Još je prošle godine u medijima odjeknula vijest da je vlasnica sada već bivšeg obrta za čuvanje djece u Splitu držala djecu u prostoru bez struje i vode. Riječ je, naime, o obrtu za čuvanje djece "Pinokio" koji je bio smješten na Poljudu, a čija vlasnica ima još jedan registrirani obrt na području grada Solina. Nakon toga su se brojni dignuli na noge, a cijeli slučaj postao je predmet institucija, a priča je postala zanimljiva čak i emisiji Provjereno Nove TV.
Ogorčeni roditelji masovno su zvali nadležne institucije i medije te su danima prepričavali užas koji su njihova djeca doživjela u "Pinokiju".
Solinski gradonačelnik odmah raskinuo ugovor s obrtom "Pinokio"
S druge strane, vlasnica je tvrdila da se unutar obrta u Splitu radilo sve po zakonu, ali državni inspektorat utvrdio je niz kršenja zakona, pa i pokrenuo prekršajni postupak. Nakon što je ova informacija procurila u javnost, brzo i promptno je reagirao i Dalibor Ninčević, gradonačelnik Grada Solina. On je obavijestio građane da je raskinuo ugovor s obrtom za čuvanje djece zbog nepravilnosti u poslovanju.
"Vlasnici objekta za čuvanje djece, poslali smo obavijest o raskidu suradnje nakon što smo čuli da je bilo dosta primjedbi, tako će od sljedeće pedagoške godine ostati samo jedan takav objekt", rekao je tada prvi čovjek Grada Solina, a na cijeli slučaj osvrnuo se i njegov zamjenik, Ivica Rakušić.
Vlasnica je kriva, dobila je novčanu kaznu
"Neugodno smo iznenađeni nemilim događajem u Pinokiju. Čim smo dobili informaciju od dadilja i roditelja organizirali smo sastanak, većina pritužbi je doduše na objekt u Splitu, ali kako smo svi skupa grubo izigrani, razočarani smo i gradonačelnik je odlučio raskinuti ugovor. Pooštrit ćemo kontrole u budućnosti", naveo je prije godinu dana zamjenik gradonačelnika Grada Solina.
No ovaj slučaj sada je očito dobio i nastavak. Naime, kako doznajemo, Općinski prekršajni sud u Splitu kaznio je N.G., vlasnicu obrta za čuvanje djece "Pinokio" s ukupnom novčanom kaznom od 4.370,00 eura. Osim toga, kako se navodi u presudi, okrivljenica je dužna uplatiti u korist Državnog proračuna Republike navedeni iznos u roku od 30 dana po pravomoćnosti prekršajnog naloga.
U detaljnom sudskom obrazloženju navedeno je da vlasnica obrta N.G. nije prijavila radnice u propisanom roku najranije 8 dana prije početka rada, a najkasnije prije početka rada. Naime, navedeno je u presudi da su čak tri radnice obrta za čuvanje djece "Pinokio" radile, a da nisu bile dva mjeseca prijavljene. Osim toga, neke od njih su prijavljene za rad nakon inspekcijskog nadzora i tako je počinjen prekršaj koji je definiran u Zakonu o mirovinskom osiguranju.
"Radnice T.I.H., J.Š. i Š.P.M. nije prijavila u propisanom roku nadležnom tijelu mirovinskog osiguranja te je N.G. ostvarila konstitutivna bića prekršaja iz članka 112. stavka 1. točke 2. Zakona o mirovinskom osiguranju", jasno je definirano u presudi.
Djeca su bila bez struje, vode i hrane
Podsjetimo, a o čemu smo ranije pisali, to nije jedini prekršaj koji je utvrđen, a o nizu nepravilnosti pisali su i drugi mediji, a izvještavale su i nacionalne televizije.
"Oko sedam sati navečer samo je odjedanput nestalo struje, već taj dan nije bilo vode u prostoru", govorila je za Provjereno Luciana Zrnić, bivša zaposlenica ovog objekta te je nadodala:
"I ona je meni rekla da se snađem. I tu sam praktički bila sat vremena bez struje i vode dok roditelji nisu došli po njih", rekla je za Provjereno Nove TV prije godinu dana.
Luciana je tada čuvala dvoje djece jasličke dobi. Sama, u mraku. Nadalje, Tina Veža Katušić, jedna od roditelja djece, kaže kako su vrtić uredno plaćali svaki mjesec.
"Na kraju je ispalo da su djeca bila bez struje, bez vode, u nekim situacijama bez hrane", kazao je. Jednako je uznemiren bio je i drugi roditelj Toni Erceg.
"Teško je povjerovati da netko dovede u pitanje sigurnost djece. Ne jednog, nego tridesetero djece", riječi su ovo odgojitelja i roditelja čija su djeca bila u obrtu za čuvanje djece "Pinokio" u Splitu.
Više detalja o ovoj temi možete pročitati na poveznicama ispod: