Barcelona je najavila da će do 2028. zabraniti iznajmljivanje apartmana turistima kako bi obuzdala rast troškova stanovanja i omogućila građanima da mogu živjeti u svojem gradu. Split nema takve ingerencije, ali ima registriranu depopulaciju. U zadnjih 20 godina izgubio je 30 tisuća građana i to onih mlađih, potentnijih, stručnijih.
Cijene nekretnina strahovito rastu, mladi ne mogu sebi kupiti stanove unatoč brojnim praznim jer su samo armirano - betonska investicija protiv inflacije. Kad se na to naveže i turistička potražnja za smještajem, cijene najma stanova odlete u nebo, a apartmani postanu neželjeni dio višestambenih zgrada.
Građanska inicijativa STANARI ZAJEDNO upravo se bavi s ovim posljednjim za kojeg smatraju da je problem, da ugrožava život stanara. Otvoreno traži promjenu legislative i usklađenje nacionalnih politika kako bi se zaustavila apartmanizacija u stambenim zgradama i u konačnici zaustavio masovni turizam i depopulaciju Hrvatske.
Pogrešna politika rentijerstva
Tradicija hrvatskog turizma je pružanje usluga smještaja u domaćinstvima u obiteljskim kućama, a ne u višestambenim zgradama namijenjenim potrebama građana za stanovanjem. Pogrešnom politikom poticanja apartmanizacije zgrada razvili smo rentijerstvo, tvrdi Građanska inicijativa, i doveli se u apsurdnu situaciju da nam cijene i najamnine stanova rastu zbog potražnje za apartmanima, a ne za stanovima, te postaju nerealne, odnosno nedostupne mladim obiteljima.
Apartmanizacija zgrada ugrožava život stanara i uskraćuje im suvlasnička prava na zajedničkim prostorima. Stanari nemaju mir zbog bučnih gostiju koji se ne pridržavaju kućnog reda dok koriste zajedničke prostore, primjerice hodnike, liftove, terase... Kada su stanari kupovali stan nisu očekivali da bi u zgradi mogli biti i apartmani za turiste koji će raditi 24 sata dnevno kao u aparthotelima.
Apartmanima rok od pet godina
Građanska inicijativa STANARI ZAJEDNO smatra da ako ako Vlada RH stvarno želi svom stanovništvu kvalitetu života onda mora hitno zaustaviti registriranje stanova u višestambenim zgradama sa zajedničkim ulazom suvlasnika zgrade, kao apartmana i u primjerenom roku, na primjer od pet godina, provesti njihovu deapartmanizaciju, tako da u njima nakon toga ne bude apartmana. To je prioritetna mjera stambene politike. Sve druge mjere su nakon toga dobro došle.
Najavljeno je donošenje Nacionalnog plana stambene politike, tj. stambene strategije, koja bi obuhvatila mjere: subvencije stanodavcima, aktiviranje državne imovine i program poticanja stanogradnje, ali ne i mjeru deapartmanizacije zgrada. Uz to je i najavljeno donošenje Zakona o upravljanju zgradama i porez na prazne stanove.
Zaustavljanje depopulacije nacionalni prioritet broj jedan
No, ni tu nema mjere zaustavljanja apartmanizacije. Pitamo se, što će nam sve mjere ako se prvo ne zaustavi apartmanizacija zgrada, a potom ne provede njihova deapartmanizacija. Besmisleno je oporezivati prazne stanove, ako se ne zaustavi apartmanizacija jer će ih vlasnici odmah registrirati kao apartmane.
Apartmanizacija, kojom se uništava stambeni fond, posljedica je neusklađene turističke, stambene i demografske politike. Nadležna ministarstva moraju uskladiti svoje politike. Prioritet Vlade Republike Hrvatske ne smije biti nastavak poticanja rentijerstva nego provođenje učinkovite stambene politike, kao dijela demografske politike, jer je zaustavljanje depopulacije nacionalni prioritet broj jedan.
Peticija Građanske inicijative STANARI ZAJEDNO protiv apartmana u zgradama koja će se prezentirati zakonodavnoj, pravosudnoj i izvršnoj vlasti se već potpisuje pod naslovom "DA deapartmanizaciji stambenih zgrada - NE masovnom turizmu", a možete i vi ako se s inicijativom slažete na ovoj poveznici. Sukladno našim propisima vrijedit će samo potpisi osoba starijih od 18 godina.