Zadovoljstvo nam je pozvati Vas na okrugli stol pod nazivom „Pametni gradovi, informacijska sigurnost i izazovi Interneta stvari“ koji se održava u sklopu dugogodišnje jubilarne 25. konferencije SOFTCOM. Značajan odmak jest da se ovog puta, u jednom dijelu, konferencija otvara širem auditoriju s naglaskom na znanstveno-stručni pristup koji je interdisciplinaran kroz konferenciju ISIP (koja se prvi put održava) i okrugli stol, u suorganizaciji HAKOMA-a, koji otvara relevantnu temu uporabe „pametnih tehnologija“ u smislu stvaranja „pametne lokalne-samouprave“ s naglaskom na uštede, eneregetsku učinkovitost i samoodrživost te prijeko potreban razvoj širokopojasnog interneta
(pogotovo na dalmatinskim otocima) što predstavlja prijeko potreban resurs za razvoj turizma kao pretostavke razvoja ali i sprječavanje iseljavanja mladih s čim se otočno područje neminovno suočava već godinama.
Upravo stoga, cilj ovog okruglog stola jest prikazati aktualnu problematiku na području Europske unije s naglaskom na razvoj pametnih gradova u Republici Hrvatskoj s primjerima razvoja i pozitivne prakse sa znanstvenog i stručnog stajališta (primjeri razvoja Grada Solina i programi razvoja Grada Knina) te načinima kako povući sredstva iz Europske unije za sufinanciranje širokopojasnog interneta kao preduvjeta razvoja pametnih gradova gdje inicijativa za neprofitne točke (Dalmatinsku Zagoru i otoke) mora biti pokrenuta upravo s lokalne razine kako bi se sufinancirao razvoj od strane Europske unije.
Okrugli stol će se održati u petak 22. rujna s početkom u 9:00 h u kongresnom centru hotela Radisson Blue u Split na adresi Trstenik 19. Sudionici su: doc. dr. sc. Marija Boban(Sveučilište u Splitu Pravni fakultet), mr. sc. Mario Weber (HAKOM) (moderatori i organizatori) te doc. dr. sc. Nina Gumezej (Sveučilište u Zagrebu Pravni fakultet), Dalibor Ninčević (gradonačelnik Grada Solina), i Marko Jelić (gradonačelnik Grada Knina). Poziv za sudjelovanje upućen je i predstavnicima Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije.
Također, naglašavamo da je okrugli stol otvoren za širu javnost te da je sudjelovanje u radu okruglog stola besplatno a poziv je otvoren i svim zainteresiranim članovima akademske zajednice, gradovima i općinama u Republici Hrvatskoj, stručnjacima i građanima. Predviđeno trajanje okruglog stola je do 10:30 h.