Aurora borealis, poznata kao sjeverna svjetlost, u srijedu navečer bila je vidljiva iznad sjeverne i srednje Europe, no pojava se mogla povremeno vidjeti sve do Sredozemlja. Ova pojava je rezultat pojačane solarne aktivnosti koja je dovela do geomagnetske oluje, omogućujući da se aurora proširi dalje prema jugu nego što je uobičajeno. KP index povremeno je prelazio 7, što predstavlja visoku vrijednost.
Niski oblaci i magla prekrivaju veći dio Hrvatske, a barem djelomično vedro nebo omogućilo je promatranje aurore borealis s područja Dalmacije. Pojava se vidjela i na otocima i Dalmatinskoj zagori.
Spomenimo da se već duže vrijeme nalazimo u razdoblju pojačane sunčeve aktivnosti. Koronarni izbačaji povremeno su usmjereni prema Zemlji, kao što je to slučaj posljednja 24 sata. Sudarom čestica sa sunca i Zemljine magnetosfere nastaje ovaj fenomen koji je karakterističan za polarna područja, ali kod jačih geomagnetskih oluja pojava se može vidjeti i na niskim zemljopisnim širinama.
Podsjetimo, jedna od najjačih geomagnetskih oluja zadnjih desetljeća dogodila se 11. svibnja 2024. kada se pojava s područja Hrvatske mogla promatrati cijele noći. Aurora borealis ograničeno i slabije nego na spomenuti datum mogla se vidjeti iz naših krajeva 12. kolovoza i 10. kolovoza 2024.
Prema izvješćima, aurora je vidljiva u zemljama poput Irske, Austrije i Njemačke.
Za točne i ažurirane informacije o vidljivosti aurore borealis, preporučuje se pratiti lokalne meteorološke izvore i specijalizirane servise za prognozu aurore. Jedan od takvih resursa je NOAA-in Centar za predviđanje svemirskog vremena (Space weather), koji pruža 30-minutne prognoze aurore.