Niz meteoroloških ekstrema dogodio se u Dalmaciji posljednjih nekoliko dana. Za sve je zaslužno golemo polje sniženog tlaka zraka koje je dominiralo većim dijelom Europe i donijelo ekstremne temperaturne razlike na Starom kontinentu.
Primjerice, jučer je u Švedskoj izmjereno -36°C, a u Grčkoj +31°C, što daje temperaturnu razliku od ekstremnih 67°C.
Studeni je u velikom dijelu Dalmacije bio ekstremno kišovit mjesec. U Vrgorcu je od početka mjeseca palo čak 528 litara kiše po kvadratnom metru, više od polovine godišnjeg prosjeka! U Kijevu kraj Drniša je palo 494 litre, na Zlarinu 460 litara, u Kučićima kraj Omiša 405 litara itd. Iznimno su rijetka područja u kojima je palo manje od 200 mm tijekom mjeseca, a sve je rezultiralo naglim porastom vodostaja rijeka i mjestimičnim poplavama.
U nedjelju je obalu Jadrana pogodila ciklonalna plima, a u Splitu se dogodilo najizraženije dizanje mora od 1999. Udari lebića (garbina, jugozapadnog vjetra) prelazili su 100 km/h, a kombinacija plime i valova, među ostalim, poplavila je splitsku Rivu.
Jučer je i do našeg područja stigla vrlo hladna zračna masa pa je snijeg pao ne samo u planinama nego i u višim dijelovima Zagore, a pahulja je bilo na otocima Braču i Hvaru. U Makarskoj je sinoć padala susnježica uz temperaturu zraka od 3°C, osjet hladnoće -5°C i buru s udarima do 120 km/h.
Vrijeme se danas stabiliziralo i konačno se vratilo sunce. Ipak, temperature su zimski niske, u rano popodne od 6 do 10°C. Jutros je na Dinari izmjereno -11°C, a osjet hladnoće povremeno je bio niži od -20°C. Planine su pod snježnim pokrivačem koji se danas jasno vidi na satelitskim snimkama.
Snježni pokrivač se lijepo može uočiti na satelitskoj snimci koje je snimio NASA-in Terra meteorološki satelit. Radi se multinacionalnom znanstveno-istraživačkom satelitu u sinkroniziranoj orbiti sa Suncem oko Zemlje. Nalazi na približno 710 kilometara iznad površine Zemlje.