[S]ezona je pred vratima (zapravo je već započela), stranaca nikad više i nikad ranije – tko nije tijekom zimskih mjeseci obavio kvalitetnu pripremu za 'prihvat' turista sada žurno finišira s radovima, ne pitaju se trivijalnosti poput cijene radnika i meštara.
Na žalost, u tu kategoriju nebitnih često spada i pribavljanje propisane dokumentacije, dakle da svi radovi, zahvati i općenito poslovanje bude po zakonu. Riješit će se kasnije, u hodu, a ako se i ne riješi, nema veze, prolaze godine pa i desetljeća dok pravna država reagira...
'Nemamo sportsku dvoranu, a općina smo s gotovo pet tisuća stanovnika, i dosta mladih'
Slične situacije bilježe se praktički svugdje uz obalu Jadrana, najčešće ipak na onim dijelovima koje su turistički atraktivne. Nama je početkom svibnja upao u oko Seget, općina koja već desetljećima prosperira od turizma. U općinsku kasu slijevaju se višemilijunski iznosi od raznih davanja i prihoda, najvećim dijelom od turizma, što se i vidi: vile kojih se ne bi posramio Beverly Hills praktički na svakom kantunu, a sve je češća pojava luksuznih stambenjaka s apartmanima na prodaju, zgrada na pet etaža (promjenom prostornih planova omogućila se i takva gradnja, neka je u potpunoj suprotnosti s uobičajenim mediteranskim štihom) koje se šepure između rijetkih preostalih parcela s maslinama ili skromnim jednokatnicama.
Unatoč dakle blagostanju, novac se slabo ulaže u infrastrukturu, u neke zajedničke sadržaje, doznajemo od brojnih mještana s kojima smo razgovarali, ljudi koji žive cijele godine na području Općine Seget. 'Nemamo sportsku dvoranu, a općina smo s gotovo pet tisuća stanovnika, i dosta mladih. Ma šta dvorana, u centru mista se nisu popravile klupe za sist, a već ko zna koliko se ne može zatvoriti kanal kod nekadašnjeg pristaništa za trajekt – taj kanal domaći svit poznaje pa ga izbjegavamo, ali samo čekamo da se pojavi neki stranac motociklist koji će zapet', upast' u taj kanal...' - u glas nam se žale mještani.
Upitno poštivanje zakona, nekoliko raznih službi tu ima posla...
Nije međutim to sve, nedostatak ulaganja vlasti s druge strane nadoknađuju privatnici. Tako su recimo 'investicije' na pomorskom dobru u vidu betonskih mulova preko sika nagrdile gotovo cijelu južnu stranu poluotoka Seget Vranjice... No, ne treba ići toliko daleko po općini da bi se pronašli građevinski radovi uz more.
Tako je dobar dio Šetališta Vice Zulima – Virulice, u samom centru mjesta, raskopan. Turisti, obitelji s djecom u kolicima, svakodnevno vode bitku s radnim strojevima i makadamom, a u takvu atmosferu dobro su se uklopili radovi na pomorskom dobru. Jer što, objekt koji pretendira postati ugostiteljski, toliko je nabujao, do granica sa susjedima pa i preko, no opet nema famoznu baštu! A svi dobro znamo, bašta, terasa, štekat, to je ono što u ova tri-četiri topla mjeseca donosi zaradu. Pa je onda logično krenuti s betonskim pripremama na komadu nekadašnjeg balotališta na samoj rivi...
Kod takvih zahvata je upitno poštivanje brojnih zakona, nekoliko raznih službi tu ima posla, a zanimljivo je kako se većina mjerodavnih pravi – blesava. I gotovo šokantno, prvi su nam na pitanja i više nego konkretno odgovorili iz Općine Seget. Načelnik Ivo Sorić, to je ovaj novi, inače ne djeluje baš posebno sklon javnosti kao ni njegov prethodnik, a u odgovoru su praktički preuzeli ulogu glasnogovornika državnih službi.
- Vezano za izgrađenu zgradu na česticama 2421/1 te 2421/2 k.o. Seget Donji, stranka kao i brojni građani Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama podnijela je zahtjev za legalizaciju nadležnom uredu za graditeljstvo i prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije. Stranka je dobila rješenje o izvedenom stanju, te je građevina legalizirana. - spremno su nas izvijestili iz Općine.
Državni inspektorat: Do Vašega upita nismo zaprimili prijavu koja se odnosi na navedenu lokaciju
Marija, prva susjeda rečenog ilegalnog graditelja ostala je zatečena saznanjem o legalizaciji, no kako je budući ugostiteljski objekt 'metastazirao' posljednjih godina i mjeseci do same međe sa susjednom česticom pa i preko nje, ostaje pitanje kolika je točno bila građevina u zahtjevu za legalizaciju u odnosu na sadašnje stanje... Kako se vidi na fotografijama, uz susjednu parcelu niklo je zdanje s fumarima, ventilacijom, prozorima i drugim otvorima niti pola metra od međaša, a investitor je krenuo rušiti samu među zbog čega je u jednom trenutku pozvana i policija koja je zaustavila daljnje rušenje graničnika. Zbog svega je u više navrata posljednjih tjedana obaviještena građevinska inspekcija, kako od prve susjede tako i od općinskog vijećnika Luke Jadrića – građevinska inspekcija je pozvana 28. veljače te sredinom ožujka kako bi intervenirali, ali i zbog betonizacije planirane terase na pomorskom dobru preko puta Šetališta Vice Zulima – Virulice.
