oko 5 – 8. U nedjelju i ponedjeljak 5 – 6 bilo je dovoljno za fotografsku auroru iz naših krajeva. Prema aktualnim podacima, čini se da neće izdržati dovoljno dugo da kod nas padne noć. No, tko zna. Sunčeva oluja možda ima rep pa nas ošine njime. Izvor: Nebo.com.hr
[KRAJ]