U ljetu iza nas veliku požari nisu zaobišli ni Dinaru, najvišu planinu u Hrvatskoj, izazvavši veliku štetu i tjerajući vatrogasce na višednevnu borbu s vatrenom stihijom. Požari su buknuli na nekoliko mjesta, uključujući područja Crvene zemlje, Ravno Vrdovo i Bitelsku Gredu. Požar se brzo širio zbog suhe vegetacije i jakog vjetra, zahvativši velike površine šuma i niskog raslinja.
Dio požara prešao je i na teritorij Bosne i Hercegovine, što je dodatno otežalo situaciju vatrogascima i kanaderima koji su intervenirali s obje strane granice.
Usprkos velikim naporima, požar je značajno opustošio prirodni krajolik Dinare, spalivši vegetaciju i divlji svijet. Vatrogasci su uspjeli spriječiti prodor vatre prema pojedinim naseljima, ali dim paljevine tih se dana proširio čak i do Splita.
U međuvremenu su stigle kiše koje su potisnule ljeto s našeg područja, a požari su tek loša uspomena. Posljednje kiše ozelenjele su padina brojnih dalmatinskih planina, uključujući Dinaru. To ne čudi jer je se nakon rekordnog vrućeg ljeta priroda "vraća u život" s kišnom sezonom i primjerenim temperaturama.
Splitska planinarka jučer je zamijetila i snimila zanimljiv prizor na Dinari.
"S desne strane ceste je opožareno područje, s lijeve nije gorilo. Nakon kiše opožareno se zazelenilo kao da je proljeće", opisala je viđeno.
Na fotografiji se zorno vidi kako je mlada trava narasla isključivo na opožarenom dijelu planine. Upravo zato je takva praksa postojala stoljećima na brdima i planinama Dinarida, kada su pastiri izazivali ograničene požare pojedinih padina, da bi se one ozelenile, a stoka dobila slasnu mladu travu za ispašu.