Šetalište koje je, nota bene, dobilo ime po djedu bivšeg najdugovječnijeg načelnika u Hrvatskoj i HDZ-ovog saborskog zastupnika Vinka Zulima, koji je pak koncem prošle godine nakratko završio iza rešetaka zbog USKOK-ovih optužbi (a cijelu aferu je zapravo otkrio portal Index.hr, ne organi kaznenog progona) da je trošio stotine tisuća općinskih kuna na iće i piće. Naravno, Vinka Zulima je na mjestu načelnika zamijenio HDZ-ov kadar...
Skrenuli smo s teme, ali samo zato što je Seget pravo vrelo sličnih bizarnosti, da ih tako nazovemo. Ali nisu takve ludosti ekskluzivno pravo samo Segećana, ne. Na naš upit Državnom inspektoratu, konkretnije građevinskoj inspekciji, što je sa slučajem (pre)izgradnje na česticama 2421/1 te 2421/2 k.o. Seget Donji, odgovor nas je doslovno zaledio...
- Zahvaljujemo na upitu te Vas ovim putem možemo obavijestiti kako do Vašega upita nismo zaprimili prijavu koja se odnosi na navedenu lokaciju. Slijedom Vašega upita kojega smatramo prijavom građevinska inspekcija će obaviti inspekcijski nadzor.
!?
Gdje su nestale prijave građana i općinskih vijećnika koji tjedan ranije?! Kako su u njihovim prijavama također navedene sporne čestice, doista je neshvatljivo kako iz DIRH-a tvrde da nisu imali prijava za ilegalnu gradnju na tim lokacijama! Kako su prijave također bile u elektronskom obliku, prilično je teško i zagubiti ih...
Ali dobro, u međuvremenu je barem planirano postavljanje pločica na budući štekat na pomorskom dobru budućeg ugostiteljskog objekta izgrađenog uz među susjeda – stalo. Što će biti dalje, ostaje vidjeti.
Dok smo šetali raskopanom glavnom šetnicom, u oko jednostavno upadne uređena plažica ispred Ville Bella Viste. Sama vila je također impozantna, a na plažici se ističe betonski mul (koji je istina tu odranije, najmanje koje desetljeće) preko kojeg je postavljeno drvo kako bi bosim stopalima gostiju bilo što udobnije. Nije međutim toliki problem taj mul, koliko nas je štrecnuo strateški raspored ležaljki po plaži. I uredno postavljen cjenik, jedna ležaljka 15 eura, dvije – 20. Dobrodošlicu gostima na tom cjeniku zaželjeli su iz Ville Bella Viste, kojom sudeći po internetskim stranicama (nemojte se prevariti, samo u Segetu Donjem postoji još nekoliko jako sličnih varijanti imena, no ova je jedina uz samo more) goste dočekuju švicarski vlasnici osobno, Jasmin i Rolf. Upravo je vlasnicu zaintrigiralo naše zanimanje te fotografiranje plaže i ležaljki. Tvrdi kako su koncesiju za ležaljke na plaži uredno platili Općini, 'još prošle godine u novembru', iako tada Villa Bella Vista čak nije bila završena, nije još bila spremna za primanje gostiju. O cifri za tu koncesiju nije htjela govoriti, makar se po mjestu šuška da je cijena oko pet tisuća eura.
Imajući u vidu da Ante Barada, vijećnik (oporbene stranke doduše) s kojim smo razgovarali i koji izuzetno aktivno sudjeluje u radu Općinskog vijeća, nema uvid u takvu odluku bilo načelnika bilo Općinskog vijeća, jasno je da su i informacije kako je i kada donesena odluka o koncesijskom odobrenju obavijene velom tajne. Pitali smo i Općinu – nije šala, odgovore na službeni upit su nam poslali potpisavši se sa 'Lijep pozdrav, Općina Seget' – koja nam je odgovorila:
- Vezano za postavljanje ležaljki ispred objekta Villa Bella Vista u ovoj godini još nije izdano koncesijsko odobrenje. Komunalni redari izišli su na teren prošli tjedan te je predmet u postupku.
Dobro, znači prošle godine je valjda bilo izdano koncesijsko odobrenje, a vidjet ćemo što će biti ove sezone. Za istovrsna koncesijska odobrenja diljem obale vrijedi pravilo da ležaljke moraju biti na hrpi te se postavljati tek kada dođu zainteresirani, a mogu zauzimati određeni postotak obale, plaže, koja nije privatizirana samo za goste određenog objekta ili korisnike ležaljki. O tome nismo htjeli raspravljati odnosno upozoriti vlasnicu prekrasne vile. Ima naime u Segetu i gorih prijestupa od toga, gotovo da ćemo imati cijeli serijal sličnih tekstova...